Викториански къщи, определящи стила, подходящ за кралица
Дата: 12.09.2023
Съдържание:
Викторианските къщи, които са богато украсени и често цветни, не се причисляват толкова към един архитектурен стил, колкото се определят от конкретен период – управлението на кралица Виктория. Това обаче не означава, че всяка къща, построена по време на управлението на британския монарх от 1837 до 1901 г., е викторианска къща. И дори ако вашият дом е викториански, е необходимо опитно око, за да се определи архитектурният му стил. Съставихме пълен наръчник за викторианските къщи, включително основните архитектурни стилове, които попадат под неговия чадър, и съвети как да ремонтирате такава къща. Въпреки че притежаването на викториански къщи предоставя някои уникални предизвикателства, тяхната красива архитектура и история си заслужават усилията.
История на викторианските къщи
от 1837 до 1901 г
Въпреки че викторианските домове са построени по време на викторианската епоха приблизително от 1837 до 1901 г., те имат по-малко общо с кралица Виктория, отколкото предполага името им. Тя не е поставила началото на ера на разкош и нейната политика не е вдъхновила непременно хората да боядисват домовете си в по-весели цветове от обичайното. Вместо това тя се възкачва на трона, когато светът започва да изпитва пълните последици от индустриалната революция.
Индустриалната революция
Индустриалната революция улеснява масовото производство на богато украсени архитектурни детайли, като например вретена, а железопътните линии улесняват транспортирането на метал и други материали до селските райони. В резултат на това архитектите имат достъп до повече декоративни елементи, които добавят свободно в своите проекти. За да се подчертаят тези богато украсени детайли, викторианските къщи често са в ярки цветове, като например Painted Ladies в Сан Франциско. Преди викторианската епоха къщите често са били бели, бежови или с цвят на камък.
От Великобритания към света
Не е изненадващо, че викторианската архитектура започва да се развива във Великобритания. Архитектурният стил обаче бързо се разпространява в британските колонии и други англоезични страни като САЩ. Днес примери за викторианска архитектура можете да откриете по целия свят, включително в Австралия, Нова Зеландия, Канада и части от Карибския басейн.
Какво прави една къща викторианска?
Съществуват няколко различни стила на викторианската архитектура. (Вижте по-долу повече информация за това как да определите какъв е архитектурният стил на вашата викторианска къща.) Въпреки това викторианската архитектура има няколко общи характеристики, вариращи от богато украсени архитектурни елементи до големи зони за забавление и малки кухни. Макар че не всеки викториански дом ще има всички тези характеристики, той ще се отличава с много от тях.
- Няколко етажа: Викторианските къщи обикновено се строят на тесни парцели, така че архитектите трябва да проектират къщи, които се издигат нагоре, а не навън. Три и четири етажа са обичайни за тези тесни парцели, но архитектите предпочитали да създават масивни, многоетажни къщи, а не разтегливи, дори и на по-големи парцели с място за строеж.
- Стръмно наклонен покрив: Покривът на викториански къщи обикновено е много стръмен и често има фронтален фронтон. Освен това покривната линия е асиметрична. От едната страна може да има кула, а от другата – доминиращ фронтон.
- Кули и кули: Много викториански къщи се отличават с многоетажна кула или куличка, които служат като една от отличителните им черти. Обикновено към нея има прикрепен балкон или веранда с кръгла форма.
- Декоративна облицовка: В някои викториански къщи има сложни декоративни елементи, известни като „джинджифилова украса“ Тя може да включва изрязани със свитък корнизни скоби, пробити балюстри, сайдинг с пила и други архитектурни детайли. Макар че обикновено са изработени от дърво, декоративните елементи могат да бъдат и метални.
- Текстурирани стенни повърхности: Архитектите от викторианската епоха избягват гладките външни стени, като добавят за текстура назъбени керемиди, шарена зидария или полудърво. Въпреки това в някои викториански стилове на къщите се използва камък, например във Втория ампир и романския стил.
- Крилни и еркерни прозорци: Два вида прозорци правят викторианския дом забележителен. Първият е прозорецът с крило, който обикновено се състои от четири до шест стъкла, прикрепени към дървена рамка. Вторият е еркерният прозорец. Еркерният прозорец може да бъде кръгъл или правоъгълен и да се простира на няколко етажа височина. Той е една от най-лесно разпознаваемите черти на викторианския дом.
- Веранда: Повечето викториански къщи имат предна веранда. В зависимост от архитектурния стил, верандата може да е проста или да има фронтони, дърворезби и други богато украсени елементи. Освен това верандата може да се простира по протежение на една или повече страни на къщата и не е необичайно викторианската къща да има поне един балкон на горните нива на къщата.
- Няма гараж: Освен ако не е бил добавен като самостоятелна сграда по-късно, викторианските къщи нямат гаражи, тъй като моделът Т дори не е бил наличен до 1908 г. Повечето собственици на викториански къщи са ходили пеша, яздили са кон или са пътували с влак.
- Малка кухня: Във викторианската епоха в кухнята са работили прислужници. Това не е било място за показване или излагане на показ, затова кухните обикновено са малки. В зависимост от имота, някои кухни дори не са част от къщата, а по-скоро са отделна сграда, която включва килер.
- Пространство за забавление: Собствениците на жилища от викторианската епоха са посрещали гостите си в приемна и са имали големи трапезарии и салони, където са можели да се забавляват. За разлика от тях кухнята и спалните често са били по-малки, отколкото бихме очаквали днес.
- Камини: Повечето викториански къщи разчитат на камини за отопление, така че почти във всяка стая има поне една. В по-големите стаи може да има дори две. По-често обаче стаите във викторианските къщи са проектирани така, че да са малки и да задържат топлината.
- Богато украсени интериори: Точно както екстериорът на викторианските къщи се отличава със сложни детайли, така и интериорът им е изискан. Теракотени, черни и бели подови плочки често облицоват коридорите, а корнизи и релефни детайли придават интерес на стените и таваните.
Видове викториански къщи
Викторианската архитектура споделя изброените по-горе черти, но в рамките на жанра има няколко различни стила. Двата най-популярни стила на викторианската архитектура са италианският стил и стилът „кралица Ана“, които са техническо възраждане на по-ранни архитектурни стилове, но вашата къща може да бъде в някой от следните стилове.
Италиански стил
Вдъхновение от 16th-италианските вили от XIX в. са популярни в САЩ от 40-те години на XIX в. до Гражданската война. Те се отличават с ниски покриви, огромни веранди, коринтски колони и аркирани прозорци. Можете да ги откриете в градовете, които преживяват голям растеж в средата на XIX век, като Ню Орлиънс, Синсинати и Бруклин, Ню Йорк.
Кралица Ана
Това е стилът, който повечето хора свързват с викторианските къщи. Обикновено боядисани в ярки цветове, за да се подчертаят украсените им с перли декорации, къщите в стил кралица Ана имат стръмни покриви, обгръщащи веранди и еркери. Те са високи поне два етажа и често имат осмоъгълни кули, увенчани с кръгъл, заострен покрив. В Сан Франциско можете да намерите добри примери за такива къщи. Той се появява и в районите, които са преживели голям растеж от 80-те до 20-те години на ХХ век.
Готическо възраждане
Вдъхновен от големите средновековни катедрали в Европа, този стил включва дизайнерски елементи като арки и ромбовидни прозорци. Архитектите често използват камък при проектирането на тези къщи и в резултат на това те изглеждат като миниатюрни замъци – по-малките версии, направени от дърво, попадат в категорията на дърводелската готика.
Шингъл
В този стил се избягва богато украсеният дизайн, характерен за къщите от типа „Кралица Ана“, в полза на по-опростена визия. Въпреки че къщите в стил „шингъл“ обикновено са украсени с керемиди на покрива и отстрани, те пропускат причудливите скролове и големите еркери, характерни за стил „кралица Ан“. Този стил се популяризира от богатите хора, които го предпочитат за своите летни къщи.
Стик
Както подсказва името му, този стил разчита на стик за дизайна си с вертикални, хоризонтални и диагонални дъски, които създават декоративни шарки. Диагоналните подпорни скоби поддържат и верандите, за да придадат допълнителен характер. Като цяло викторианските къщи в стил „стик“ са доста обикновени в сравнение с по-сложните си събратя.
Народен викториански стил
Друг пример за архитектура от викторианската епоха – Folk Victorian – съчетава проста правоъгълна схема с декоративни външни елементи. Тази украса обаче обикновено е приглушена. Вътрешният двор може да има парапет от вретено, но не и перличките на кралица Ана. Или пък къщата може да има един еркер и нищо повече. Този стил става популярен между 1870 и 1910 г. Често ще го видите в селските райони, където е било по-трудно да се доставят декоративни материали.
Втори ампир (Мансарда)
Този стил наподобява италианския стил. Известен също като стил Мансарда, вторият стил Империя се отличава с покрив Мансарда, който има два наклона. Представете си покривите на Париж с тяхната кутиеобразна форма с двоен наклон. Стилът Втори ампир е най-популярен в Североизтока и Средния Запад и рядко се появява по тихоокеанското крайбрежие или в Юга.
Романски стил на Ричардсън
Наречен на американския архитект Хенри Хобсън Ричардсън, този стил възражда средновековния романски стил и се отличава с груби каменни повърхности, кули и арки. Често е използван при проектирането на библиотеки, съдебни сгради и дори църкви, но стилът се поддава и на проектирането на богати семейни къщи.
Осмоъгълник
С осемте си страни този стил е лесен за разпознаване. Осмоъгълните къщи обикновено имат кьошкове – зидани блокове в ъгъла на стената, които подчертават ъгъла, и купол на плоския покрив. Въпреки че могат да бъдат открити в цялата страна, осмоъгълните къщи са по-разпространени в северната част на щата Ню Йорк, където каменоделците се заселват след завършването на канала Ери.
Къде можете да намерите викториански къщи?
Викториански къщи можете да откриете в цялата страна, макар че те може би са най-тясно свързани със Сан Франциско, където по улиците са разположени известните „рисувани дами“. Въпреки това в повечето американски градове има къщи от викторианската епоха, особено в централните части и по-старите квартали.
Освен в Сан Франциско, известни къщи от викторианската епоха ще откриете в Ню Орлиънс, Бостън, Чикаго, Детройт и Луисвил. Много малки селски градове, особено в Средния Запад и Североизтока, също могат да се похвалят с викторианска архитектура.
Можете ли да ремонтирате?
Предвид възрастта на викторианските къщи, почти винаги ще се сблъскате с ограничения относно това какво можете и какво не можете да правите, когато става въпрос за ремонти и подобрения в тях. Свържете се със службата за опазване на историческото наследство във вашия щат, за да научите какви ограничения важат за вашия дом. Вашият дом може да подлежи и на местни наредби, така че проверете и в града. Направете това, преди да започнете ремонта, за да избегнете проблеми.
Ето общ списък на това, което не можете да правите с викториански дом.
- Да добавяте квадратура. Повечето наредби за опазване на историческото наследство не позволяват да променяте характера или площта на дома. В този смисъл можете да забравите за добавянето на допълнителна спалня или разширяването на кухнята.
- Боядисване. Първоначално собствениците на викториански къщи са ги боядисвали в ярки цветове, за да привлекат вниманието към пергаментовата им облицовка. Ако промените това, ще промените характера на къщата.
- Разширете стаите. Много вътрешни стени са носещи, което означава, че са необходими, за да поддържат теглото на горните етажи. Колкото и изкушаващо да е да премахнете стена, за да създадете голяма стая или да разширите кухнята, това може да доведе до провисване на горния етаж. Вместо това може да изрежете арка, за да отворите пространството.
- Подменете покрива си. Не че не можете да замените покрива си, но ако се наложи да го ремонтирате или замените, ще трябва да използвате същите материали. Трябва да запазите историческия характер на дома си.
Ето какво можете да направите, за да ремонтирате своя викториански дом.
- Модернизирайте кухнята. Първоначално викторианските къщи не са имали съдомиялни машини или газови печки. Ако искате да обновите кухнята си с по-модерни уреди, заповядайте. Същото важи и за тоалетните или душовете.
- Декорирайте в свой стил. Това, че живеете в исторически дом, не означава, че трябва да го декорирате със старинни предмети. Запазете историческите детайли, но ако искате да включите любимите си съвременни произведения на изкуството, нищо не казва, че не можете.
- Извършвайте ремонти. Не е проблем да пребоядисате шкафовете и да поправите напуканата мазилка. Когато е възможно, ремонтирайте всички повредени предмети в къщата, вместо да ги заменяте. Това ще запази историческата цялост на дома и дори може да бъде предимство при продажба, когато решите да се преместите.
- Преустройство на мазето. Ако вашата викторианска къща има мазе, може би ще успеете да го превърнете в обитаемо пространство. Консултирайте се със съвета за опазване на историческото наследство във вашия район. След това наемете изпълнител, който има опит в обновяването на исторически къщи. Може да успеете да добавите голяма стая, допълнителни спални или офис.