Засаждане на прекрасна декоративна растителност в градината
Дата: 02.11.2022
Съдържание:
Принципите на успешното засаждане на декоративна растителност в градината не се различават значително при растенията с голи корени, на топки и чулчета, както и растенията, отглеждани в контейнери. Всяка стъпка в процеса на засаждане – изкопаване на дупка за засаждане с правилна форма и размер, подготовка на почвата за засаждане, поставяне на растението в дупката, поливане и мулчиране – изисква прецизно внимание.
Засаждането на декоративна растителност в даден имот помага за оформянето и подобряването на външната среда. Успешните, здрави и дълготрайни насаждения зависят от три основни фактора:
- Правилен анализ на мястото и избор на издръжливи и здрави растения;
- Правилна подготовка на мястото и техники за засаждане;
- Грижи и поддръжка след засаждане.
Подценяването на важността на тези три фактора може да доведе до разочарование, да не говорим за скъпи, грозни насаждения, които растат бавно, умират бързо и са податливи на нашествия от вредители. Неспазването на определени основни практики е най-честата причина за неуспешни декоративни насаждения.
Закупуване декоративна растителност
Преди да закупите каквито и да е растения, трябва да вземете предвид няколко неща.
Голият коренов материал не трябва да е изсъхнал в нито един момент след напускане на производствения разсадник. Цялото растение трябва да е живо и свежо изглеждащо с еластични бели корени и гъвкави стъбла.
Не трябва да има големи и набити корени нито върху голи корени, нито върху материал с топка и чул. Фините, влакнести с размер на пръст или по-малки корени трябва да бъдат налични.е позволят на растението да се утвърди по-бързо. Големите къси корени, които са били отрязани чрез изкопаване, показват, че растението може да няма подходяща коренова система, която да го поддържа на новото място.
Уверете се, че растенията, отглеждани в контейнери, не са „саксийни“ преди продажба. Растенията, отглеждани в контейнери, трябва да имат фина мрежа от корени, където кореновата топка контактува с контейнера. Саксийните растения често имат доказателства за по-големи корени, изрязани на повърхността на кореновата топка Растенията, които се изкопават от полето и се продават в контейнери, трябва да бъдат етикетирани като такива.Те трябва да притежават повечето от свойствата на растенията с топки и чули.
Кореновата топка на целия изкопан материал трябва да е твърда и солидна, а кореновата покривка трябва да е в добро състояние. Наблюдавайте дали покритието на корените е чул или пластмасов чул. Пластмасовият чул трябва да бъде напълно отстранен преди засаждане.
Грижа за коренова система на растенията
Кореновата система на растенията, отглеждани в контейнери, трябва да е точно на външната повърхност на кореновата топка вътре в контейнера. Идеална е фина мрежа от здрави, твърди, бели или кафяви корени, но избягвайте растения с черни, лигави, миризливи, гниещи корени; гъста маса от корени, които са обиколили вътрешността на контейнера; или които са започнали да излизат от дренажните отвори в дъното на контейнера.
Плътните, кръгли корени на такива растения често водят до опасваща коренова система по-късно в живота на растението. Такова състояние може да доведе до съкращаване на живота и влошено качество на растението. Умерените кръгови корени могат да се управляват чрез нарязване с остър нож по време на засаждане, за да се насърчи нов страничен растеж на корените и да се намали дългосрочното въздействие върху качеството на растението.
Растенията за разсад се предлагат в три форми в зависимост от това как са произведени или събрани от разсадника: на голи корени, на топки и в чул или отглеждани в контейнери. Термините „голи корени“ и „на топки и чулчета“ отразяват начина, по който растенията се предлагат за продажба, докато терминът „отглеждани в контейнери“ описва как растението е произведено преди продажбата. И трите вида растения трябва да бъдат защитени от загуба на влага, след като бъдат прибрани и преместени от разсадника или градинския център.
Предимства и недостатъци на материал за разсад на голи корени, на топки и в чул, както и на отглеждани в контейнери разсадници
Голи корени
Растенията с гол корен се берат от разсадника без защита на кореновата им система. Те са доста уязвими към елементите, особено към загубата на влага. Традиционно само по-малки широколистни дървета, храсти и някои почвени покривки се предлагат за продажба като растения с гол корен.
На топка и чул
На топки и чул растение се изкопава от полето със защитна топка от почва върху кореновата система. Топката се държи непокътната с обвивка от чул, телена клетка или друг поддържащ материал. Всички декоративни дървета и храсти, независимо от техния размер, могат да бъдат разсадени като кълбовидни и опаковани растения. Размерът на дървото пряко влияе върху размера на почвената топка, необходима за успешното изкопаване и трансплантация на растението. Колкото по-голяма е почвената топка, толкова по-тежка и трудна е задачата за изкопаване, транспортиране и засаждане.
Отгледани в контейнери
Растенията, отглеждани в контейнери, прекарват целия си производствен цикъл в контейнер, така че няма увреждане на кореновата система при прибиране на реколтата или продажба. Растенията, отглеждани в контейнери, могат да бъдат успешно засадени по всяко време, когато почвата не е замръзнала, тъй като нито един от корените не е бил повреден от копаене. Успешното засаждане обаче е по-вероятно през пролетните или ранните есенни периоди на засаждане.
Заключение
Засаждането на декоративни растения е изкуство, което може да трансформира всяка обстановка и да създаде великолепна атмосфера във всяко пространство. Независимо дали става въпрос за градината, балкона или офиса, това умение може да се отчете в пълната си слава и вечност.
Декоративните растения са живи творения, които ни подаряват красота и хармония. Тесните взаимоотношения, които можем да изградим с тях, са от съществено значение за загатването на красива гледка и постигането на вътрешен спокойствие. Да се грижим за растенията е не само акт на отговорност, но и израз на нашето възхищение към тяхната уникална природа.
Едно от ключовите предизвикателства при засаждането на декоративни растения е правилното избиране на местоположение. Растенията трябва да бъдат поставени на подходящо място, където да получат необходимото количество слънчева светлина, но без да бъдат изложени на прекалено горещи или студени температури. Това ще гарантира оптималното им растеж и развитие.
Важно е също така да се има предвид подходящият тип почва за растенията. Отлично дренираните почви са предпочитани, тъй като те позволяват на корените да дишат и да се развиват здравословно. Поддържането на подходящо ниво на влажността е също от значение, но следва да се избегне натрупването на вода, което може да доведе до замърсяване на корените или отравянето на растението.
Засаждането на прекрасни декоративни растения може да бъде направено още по-завладяващо чрез комбинирането на различни цветове, текстури и форми. Това позволява създаването на изключително интересни композиции и привличане на вниманието към специални детайли. Освен това, подборът на растения с различно време за цъфтеж и различна листвена маса може да достави удоволствие през цялата година.
Поддръжката на декоративни растения не трябва да бъде забравена. Тя включва редовно поливане, обрязване на мъртвите или увяхнали части, както и налагането на фертилизанти за подхранване на растенията. Здравите и поддържани декоративни растения са живи произведения на изкуството, които продължават да впечатляват със своята красота и вдъхновяват всички, които ги виждат.
Така че, когато се заемете със завладяващото засаждане на декоративни растения, имайте предвид важността и отговорността си. Позволете на тях да преобразят и оптимизират вашето пространство с уникалната си присъствие и се насладете на красотата, която те ни предоставят.