Термография на сгради или термовизия (топловизия на сградата) е метод за откриване на структурни дефекти и енергийни недостатъци в сгради –
бързо и лесно с помощта на термовизионна камера.
От термографския анализ можете да получите специфични измервания, за да елиминирате дефекти или да подобрите енергийната ефективност, предотвратявайки повреда или допълнителна загуба на енергия, преди да се случи.
Можете да получите важна информация с помощта на термография, давайки Ви нужните данни за състоянието на обвивката на анализираната сграда. Термовизията е важна и в случай на поддръжка на инсталации, особено в електрическата област (ел. табла или други видове електрически вериги).
Ако искате да имате точен термографски доклад, препоръчително е да поискате призната и валидна диплома за термографски оператор или подобна. В противен случай рискувате да получите напълно безполезен отчет, като плащате за тази услуга за нищо. Термографията предоставя допълнителна информация към енергийния сертификат, като идентифицира зони с топлинни загуби или висока инфилтрация на въздух.
Имате ли по-високи сметки за вода? Имате ли петна по стената или по тавана, или на други места? Мислите си, че имате теч, но не знаете от къде? Нека професионалистите по откриването на течове в София да Ви помогнат! Течовете обикновено са в резултат от пукната тръба или изпускаща канализация, което може да бъде следствие от стари тръби, невнимание от страна на собственика, а също така и от земетресения.
Течовете са наистина неприятни, особено тези, които са невъзможни за визуализиране с просто око. Такъв тип скрити течове можете да имате в банята, кухнята, мокрото помещение, подземния гараж или терасата. Те оставят след себе си тъмни петна по стените, причиняват образуването на мухъл, повишават влажността и неприятния мириз в помещението, могат дори да нарушат устойчивостта на дадената конструкция.
За ваше успокоение – има решение! Като дори не се налагат тежки и скъпи ремонти, нито къртене и пробиване на стените. Решението е 151.bg. Ние предлагаме иновативен, съвременен и неизвазивен метод за откриване на течове – чрез използването на термокамера. Уредът засича наличието на вода от разстояние. Не се налага никакво къртене! Процедурата е бърза, изключително точна и много по-изгодна, в сравнение със старите принципи за откриване на теч чрез безразборно къртене.
Защо се нуждаем от технически паспорт на сграда?
Все повече на сградите и земите се гледа като на източник на доходи и все по-малко – като на ценно богатство. В закони, какъвто е Законът за устройството на територията, е написано точно обратното. Настрояването на земите, част от територията на Република България, следва да се придържа към строго определени правила. Правила, които ежегодно се обновяват, видоизменят или са изцяло нови.
Такова е правилото за новите технически паспорти на сграда. Това са документи, в които следва да се упоменат всички технически характеристики на елементите на строежа. По този въпрос ЗУТ не мълчи, а напротив – дава конкретни разяснения.
Всеки технически паспорт на сграда,
който практически представлява подробно досие на съответната сграда – апартамент, къща, кооперация и т.н., следва да са посочени подробно:
- Извършените строителни и монтажни работи, след като сградата вече е въведена в експлоатация;
- Какво е състоянието на сградата към момента на издаването на техническия паспорт;
- Последователно изброените преустройства, промени, разширения и др. на сградата;
- Проектите, сертификатите, разрешителните и др., както и документи, свързани с бъдещи препоръчителни ремонти, укрепвания и поддръжка.
Съгласно актуалната Национална стратегия за енергийна ефективност
без технически паспорт след 2022 г. сградите няма да могат да бъдат отдавани под наем, нито продавани.
С други думи, както и Наредба № 5 на Министерство на регионалното развитие и благоустройството гласи, до края на 2022 г. всяка една сграда ще трябва задължително да има такова досие. Лицата, собственици на сгради, няма да имат право да извършат реконструкции, основни ремонти и други строителни дейности, ако не са изпълнили изискванията. Нещо повече, те ще подлежат на санкции – глоби от 100 до 300 лв., а ако в друг закон, различен от ЗУТ, е предвидено друго, сумите могат да бъдат и по-големи.
Процедурата за съставяне на технически паспорт на сграда също има особености
Една част от тях – сгради, въведени в експлоатация след 27 Януари 2007 г. – разполагат с паспорти и тук няма повод за притеснение. За всички останали съществуващи сгради преди тази дата се правят обследвания на конструкциите, инсталациите, енергийната ефективност. Едва след като се установи, че всичко е изрядно, могат да се сдобият и с технически паспорт. Самите паспорти могат да бъдат издавани не само за цялата сграда, но и само за част от тях. По какъв начин става това е посочено в чл. 152 от ЗУТ.
В заключение…
Всеки един технически паспорт на сграда е гаранцията, от която се нуждаете, когато решите да отдавате под наем или да продавате. За купувачите и наемателите това е доказателство, че ще живеят в изрядни условия и няма да плащат за нещо, което не бива да се експлоатира при други условия.
Всеки теч е неприятен, стресиращ и притеснителен, но трябва да знаете, че в лицето на правилните специалисти и водопроводчици можете да откриете ефективно решение в борбата в тях.
Неизменна част от всеки дом са комуналните системи предоставящи електро енергия, достъп до чиста вода, както и отводняване на мръсната и използвана вода. Днес ще разгледаме по-подробно втората от тях – ВиК инсталацията и по-конкретно проблемите, които най-често я съпътстват и могат да нарушат всяка семейна идилия и спокойствието.
Централният източник на всеки отделен град, изпраща вода по изградена подземна система от тръби. Преминавайки през тях, водата достига до всяко отделно домакинство, като преминава през индивидуална ВиК инсталация. Проблемът е, че водата, която влиза в дома и захранва мивката, бойлера и тоалетната, се движи с огромно налягане. Това налягане често става предпоставка за скъсване на тръбите, утежняването и разместването им. Водопроводните тръби преминават зад стените и именно, когато се образува теч по тези тръби, говорим за скрит теч, защото визуализирането и достигането му са невъзможни.
Развитието на съвременното строителството, обаче е открило начин да локализира местоположението на този тип проблеми и своевременно с това да ги отстрани.
Откриване на скрити течове чрез термокамера
Термокамерите са високотехнологични устройства, действащи на принципа на рентгените. В случая обаче, термокамерите засичат промените в температурата, в основата към която са насочени, и точно като рентген, създават реална картина на образите под повърхността.
Обследването с термокамери можете да срещнете още под наименование термографско обследване, термографска инспекция, термографска диагностика или видеодиагностика. Няма значение кое от названията ще изберете да използвате, важен е резултатът който ще получите след анализа, а именно – ще откриете точните координати на местоположението на теча, който иначе не може да се види с човешко око. Термокамерите анализират проблемите с 99% точност, благодарение на простия си, но гениален анализ в температурните различия.
На същият принцип, с помощта на термокамера, можете да откриете:
- изтичане на студен/топъл въздух от машини;
- наличие на термомостове в сгради;
- дефекти в конструкциите на ВиК и ОиВ инсталациите;
- локализиране на нагорещени участъци, с евентуален висок риск от възпламеняване;
- загуби на топлина.
Все по-популярна става практиката да се извършва термографско обследване при закупуване на имот. Чрез откриване и доказване на скрити дефекти по конструкцията и инсталациите на желания имот, можете да получите по-ниска и по-обективна цена за него, както и да си спестите евентуални неприятности, защото ще получите реална оценка на състоянието на обекта.
Ползи от обследването с термокамера
Една от съществените ползи при обследването с термокамери е откриването на скрити течове и то без това да налага мащабно къртене или пробиване на основата.
Старата школа в строителството си е служила предимно с противоположното – щателно къртене на стената, до откриване на цялата дължина на тръбопровода и чувствително откриване на проблема (теча). Представяте си, колко по-тегава, шумна, бавна, скъпа и мръсна е била цялата процедура, преди термокамерите.
След анализа от термографската диагностика и определянето на точното местоположение на теча се извършва минимално къртене, което е целенасочено и конкретизирано. Всичко това спестява много време както на майсторите, така и на техните клиенти. Не се извършва безразборно къртене, а след това основно изграждане. Клиентите не са натоварени със скъпи сметки и дълги и бавни ремонти процедури.
Важно е да се спомене, че термографското обследване по никакъв начин не вреди на хора и животни намиращи се наблизо. Термографията засича промените в градусите и създава образ на топлите и студените зони, което по никакъв начин не създава предпоставка за вреди и замърсявания.
Влажността на въздуха се характеризира с количеството водни пари, съдържащи се във въздушното пространства в една стая. Образуването им зависи пряко от вътрешната температура и външната температура и по-конкретно от разликата между тях. Когато навън климатът е студен, то влажността на въздуха вътре в помещенията се увеличава. Респективно с това, когато е лято – влагата вътре в дома е по-ниска.
Проветряването през зимата внася студен и по-сух въздух в топлото по-влажно помещение. При затопляне на помещението влажността пада, тъй като въздухът може да поема допълнителна влажност, която се разпределя по стените и мебелировката. Водна пара може да се отделя и образува също при някои ежедневни рутинни процеси като готвене, вземане на душ или просто, когато прострете мокрото пране да съхне вътре в стаята.
На какво се дължи влажността във въздуха
Сама по себе си влажността на въздуха се характеризира в три основни величини: абсолютна влажност, максимална влажност и относителна влажност. Абсолютната определя количеството водни пари в обем въздух, максималната – съответно е определяща за максималното количество, а относителната е процентовото съотношение между водните пари, обема въздух и количеството въздух.
За да измерите количеството влага в дома си е нужно да се снабдите с уред наречен влагомер. Дори обикновена метеостанция може да Ви свърши работа. Повечето модели са с вграден влагомер, както и часовник и термометър. С уред като влагомера, можете да следите постоянно количеството на влажността на въздуха в едно помещение, като подходящите стойности за здравословна обстановка са около 60%.
Всяко преминаване на тези проценти в по-горни граници влияе неблагоприятно на здравето и здравословното състояние, създава потенциален риск от белодробни заболявания и оформя перфектната среда за някои микроорганизми като мухъл и плесен например.
Понякога откриването на източника на влага в едно жилище може да се окаже трудна задача. В такива случаи е нужна професионална инспекция за локализиране на проблемите. Нужен Ви е специалист притежаващ термографско устройство (термокамера), чрез която да бъдат открити дефекти и образували се проблеми, които иначе не могат да бъдат визуализирани с просто човешко око. Това могат да бъдат например:
Строителните дефекти – в някои случаи основата на сградата не е проектирана и изградена спрямо нужните строителни правила и дефектите по конструкцията са в изобилие. Ако не можете да откриете източника на проблемите си с високата влажност, то следва да потърсите професионална помощ за обследване на сградата и за локализиране на проблемите по нейната конструкция;
Алуминиева дограма – също може да бъде причинител на образуване на термомостове и конденз. Допирът на топлия въздух до студената повърхност на дограмата бързо го превръща в капчици конденз, които повишават влагата в помещението;
Нередовно проветряване – някои неправилно изградени навици в ежедневието могат до доведат до повишаване на влагата в дома Ви. Това може да бъде простирането на мокрото пране в стаята, например. Препоръчително е прането да се простира на вън на балкона, а ако това не е възможно – да бъде закупена сушилня.
Взимането на ежедневен душ също влияе на водните пари във въздуха. Ако в банята няма установен прозорец, през който да излиза високата влажност, то следва задължително да бъде снабдена с подходяща вентилационна система. Същото важи и по време на готвенето. Използвайте редовно аспиратора или отваряйте близкия прозорец, защото парата образуваща се по време на процеса повишава значително процентите влажност в помещението.
Течове – друг основен и доста често срещан проблем е образуването на течове в дома, които повишават значително и влажността на въздуха. В някои случаи течовете могат да бъдат ,,скрити”, като се образуват по вертикалните или хоризонтални щрангове преминаващи зад голяма част от стените в едно жилище. Индикациите за подобни проблеми винаги са трудни за установяване и затова за целта Ви е нужен професионалист в откриването на течове.
Твърде високата влажност не е здравословна!
При липса на подходяща вентилация, капките вода от въздуха могат да достигат до белите дробове, а с това да причинят влошаване на белодробното състояние, респираторни заболявания, кашлица, астма, задух и т.н. Високата влажност не е препоръчителна за помещения, в които живеят възрастни хора, нито пък за малки деца.
Важно е винаги, когато забележите повишаване на процентите на влажността да вземете нужните мерки за премахването й. Трябва да потърсите източника на проблема, а ако не успеете да го откриете да се обърнете към добър водопроводчик, който да Ви помогне с професионална техника за откриване на течове и проблеми повишаващи влажността в помещенията. При неглижиране на подобни проблеми, не само здравословното Ви състояние ще е под потенциален риск, но рискувате да си навлечете проблеми свързани с естетиката на дома Ви, като почерняване на ъглите, таваните и стените, в следствие на образуване на мухъл и плесен.
Термографията е неразрушителен метод за проверка, който може да се използва за засичане на слаби електрически връзки, небалансирано натоварване, влошена изолация и други потенциални проблеми в електрическите компоненти. Тези проблеми могат да доведат до прекомерен разход на електроенергия, увеличение на разходите за поддръжка или фатална повреда в инсталацията, която създава непредвидени прекъсвания на електричеството, щети по оборудването и други проблеми.
Как действа термографията?
Термографията, или още наричана инфрачервена термографска диагностика, е базирана на засичането на топлина, излъчвана от повърхността на обект под формата на инфрачервени лъчи. Устройствата за проверка се използват за откриване и превръщане на инфрачервеното излъчване в температурна стойност или температурен образ, които могат да бъдат използвани за преценка на термалното състояние на обекта по време на инспекцията. Инфрачервената камера е най-известният уред за засичане на температурни аномалии.
Как се използва термографска диагностика за инспекция на електрическо оборудване?
Електрическата инсталация генерира топлина поради електрическо съпротивление. Количеството произведена топлина се свързва с количеството ток, протичащо през системата в момента, съпротивлението на всеки компонент и връзките в системата. Когато състоянието на компонентите се влоши съпротивлението се увеличава, причинявайки повишаване на локалната топлина. По подобен начин слабата връзка има по-високо съпротивление от силната връзка, както и висок температурен показател. Термографската диагностика се използва за засичане на тези температурни разлики.
Какви са ползите от термографския анализ?
По статистика десет процента от пожарите, които възникват в производствени сгради, са свързани с повреди в инсталацията като например неизправности по електрическата изолация и другите компоненти. Чрез откриване на връзките с високо съпротивление и тяхното поправяне вероятността за късо съединение или пожар е сведена до минимум. Други предимства на засичането и ремонтирането на тези повреди са спестяването на средства за електроенергия и по-ниските разходи за ремонт.
Като цяло една термографска инспекция може да ни донесе само позитиви.
Тя по никакъв начин не може да навреди на жилището или работното ни място, тъй като диагностиката се прави от дистанция, без директен допир с повърхностите. Напротив, препоръчително е да се извърши такава процедура, защото тя би ни предпазила от сериозни и опасни бъдещи аварии и инциденти. Навременният ремонт е от ключова важност и това важи не само при електричеството, а и за всичко останало. Една бърза термографска проверка ни спестява изключително много разходи, трудности и проблеми. Днес тя е леснодостъпна и удобна, ако разбира се намерим правилния екип, който да ни я предложи. Така че отделете малко време и средства за тази важна инспекция на състоянието на ел. инсталацията в дома или производственото помещение и бъдете спокойни.