Как да изберете цветова схема за вашия дом
Дата: 07.05.2024
Съдържание:
Да решите, че искате да ремонтирате дома си или да декорирате нов дом от нулата, е едно, а всъщност да разберете как да го направите е друго. Това е особено вярно, когато става въпрос за избор на цветова схема.
За тези от нас, които не са професионални интериорни декоратори, може да бъде непосилно да погледнете стена с мостри на боя и да определите кои цветове ще изглеждат най-добре, кои цветове ще вървят заедно и кои цветове ще допълнят по подходящ начин другите ви дизайнерски решения като мебели и декор. И въпреки че, разбира се, винаги трябва да търсите цветове, които харесвате , това, че харесвате цвят, не означава непременно, че е подходящ за вашия дом. За това искате да се върнете към основите за това как да изберете цветова схема – и това е, което ние сме тук, за да ви помогнем да направите.
КАКВО Е ЦВЕТОВА СХЕМА?
Цветовата схема, част от по-голямата област на теорията на цветовете, е група от допълващи се цветове, използвани в интериорния дизайн. Частта „схема“ на фразата се отнася до намерението зад споразумението. Не става въпрос само за цветовете, които изглеждат добре един до друг – става дума за цветове, които се подчертават и усилват един друг за най-оптимизирания ефект.
Имайте предвид, че цветовата схема е различна от цветовата палитра , въпреки че двата термина често се използват взаимозаменяемо. Ако отидем надолу по линията, изглежда така: теория на цветовете > цветова схема > цветова палитра. Схемата е логиката зад подредбата, а палитрата са самите цветове.
Ползата да се запознаете с цветовите схеми, вместо само с това какви цветове работят заедно, е, че след като започнете да научавате за намерението зад цветовите подредби, вие също започвате да се научавате как да идентифицирате цветовете, които работят добре заедно сами. Колкото повече разбирате как цветовете се свързват помежду си, толкова по-добре ще се справяте с тази гореспомената (и о, толкова огромна) стена от мостри на боя.
РАЗЛИЧНИ ВИДОВЕ ЦВЕТОВИ СХЕМИ
Има много различни цветови схеми и всяка от тях е свързана с различен начин, по който интериорните декоратори използват цветовете в дизайна си. Понякога множество цветови схеми ще бъдат представени в целия дом, докато друг път една тема може да определя целия облик на пространството. Начинът, по който работите с тези схеми в собствения си дом, зависи от цялостния външен вид, който се опитвате да постигнете, както и от оформлението на къщата ви.
МОНОХРОМАТИЧНА ЦВЕТОВА СХЕМА
В монохроматична цветова схема цялото пространство е продиктувано от един цвят, с вариации в нюанси, нюанси, наситеност и текстури, за да се добави дълбочина и вариация (и да се предотврати пространството да бъде прекалено много). Предимството на монохроматичната цветова схема е, че тя незабавно излъчва професионални вибрации, тъй като работата в тази схема добавя елемент на сплотеност към пространството, независимо какво друго се случва. Ако се притеснявате да не станете твърде смели с едноцветен цвят, изберете неутрален цвят като основа, като сиво или бежово.
АНАЛОГОВА ЦВЕТОВА СХЕМА
Спомняте ли си цветното колело от часовете по рисуване в началното училище? Аналогичната цветова схема позволява това колело да работи във вашия дом, като използва цветове, които са един до друг на колелото, като по този начин създава външен вид, базиран на цветове, които, макар и различни, са само на крачка разстояние един от друг. Този вид цветова схема често се среща в природата, с доминиращ цвят, допълнен от различни други цветове, които го обгръщат върху колелото. Обикновено тази цветова схема е ограничена до само три цвята – което означава, че избирате цвят на колелото (да речем, тъмно зелено) и след това използвате цветовете от двете му страни (в този случай светло зелено и светло синьо). Използвайте своя доминиращ цвят като основна фокусна точка – като акцентна стена – и след това използвайте аналогичните му партньори, за да декорирате другаде в стаята.
ДОПЪЛНИТЕЛНА ЦВЕТОВА СХЕМА
Това е друга схема, която излиза директно от цветното колело, но в този случай това са цветове, които се допълват един към друг, което означава точно един срещу друг на колелото – помислете за жълто и лилаво, оранжево и синьо, червено и зелено. Високият контраст между тези цветове създава визуална дълбочина и жив външен вид, но тъй като може също така да изглежда и малко тежък – особено ако използвате силно наситени тонове – той помага да се компенсира допълнителна цветова схема с добавянето на някои неутрални щрихи.
Прочетете още: 20 ПРЕКРАСНИ ФАКТА ЗА БЕЛИЯ ЦВЯТ >>>>
РАЗДЕЛЕНА ДОПЪЛВАЩА ЦВЕТОВА СХЕМА
Ако харесвате идеята за допълваща цветова схема, но се притеснявате, че външният вид е твърде много, помислете вместо това за предпочитане на разделена допълваща схема. Тази цветова схема използва един основен цвят на колелото и след това двата цвята, които са от двете страни на неговия допълващ двойник. За да илюстрираме, помислете за допълващото се сдвояване на жълто и лилаво. За да го модифицирате на разделно-допълващ, ще вземете един от цветовете, да вземем жълто, и след това двата цвята от двете страни на лилавото, така че светло лилаво и тъмно синьо. Ефектът има тенденция да има малко повече баланс, отколкото директната допълнителна схема и е добър избор за начинаещи, тъй като е доста безупречен за прилагане.
ТРИАДИЧНА ЦВЕТОВА СХЕМА
Триадата е група от три, така че, както може да очаквате, триадичната цветова схема използва три цвята в пространство – в този случай цветове, които са равномерно разпределени около цветното колело, като например, когато нарисувате линия между тях, получавате триъгълник. За да направите тази схема да работи, ще искате да имате предвид монохроматичните принципи, което означава, че ще искате да си поиграете с нюанса и наситеността, вместо да сте живи през цялото време, което може да наруши хармонията. За оптимален баланс изберете един цвят от триадата, който да служи като доминиращ цвят в пространството, а след това използвайте другите два за акценти.
ТЕТРАДИЧНА ЦВЕТОВА СХЕМА
Тетрадната цветова схема прави триадата една крачка напред, като добавя още един цвят за общо четири. Това обикновено са два комплекта допълващи се цветове, разположени така, че когато нарисувате линия между тях, получавате правоъгълник. Тук има много възможности за вариации и творчество, но отново, не забравяйте да го смесите с нюанси и тонове, за да не получите прекалено силен ефект. Балансирайте топлите и студените цветове и както бихте направили в триадична цветова схема, оставете един цвят да доминира, докато другите служат като акценти. Твърде много цветове, точно както твърде много готвачи в кухнята, ще бъдат прекалено натоварени и много по-малко продуктивно използване на пространството.
КВАДРАТНА ЦВЕТОВА СХЕМА
Имаме триъгълници и правоъгълници, така че какво ще кажете за квадратите? Квадратната цветова схема е подобна на тетрадичната схема, тъй като е съставена от четири цвята. Въпреки това, вместо да се комбинират, за да се направи правоъгълник, когато се начертаят линии между всеки цвят на колелото, формата, която се прави, е квадрат. За да разбием това още повече, това са два набора от допълващи се цветове, като всеки цвят разделя два цвята от следващия. Тук се прилагат същите правила за баланс и вариация, както при триадните и тетрадичните цветови схеми.
За повечето цветови схеми по-горе ще искате да имате цветно колело под ръка, докато избирате вашата палитра. Използването на тези принципи – и самото колело – ще премахне догадките за това как използвате цвета във вашето пространство и трябва да доведе до зашеметяващ, хармоничен дом, в който обичате да бъдете.