18 забавни игри и дейности в помощ на срамежливи деца

Дата: 24.11.2023
Съдържание:
Игрите за разчупване на леда, в помощ на срамежливи деца или на тези които имат проблеми с приспособяването към нова среда, могат да бъдат доста полезни и забавни. Посещението на първия им клас в училище, ходенето на срещи за игра или на допълнителни занимания може да бъде страшно за някои деца, особено ако родителите не са наблизо.
Новите ситуации и намирането на нови приятели могат да бъдат плашещи дори за иначе общителни деца. Така че за интровертите това може да е много по-трудно. Въпреки това има някои вероятни решения.
В тази публикация споделяме някои от най-добрите детски игри подходящи за разчупване на леда от срамежливи деца. Те могат да им помогнат да се социализират, като същевременно създадат нови и здрави приятелства, когато започнат да общуват помежду си.
Списък с 18 игри подходящи за разчупване на леда за срамежливи деца
Тези игри са чудесен начин децата да се запознаят едни с други без неловкост и да повишат самочувствието си.
1. Всеки е специален

Тази игра е чудесна за игра на първия учебен ден, по време на парти за рожден ден или при всеки друг повод, в който има много деца, които не се познават помежду си. Играта може да помогне за повишаване на самочувствието на децата.
Ще ви трябват:
- Голяма група деца
Как се играе:
- Разположете децата в кръг.
- Помолете децата да се редуват и да кажат имената си и нещо специално за себе си.
- Например първото дете може да каже: „Казвам се Иван и обичам да танцувам“. Следващото дете може да каже: „Казвам се Силвия и мога да построя всичко от блокчета Лего“ и т.н.
2. Не се усмихвайте и не се смейте
Тази игра е приятна за съвсем малки деца. Малките деца обикновено не се нуждаят от голямо поощрение, за да общуват с други деца, а тази игра ще им даде този лек тласък, за да разчупят леда.
Ще ви трябват:
- Група деца
Как се играе:
- Разположете децата в кръг.
- Кажете им, че никой не трябва да се усмихва или смее, освен едно дете.
- Кажете името на детето, което може да се усмихва или смее. Детето трябва да се представи и да каже нещо забавно – може да разкаже виц или да разкаже забавна случка.
- Останалите деца трябва да го слушат, но не и да се усмихват или смеят.
- Оставете всяко дете да се усмихне или засмее и да каже нещо смешно последователно. Другите деца трябва да ги гледат и да запазят изправено лице.
- Тъй като в тази игра ще участват много малки деца, може да нямате категоричен победител, но накрая всяко дете ще се смее с глас.
3. Намерете си партньор

В тази игра трябва да помогнете на децата да намерят своите „партньори“. Срамежливите деца ще могат лесно да се свържат с другите, когато играят тази игра.
Ще ви трябват:
- Индексни карти
- безопасни игли
Как се играе:
- Отпечатайте имената на известни герои върху картоните. Можете да използвате имена на анимационни герои или други популярни филмови герои. Уверете се, че героите са по двойки – Мики и Мини, Елза и Анна, Калвин и Хобс и т.н.
- Закачете по една индексна карта на гърба на всяко дете.
- Нека всяко дете да си задава въпроси с „да“ или „не“, докато се опитва да открие коя е неговата двойка. Например, детето, което носи картата „Анна“, трябва да намери детето, което носи картата „Елза“.
- Когато намерят партньора си, те трябва да се представят и да разкажат на партньора си за любимия си анимационен или филмов герой.
Въпрос за разглеждане: Не насилвайте детето си да играе и не се оплаквайте, ако то не се забавлява. Дайте им време и пространство да се справят сами.
4. Какво правите?
Ако искате да дадете на децата малко физически упражнения, включете и тази игра за разчупване на леда. Това ще раздвижи мускулите им и ще ги освободи от задръжките им.
Ще ви трябват:
- Група деца
Как да играете:
- Накарайте децата да застанат в кръг.
- Първият играч трябва да попита човека от лявата си страна: „Какво правиш?“.
- Другият играч ще каже отговора, докато го разиграва.
- Всички деца трябва да ги имитират и след това да преминат към следващия играч.
- Например, ако първият играч попита: „Какво правиш?“ втория играч, а той каже: „Тичам в кръг“, докато тича в кръг, всички деца трябва да тичат в кръг. След това вторият играч пита третия играч: „Какво правиш?“ и така нататък.
5. Кой си ти?
Тази игра е предназначена за деца на възраст от четири години нагоре. Тя е отлична игра за разчупване на леда, когато всички деца са нови един за друг.
Ще ви трябват:
- Малка топка или мека играчка
Как се играе:
- Възрастните и децата сядат в кръг на пода.
- Първият играч подхвърля топката на друг играч и му задава произволен въпрос. Въпросът може да бъде нещо, свързано с другия играч, например: „Как се казваш?“ или „Имаш ли домашни любимци?“.
- Играчът с топката отговаря, хвърля топката на друг играч, задава друг въпрос и така нататък.
6. Движещи се въпроси

Този въпрос е подобен на „Кой си ти?“ и е отличен избор за разчупване на леда между децата. Освен това можете да научите малки подробности за децата, докато те задават въпроси и споделят информация.
Ще ви трябват:
- Лист хартия
- Писалка
Как да играете:
- Направете списък с въпроси с отговор „да“ или „не“ на листа хартия. Въпросите могат да бъдат всякакви – от „Името ти започва ли с М?“ до „Обичаш ли сирене?“.
- Децата, които отговарят с „да“ на даден въпрос, образуват група, а тези, които казват „не“, образуват друга група.
- Колкото повече въпроси задавате, толкова повече се променят групите.
Бърз съвет: Не съдете децата си за техните отговори. Ако обаче смятате, че те имат погрешни предположения, обяснете им учтиво и изяснете мнението им.
7. Никога не съм имал
Малко са хората, които не са чували за играта „Никога не съм имал-някога“. Тя е много популярна игра за всички възрастови групи.
Ще ви е необходимо:
- Група деца
Как се играе:
- Разположете децата в кръг.
- Всяко дете трябва да вдигне ръцете си.
- Първият играч започва, като казва нещо, което никога не е правил.
- Ако децата в кръга са направили това, което играчът не е правил, те слагат един пръст.
- Което дете първо свали всички пръсти
- Например, ако първият играч каже: „Никога не съм ял фъстъци“, децата, които са яли фъстъци, трябва да сложат по един пръст надолу.
8. Звуци на животни
Тази игра за разчупване на леда за деца се използва двойно и като игра за общи познания. Децата научават нови звуци, като същевременно се сприятеляват по пътя.
Ще ви трябват:
- Индексни карти
Как се играе:
- Изберете имената на пет различни животни и ги отпечатайте върху картоните.
- Раздайте тези карти на всеки ученик и се уверете, че всяко име на животно е разпределено между равен брой деца.
- Децата трябва да издават звуците на определените за тях животни.
- След това трябва да се огледат наоколо и да открият другите деца, които са издавали подобни на техните звуци, и да сформират група.
- След като всички групи са сформирани, всяка група трябва да се опита да разбере какво животно представляват другите групи.
9. Лов на съкровища
Всички деца обичат добрия лов на съкровища. Те не само ще създадат нови приятелства с останалите в отбора си, но и ще развият уменията си за критично мислене.
Ще ви трябват:
- Малки предмети
- Снимки на предметите или карта, на която са отбелязани предметите
Как се играе:
- Скрийте малките предмети в стаята или в задния двор.
- Разделете децата на отбори.
- Раздайте на всеки отбор по една картинка или карта и ги помолете да открият предметите.
- Отборът, който намери максимален брой предмети, е победител.
- Няколко по-популярни и приятни игри, които могат да помогнат на децата да взаимодействат и да се отворят, са: игра на телефон, шаради, „Саймън казва“, „Аз шпионирам“, „Горещ картоф“ и „Музикални столове“.
10. Седнете или стойте
Когато децата се чувстват неудобно в група, тази игра ще им помогне да се свържат веднага. Можете да играете тази игра на първия учебен ден с учениците си, за да разчупите леда.
Ще ви трябват:
- Лист хартия
- Писалка
Как се играе:
- Направете списък с твърдения, които можете да зададете на децата, на лист хартия. Тези твърдения могат да бъдат: „Седни, ако имаш домашни любимци“ или „Стани, ако имаш брат“.
- Помолете всички деца да станат или да седнат.
- Прочетете твърденията
- Можете да ги помолите да се представят и да отговорят на въпроса. Например, едно дете може да каже: „Казвам се Хенри и имам котка. Моята котка се казва Питър.“
11. Алитерация на имената

Това е още една отлична игра, с която децата могат да запомнят имената си и да подобрят паметта си. Децата ще се забавляват с тази игра и ще се смеят на глас.
Ще ви трябват:
- Група деца
Как да играете:
- Разположете децата в кръг.
- Изберете категория за избор на имена.
- Всяко дете трябва да избере име от категорията за себе си. Името трябва да започва със същата буква като тяхното име. Например Дафне може да избере да бъде „Нарцис Дафне“, а Петър може да бъде „Петуния Петър“, ако категорията, която сте избрали, е имена на цветя.
- Изберете играч, който да започне да казва имената си, и добавете тези пред имената му.
- Последният играч трябва да успее да си спомни и да каже всички имена.
12. Репортер
В тази игра децата ще могат да научат нови неща за другите деца. Това им дава възможност да развият близко приятелство с деца, които имат сходни симпатии и антипатии.
Ще имате нужда от:
- Хартия и химикалки
Как се играе:
- Разделете децата на два отбора.
- Разпределете листове хартия и химикалки между всички деца.
- Всеки играч от първия отбор „интервюира“ едно дете от втория отбор.
- Кажете им да запишат своите „доклади“.
- След като всички интервюта са готови, всяко дете прочита името на човека, когото е интервюирало, и пет интересни неща за него.
- Вторият отбор прави същото.
13. Рисуване на картинки
Това е игра, която можете да играете по всяко време, за да може децата да се отърсят от неловкостта. Това не е само игра за разчупване на леда; тя може да се играе на всяко събиране.
Ще ви трябват:
- Листове хартия
- Моливи
Как се играе:
- Помолете всяко дете да нарисува какво е направило през лятната ваканция.
- След като са готови, нека всяко дете покаже рисунката си на останалите и да я опише.
- Нека да обсъдят дейностите и да зададат въпроси, които ще разкрият общите черти на техните дейности с другите деца.
14. Две истини и една лъжа
Това е още една изключително популярна игра във всички възрастови групи. Ако децата са срамежливи преди началото на тази игра, те бързо ще се сприятелят и със сигурност ще знаят повече един за друг до края. Играта също така ще позволи на децата да помислят нещо забавно за себе си.
Ще имате нужда от:
- Листове хартия
- Химикалки
Как се играе:
- Подайте на всяко дете по един лист хартия и химикалка.
- Помолете ги да напишат три неща за себе си. Две от тях трябва да са истини, а едно да е лъжа.
- След като това стане, всяко дете се редува да прочете написаното от него. Важно е те да запазят сериозно лице, докато четат написаното.
- Останалите трябва да отгатнат кое от трите твърдения е лъжа.
15. Да ви опознаем
Можете да планирате тази игра за партито за рождения ден на детето си, за да се забавлявате. Тази игра дава възможност на децата да изразят себе си. Можете също така да се запознаете с някои непознати аспекти за тях.
Ще ви трябват:
- Плажна топка
- Маркер
Как се играе:
- Напишете с маркера различни въпроси върху плажната топка.
- Разположете децата в кръг.
- Помолете ги да хвърлят топката един на друг.
- Играчът, който хване топката, трябва да прочете въпроса, който е най-близо до десния му палец (или до който и да е пръст по ваш избор), и да отговори на него.
- Въпросите могат да включват: „Колко братя и сестри имаш?“. „Къде отидохте на последната си ваканция?“
- Най-обичаните и добре познати игри, като например „криеница“, „патица“, „патица“, „червена светлина“, „зелена светлина“ и „подай пакета“, също могат да бъдат ефективни, за да помогнат на децата да се чувстват по-комфортно в нова среда.
Ако детето ви продължава да се срамува от нови хора или вашата нова детегледачка, прочетете тук: Подпомагане на деца в прехода с детегледачка >>
16. Общото нещо
По-вероятно е децата да се сприятелят с други деца, които имат нещо общо с тях. Тази игра гарантира, че децата ще намерят някои общи основания за приятелство.
Ще ви трябват:
- Лист хартия
- Писалка
Как се играе:
- Направете списък с въпроси, които имат няколко общи отговора. Например: „Какви домашни любимци имате вкъщи?“ (куче, котка, заек, жаба и т.н.), „Кои предмети харесваш?“ (английски език, математика, природни науки, история и т.н.), „Как се придвижваш до училище?“ (с автобус, влак, колело, пеша и т.н.) и т.н. Уверете се, че тези въпроси имат само няколко отговора.
- Направете списък на децата с общи неща и след това им го покажете.
- Можете също така да начертаете прости графики, за да покажете колко деца имат общи неща.
17. Подхвърляне на сирене
Ако не се притеснявате от някаква бъркотия или имате достъп до открито пространство, тази игра гарантира много смях през цялото време.
Ще ви трябват:
- Слънчеви очила
- Столове
- Пухчета със сирене
- Кутия с бита сметана
Как се играе:
- Разделете децата на групи по двама. Ако броят на децата е нечетен, можете да свържете останалите с един възрастен.
- Подредете столовете в редица и помолете единия член на двойката да седне, а другия да застане на около четири метра разстояние.
- Нека седящото дете да носи слънчеви очила и да покрие лицето си с бита сметана.
- Дайте на другото дете торбичка със сирене.
- Целта на играта е да хвърляте пухчетата сирене и да видите колко от тях ще залепнат за битата сметана, докато пухчетата сирене в торбичката свършат.
- Двойката, която успее да накара максимален брой сиренца да се залепят, е победител.
18. Пукане на дъвка за балончета
Ето още една игра за разчупване на леда на открито за деца, за да сте сигурни, че ще се забавляват много, докато създават приятелства. Тази игра им дава и малко физически упражнения по забавен начин.
Ще ви трябват:
- Хартиени чинии
- Кутия с бита смес
- Дъвка за балончета
- Маса
Как се играе:
- Поставете четири хартиени чинии на масата.
- Поставете разопакована дъвка върху всяка чиния и я покрийте с разбит топинг.
- Помолете четири деца да държат ръцете си зад гърба и да се приближат до масата.
- Те трябва да се опитат да измъкнат дъвката от купчината бита смес, като използват само устата си.
- След като я намерят, те трябва да я сдъвчат.
- Повторете същия процес за останалите деца, като смените чиниите.
- След като всяко дете има дъвка, проверете кой може да надуе най-големия балон.
Често задавани въпроси относно игрите за срамежливи деца
1.Защо игрите за разчупване на леда са важни за децата?
Игрите за разчупване на леда са предназначени за деца, за да им помогнат да се опознаят и да разведрят атмосферата. Освен това те вършат чудеса за започване на разговори, карат децата да се смеят и насърчават чувството за комфорт около нови хора.
2. За коя възрастова група са подходящи игрите за разчупване на леда?
Игрите за разчупване на леда са най-подходящи за деца на възраст над седем години.
3. Могат ли игрите за разчупване на леда да се адаптират за различни по големина групи?
Да, игрите за разчупване на леда могат да бъдат адаптирани към различни размери на групата. Вземете предвид и фактори като възрастта на децата и трудността на играта.
Когато трябва да запознаете група деца едно с друго и има много неловкост, игрите за разчупване на леда за деца могат да помогнат. „Не се усмихвай и не се смей“, „Никога не съм се смял“, „Кой си ти“ и „Лов на съкровища“ са начини да помогнете на децата да се запознаят с другите в групата. Тези игри могат също така да подобрят вниманието и познавателните им способности чрез игра. Играйте тези забавни игри за разчупване на леда с децата си, за да откриете колко бързо те развиват нови приятелства и се отварят.