7 недостатъка на човешкото тяло
Дата: 16.05.2024
Съдържание:
Не ме разбирайте погрешно, човешкото тяло е невероятно. Безкрайно, зашеметяващо, чудно невероятно.
Изучавал съм го в продължение на много години и той не спира да ме изумява със своите сложни системи, перфектно адаптирани органи и гениален функционален дизайн.
Или… може би не толкова гениално.
Ето каква е сделката – еволюцията предпочита функционалността, а не съвършенството. Прочетете седем пъти, това не може да бъде по-очевидно.
НАШИТЕ „ПОЛЕЗНИ“ БОДЛИ
Връщане към преди няколко милиона години; нашите древни предци са се придвижвали на четири крака с великолепен дъгообразен гръбнак, идеално оформен и достатъчно силен, за да поддържа всички скъпоценни органи, които се намират отдолу.
След това превъртете бързо напред към момента, в който тогавашните хора са направили големия преход към двукрачен живот.
Учените теоретизираха, че това е страхотно поради редица причини, включително освобождаване на ръцете ни, за да ни позволи да използваме инструменти, поставяне на очите ни в по-високо положение и намаляване на количеството кожа, изложена на безмилостното тропическо слънце.
Но не толкова за тази супер важна част от нашия скелет.
Когато се изправи, гръбначният стълб трябваше да се огъне в s-образна форма, за да позволи движение, като същевременно балансира тежкия череп, причинявайки натиск там, където преди не е имало… и бъдещите поколения да се оплакват от болки в гърба.
ИЗКРИВЕНИ КОЛЕНЕ И БЕДРА
Освен натиска върху гръбначния стълб, да станем двуноги също означаваше, вместо да бъдем разпределени в четири крайника, цялото ни телесно тегло сега се споделя само от краката ни.
Това са нашите колене, бедра и глезени. Те просто не са създадени да поемат цялата ни тежест.
РАЖДАНЕ
Това е може би първото нещо, за което се сещаме, когато обсъждаме, че човешкото тяло не е идеално като дизайн.
Не мога да говоря от личен опит, но съм чувала, че раждането може да бъде доста неудобно.
И фактът, че имаме малки тесни тазове, не помага на тежкото ни положение за по-малко болезнено преживяване, нито пък фактът, че раждаме потомство с по-големи мозъци и следователно с по-големи черепи.
Но хей, това е естествен подбор, скъпа!
МЪДРЕЦИ
В дните, когато диетата ни се състоеше от дъвчащи влакнести растения, мечтата беше да имаме три комплекта кътници.
Но нашата съвременна диета, състояща се от повече меки преработени храни, означава, че два комплекта ще ни свършат работа.
Оказва се, че последните комплекти кътници не са получили бележката и все още обичат да се появяват в юношеството.
Тъй като мозъците ни станаха по-големи, челюстите ни станаха по-малки, за да направят място.
За много от нас единственото място за растеж на мъдреците е във венците, което често изисква болезнено изваждане, много ибупрофен и няколко седмици ядене на нищо освен супа и сладолед.
Прочетете още: 7 ИЗНЕНАДВАЩИ ПОЛЗИ ЗА ЗДРАВЕТО ОТ ПЛУВАНЕТО >>>>
МНОГОЗАДАЧНО ГЪРЛО
Задушаването е една от най-честите причини за смърт, така че бихте си помислили, че ще спрем да слагаме неща в устата си само с молба да ни хванат в трахеята, нали?
О, да, защото ако не го направихме, щяхме да гладуваме.
Една неинтуитивна характеристика на дизайна е, че гърлата ни участват както в храносмилането, така и в дишането и също така съдържат нашите гласови кутии за добра мярка.
Има алтернативи в животинското царство, например морската краставица, която се храни през ануса си, но не мога да си представя, че повечето хора биха намерили това за по-благоприятен вариант!
СЛАБИ КЛЕПАЧИ
Ролята на нашите мигли е да улавят прах и течност и всякакви други малки частици, които могат да раздразнят или повредят очните ни ябълки.
Страхотно, но забелязахте ли колко лесно миглите падат и дразнят точно това, което трябва да защитават? Какво е това за тялото?
Въпреки че не би било толкова зле, ако нямахме толкова слаби клепачи – много животни имат два комплекта, някои дори три!
Това са по-дебела обвивка от кожа, която блокира светлината, и друга по-тънка мембрана, която почиства частиците и поддържа очите ви чисти.
Третата, известна като „възбуждащата мембрана“, се използва за поддържане на окото влажно, като същевременно поддържа зрението.
ТЕРМОРЕГУЛАТОРИ ЗА ПОТ
Поддържането на постоянна телесна температура е критично за живота. Вътрешните температури трябва да се поддържат на 37°C, тъй като това е температурата, при която трябва да протичат химическите реакции в нашето тяло.
В света на бозайниците има много брилянтни адаптации, които позволяват това да се случи, масивните уши на пустинната лисица за улесняване на бързото охлаждане и кухата козина на полярната мечка за улавяне на топъл изолиращ въздух.
Какво имаме като хора? Потни жлези – и много от тях.
Всъщност толкова много, че всъщност ни правят най-малко ефективния температурен регулатор в животинското царство.
Ето ги, седем недостатъка на човешкото тяло, от главата до петите, през нашите най-вътрешни системи, можете наистина да видите как тялото не е толкова съвършено, колкото би могло да бъде.
Ако се сещате за други примери (и има много повече!), оставете ги в коментарите по-долу!