15 интересни дейности и игри по география за деца
Дата: 10.08.2023
Съдържание:
Децата могат да се отегчат от четенето на учебници, особено по предмети като география. Но включването на занимания по география за деца в учебния им график може да им помогне да разберат предмета по-добре и да учат по-бързо.
„Чувам – забравям; виждам – запомням; правя – разбирам.“ – Конфуций. Това твърдение е валидно както за децата, така и за възрастните. Децата по-лесно запаметяват наученото, когато са включени в дейности. В тази публикация са изброени някои интересни игри по география, които могат да заинтригуват вашето мъниче.
Защо децата трябва да играят географски игри? Какви са ползите от тях? Отговорите на тези въпроси, като разгледате ползите от географските игри за деца, могат да ви помогнат да разберете значението на този вид образование.
Защо е полезно за децата да играят игри по география?
Географските игри предоставят на децата уникална възможност да научат повече за света по един забавен начин. Това е не само забавно, но и изключително полезно за тяхното развитие. На първо място, географските игри помагат на децата да научат основни географски понятия като държави, столици, реки и океани. Те учат децата да различават местоположението и формата на географските обекти на картата, което помага за развитието на уменията им за ориентиране.
Освен това географските игри помагат за разширяване на кръгозора на децата. Те научават за различните култури, традиции и обичаи на различните държави, което допринася за тяхното културно обогатяване и разбиране на многообразието на света. Игрите могат също така да стимулират интереса към географията и да създадат желание за по-дълбоко навлизане в изучаването на тази наука.
Друг важен аспект на игрите по география е развитието на социалните умения у децата. Много от тези игри се играят в група, което насърчава уменията за общуване, сътрудничество и работа в екип. Децата се научават да споделят информация, да обсъждат стратегии и да вземат съвместни решения, което е важно за тяхното социално и емоционално развитие.
Така че географските игри осигуряват много ползи за децата. Те насърчават задълбоченото опознаване на света, развиват ориентационни и социални умения и могат да стимулират интереса към географията и да обогатят културния опит на децата. Това е не само забавно занимание, но и ценно средство за образование и развитие на децата.
Минута, за да я спечелите
Тази игра е най-добре да се играе с група деца, тъй като можете да ги насърчите да се състезават помежду си.
Как да: Помолете всяко дете да каже имената на държавите и да им даде време от 1 минута. Запишете броя на имената, които всяко дете е успяло да каже за една минута. Детето, което каже най-много, е победител и получава награда за вкъщи.
Какво научават децата: Те ще знаят имената на държавите толкова добре, че ще могат да кажат възможно най-много имена в рамките на една минута.
Географска викторина
В тази добра стара географска игра-викторина можете да отговаряте на въпроси от голямо разнообразие, като например континенти, държави, планини, реки и др. Или пък можете да се ограничите до една тема и да навлезете по-дълбоко в нея.
Как да: Подгответе карти с въпроси по различни или една-единствена географска тема (посочете всички океани в света, на кой континент живеем и т.н.). Определете време за викторината от 10 минути за 8 въпроса и вижте на колко от тях детето може да отговори. Повторете играта и ако времето, необходимо за отговор, намалее, го наградете. Можете също така да зададете тези въпроси на група деца и да наградите този, който получи максимален брой точки.
Какво научават децата: Тук обхватът на изследването и ученето е толкова широк, колкото са темите на вашите въпроси. Можете да изберете тема, която присъства в уроците им в училище, за да улесните ученето.
Какво е дошло откъде?
Можете да научите децата за различни държави и култури, свързани с произхода на любимата им тениска или играчка.
Как да: Помолете децата да проверят етикетите на дрехите, играчките, чантите и т.н. и да открият държавата, в която са произведени. След това ги помолете да посочат тази държава на картата на света. Печели детето, което даде най-много верни отговори. По-късно можете да им обясните защо продуктът е произведен в тази държава.
Какво научават децата: Тази игра помага на децата да разпознават държавите и също така им дава представа за това как държавите търгуват.
Намерете страната/държавата
Това е отлична игра, с която да научите децата си на умения за работа с карта.
Как да: Залепете очертаната карта на света или на държавата на стената в стаята на детето си. Напишете имената на страните/държавите на малки лентички хартия. Сега дайте на детето си всяка хартиена лента, помолете го да открие страната/държавата на картата и да залепи хартията. Всеки верен отговор ще им носи точки. Повтаряйте играта и всеки път, когато детето премине предишния резултат, му дайте награда.
Какво научават децата: Те ще знаят как да намират дадена страна/държава на картата, нейното положение на картата и съседните й страни/държави.
Знайте къде живеете
Тази географска игра ще помогне на децата да разберат континента, страната, щата, града, улицата и дома, в който живеят.
Как да: Върху хартия за рисуване нарисувайте шест кръга от най-големия до най-малкия, един в друг. Като започнете от най-външното кръгче, назовете ги в следната йерархия – континент-държава-държава-град-улица-дома. Обяснете какво означава всяко кръгче и как протича йерархията. Помолете детето да запише домашния адрес и адресите на двама ваши роднини (за предпочитане тези, които живеят в някой друг континент/страна), следвайки същата йерархия.
Какво научават децата: Вашето дете ще научи йерархията на местата и защо те са разделени така. Сега те ще могат да отбелязват по-добре местата на картата.
Назовете града
Това е творчески начин да научите децата си на столиците и на известните забележителности в тези градове.
Как да: Разделете децата на групи по двама. Покажете им снимките на известните забележителности и ги попитайте в кой град се намират те. След това ги помолете да открият на картата държавата, в която се намира конкретният град. Печели отборът с най-много верни отговори.
Какво научават децата: Тази географска игра за деца има двойно предимство: те не само ще научат за известните забележителности, но и ще разберат в кой щат или държава се намират те.
Играта с координатите
Тази игра ще помогне на децата ви да разберат използването на географските ширини и дължини.
Как да: Дайте на децата списък с координати и ги помолете да открият страната или мястото, като използват картата. След като намерят мястото, помолете ги да залепят златна звезда на това място. Отборът, който открие най-много места, е победител в играта.
Какво научават децата: Може би са научили значението на географската ширина и дължина в училище, но с тази игра ще разберат защо координатите са важни и как човек може да ги използва, за да разбере местоположението на дадено място.
Обучение с тесто за игра
Децата от всяка възраст обичат да играят с тесто за игра. Защо да не ги научите на география, докато си играят?
Как да: Помолете детето да очертае контура на държава върху картона, като използва контурната карта. Сега им кажете, че зеленото тесто представлява сушата, синият цвят е за океаните и реките, а кафявият – за планините. Помолете ги да разстелят малко тесто в зелен цвят според очертания контур на страната върху картона.
След като формата на страната е готова, помолете децата да оформят синьото цветно тесто на дълги нишки, покажете им местоположението на реките и ги накарайте да залепят нишките в началната точка на реката.
След това нека направят няколко малки шишарки от кафявото цветно тесто и да ги поставят на мястото на планините върху картата на страната. Повторете същото с различни държави.
Какво научават децата: Чрез това занимание по география децата ще научат за различните географски местоположения, а също и как да ги откриват на картата.
Пътуване във времето
Нека приемем, че часовите зони са доста объркващи дори за възрастните. Използвайте тази забавна дейност, за да научите децата си на всичко за часовите зони.
Как да: Научете детето си какво е часова зона, защо има различни часови зони в различните държави и как часовите зони се променят с движението на слънцето над всяка част на света. Обяснете им математиката, която стои зад часовите зони, като използвате това просто уравнение: CST=1 час след EST, 1 час преди MST и 2 часа преди PST (CST – централно стандартно време); EST – източно стандартно време; MST – планинско стандартно време; PST – тихоокеанско стандартно време).
Окачете картата на света на стената. Помогнете на детето си да раздели картата на света на четирите часови зони с помощта на перманентен маркер и да назове всички тях.
Помогнете на детето си да помисли за различните места за семейна почивка, като например Гранд Каньон, Тадж Махал и парка Дисниленд. Намерете поне по едно място във всяка часова зона. Помолете детето си да залепи златна звезда на всяко от местата за почивка, както и на техните снимки за визуално представяне на всяко място.
Сега задайте на детето си въпроси като „Колко е часът в момента в Белия дом; ако пристигнем в Тадж Махал към 18:00 ч., колко ще е часът у дома?“. Първоначално детето може да се обърка, дръжте часовник под ръка и му обяснете.
Какво научават децата: Децата ще научат за часовите пояси, коя държава в кой часови пояс попада и как да изчисляват времето в различните часови пояси.
Лов на съкровища
Проведете това вълнуващо занимание на открито в задния двор или в парка, за да научите децата как да използват компас.
Как да: Скрийте „съкровището“ на някое място в задния двор или в парка. Подгответе карта с лесни указания за пътя до съкровището и съберете децата в малка група. Преди да започнете играта, обяснете кардиналните посоки и как работи компасът. Прочетете на глас инструкциите. Например: 4 стъпки на североизток, 2 стъпки на изток и т.н.
Помолете децата да проверят компасите си и да кажат накъде да вървят. През целия път останете с групата и ги поправяйте, ако сбъркат с указанията. Когато открият съкровището, поздравете ги и ги гледайте как се радват на подаръците си.
Какво научават децата: Те ще научат за кардиналните посоки, природата, околната среда и как да се ориентират с помощта на компас.
Предайте глобуса
Това занимание е едновременно забавно и образователно. Най-добре е да се играе в група.
Как да: Накарайте групата да седне в кръг. Пуснете музиката и помолете децата да предадат глобуса на следващото дете. Спирайте музиката на произволни интервали, като детето, което има глобуса, трябва да определи мястото, на което се намира палецът на дясната му ръка. Продължете играта, докато всички получат ред.
Какво научават децата: Това вълнуващо занимание на закрито ще помогне на децата ви да разпознават различните континенти на земното кълбо, докато се забавляват.
Лов на храна
Децата обичат да участват в дейности, които включват храна и приключения. Затова използвайте любимата им храна, за да ги научите на география.
Как да: Вземете разпечатка на рецептата и я разгледайте заедно с детето си. Помолете детето да разпознае подправките и зърнените култури в рецептата. Подгответе няколко въпроса, като например: „В коя страна се отглежда тази подправка/билка? Намерете държавата на картата. Открийте още някои подробности за страната.“ Дайте на детето си една седмица и го помолете да използва интернет или библиотеката, за да събере отговорите.
След като приключите, оценете усилията им, като приготвите любимото им ястие.
Какво научават децата: Децата ще научат как и къде се произвежда храната, която консумират; ще знаят и за различните държави и тяхната география.
Кутия за мечтаната ваканция
Това практическо занимание е най-лесният начин да заинтересувате детето си да научи повече за дадено място.
Как да: Оставете детето да покрие празна кутия за обувки отвътре и отвън с опаковъчна хартия. Помолете го да избере любимото си място за почивка.
След като мястото е определено, нека събират пощенски картички, марки, снимки на исторически забележителности и др. за това място. Кажете на детето си да залепи цялата информация вътре в кутията за обувки и да я украси по желания от него начин. След като кутията е завършена, насърчете детето да я представи на семейната вечер.
Какво научават децата: Тази дейност ще помогне на децата да научат повече за мястото, което ги интересува. Тя също така развива у тях креативност.
Изработване на знаме
Знамената са идентичността на дадена държава и важен аспект в географията. Помогнете на децата си да запомнят знамената на различни държави с тази дейност.
Как да: Насърчете детето си да избере списък с 10 държави. Нека нарисува знамената върху правоъгълни хартии с помощта на цветни моливи и да запише името на държавата върху всяко знаме. След като детето ви приключи с рисуването на всички знамена, прикрепете ги на конец, за да образуват знаме. Окачете знамето в стаята на детето си, за да може то да запомни знамената и имената на държавите. Повторете тази дейност с друг набор от 10 държави.
Какво научават децата: Знамената и държавите могат да бъдат доста объркващи, затова децата трябва да ги знаят наизуст. С тази дейност детето ви може да запомня знамената ежедневно.
Изработване на хартиен глобус
Научете детето си да направи свой собствен хартиен глобус.
Как да: Надуйте балон и завържете края му. Накъсайте вестниците на ивици с ширина 1 инч и дължина 4-6 инча. Смесете вода и лепило, за да направите лепило за хартиено маше. Научете детето да залепя хартиените ленти около балона с помощта на лепилото, повторете го, за да покрие 4-5 слоя. Но оставете балона да изсъхне напълно, преди да нанесете следващия слой.
След като слоевете изсъхнат напълно, помолете детето си да боядиса глобуса (балона с пластовете) в синьо. След това оцветете държавите или ги изрежете от картата на света. Сега, гледайки истинския глобус, помолете детето да залепи континентите върху хартиения глобус. Оставете го да изсъхне и вашият хартиен глобус е готов.
Какво научават децата: Тази дейност ще повиши любопитството и интереса на детето към глобуса и неговото съдържание.
Как да накарам детето си да се интересува от география?
Можете да организирате екскурзия за изучаване на географски особености, например река, планина или долина. Насърчавайте децата да търсят в атласа, за да открият нови и вълнуващи места с уникални имена. Позволете им да гледат документални филми на географска тематика, за да събудите допълнително интереса им към предмета.
Има ли приложения, базирани на географски игри за деца?
Съществуват няколко приложения, които правят географията забавна за децата. Някои от тях са Geo Challenge (игра с викторина за проверка на знанията за знамената, границите на държавите, известните забележителности по света и популярните градове), Planet Geo (предоставя игри и информация за градове, държави, езици и обекти на световното наследство на ЮНЕСКО), Stack the Countries (дава информация за държавите, техните съседи, граници, езици и знамена) и World Geography (игра с викторина за столиците и знамената на държавите).
Как мога да включа технологиите в заниманията по география за деца?
Можете да накарате децата си да направят виртуални обиколки на жизненоважни географски обекти и забележителности. Уебсайтове като Google Earth и National Geographic Kids могат да ви помогнат в този процес. Можете да използвате различни интерактивни приложения, за да дадете полезни уроци по различни теми. Можете също така да използвате видеоклипове в YouTube, за да ги обучавате по конкретни теми от географията.
Как мога да науча децата си на четене на карти и навигация?
Запознайте децата с книги с прости карти. Посочете къде се намират в момента и колко далеч е жилището на чичо им или на приятел от тяхното място. Използвайте Google Maps и я показвайте на детето си, когато отивате някъде. Не научавайте обаче всички символи на картата наведнъж. Планирайте разходка и след това покажете символите, свързани с тази разходка. Разгледайте игрите за геокешинг, които използват GPS координати за откриване на предмети или места.
Включването на информативни и интерактивни дейности по география за деца в уроците може да събуди интереса им към ученето и да направи скучните уроци по география по-приятни. Например дейности като намиране на град или държава, закачане на своя град и участие в географска викторина със сигурност ще ги заинтересуват. Други творчески дейности, като например изработване на държава от тесто за игра, построяване на хартиен глобус и търсене на съкровище, също могат да допринесат за радостта от ученето и да помогнат на децата да запаметят по-добре понятията.