Споделяне на слънчева фотоволтаична енергия в жилищна сграда
Дата: 07.08.2023
Съдържание:
Във времена, когато промените в климата и устойчивата енергия са в центъра на вниманието, нови и иновативни начини, като споделяне на фотоволтаична енергия за ефективно управление на енергийните ресурси се превръщат в неизменна част от нашия бъдещ. Сред тези решения изпъква идеята за споделяне на слънчева фотоволтаична енергия като ключов инструмент за намаляване на енергийните разходи и в същото време за насърчаване на еко-съзнателния начин на живот.
Слънчевата фотоволтаична енергия е източник на неограничена и безплатна енергия от слънцето. С високите разходи на конвенционалните енергийни източници и нарастващата необходимост от алтернативни решения, фотоволтаичните системи се превръщат във все по-популярен избор. Въпреки това, инсталирането и поддръжката на лични фотоволтаични панели може да бъде скъпа и сложна задача, особено за домакинства с ограничени ресурси.
Тук идва във игра концепцията за споделяне на слънчева фотоволтаична енергия. Идеята е да се създаде мрежа от фотоволтаични системи, разположени на обществени сгради, жилищни комплекси и домове, които да произвеждат излишък на енергия. Тази излишна енергия може да бъде споделена с други домакинства и предприятия в близост, които не разполагат със свои собствени фотоволтаични системи. Този модел на споделена енергия не само намалява енергийните разходи на участващите, но и създава по-устойчива и социално отговорна енергийна общност.
Споделянето на слънчева фотоволтаична енергия има множество предимства. То не само намалява енергийните разходи на участниците, но и намалява зависимостта от фосилни горива и намалява емисиите на парникови газове. Освен това този модел на споделена енергия стимулира общественото сътрудничество, подобрява енергийната ефективност на общностите и допринася за постигането на устойчиви развойни цели.
Възможно ли е енергийните разходи да бъдат намалени?
В 21-ви век използването на слънчева фотоволтаична енергия в жилищна сграда не е утопия. Напротив, слънчевата фотоволтаична енергия в жилищата става все по-предпочитана и се появяват различни решения как тя да се ползва от собствениците.
Слънчевата енергия е потенциално решение на екологичните проблеми, причинени от изкопаемите горива. Когато те се ползват за генериране на електричество, реално отделят вредни парникови газове в атмосферата. Учените смятат, че зависимостта на човечеството от изкопаемите горива ще доведе до сериозни екологични проблеми в бъдеще. Слънчевата енергия е екологично чиста и е без опасни отпадъци по време на активната фази на нейното използване. По тази причина е отлична еко алтернатива, тоест става дума за обновяеми източници на енергия
Какво представлява мрежовата фотоволтаична система?
Мрежовата фотоволтаична система за жилищна сграда за намаляване на енергийните разходи включва следните елементи:
- Слънчеви панели, захранвани от слънцето;
- Мрежови инвертори, които преобразуват постояннния ток (DC), генериран от слънчеви панели, до променлив ток (AC);
- Система за мониторинг, която позволява да се следят параметрите на работа на слънчева електроцентрала;
- Броячи, предназначени да наблюдават производителността на системата и продажба на електроенергия на „зелена“ тарифа;
- Носещи метални конструкции и крепежни елементи за поставяне на покрива на сградата и други или подвижни ротационни тракери;
- Централизирана мрежа;
- Трансформатори;
- Собствени потребители на електроенергия (домакински уреди).
Ясно е, че изграждането на с фотоволтаична система никак не просто и изисква професионален подход. Нужно е да бъде изготвен проект, който после да се изпълни прецизно, за да има накрая ефективно енергоспестяване.
Фактори, които са важни при проектиране и изграждане на слънчева фотоволтаична система в жилищна сграда
Преди да се премине към това трябва да се обърне внимание на следните фактори:
- Местоположение, площ, инфраструктура на обекта
- Проучване на местните климатични условия: колко са ефективни часове слънчево греене на мястото на монтажа, какво е съотношение дъждовни/облачни дни спрямо слънчевите
- Аспекти на околната среда като природа, рискове за здравето, археологическо и историческо значение
- Вид и специфика на фотоволтаиците, необходима мощност на натоварване: цена, транспорт, строителни условия,
- Защита на системата
Практическа реализация на фотоволтаици в жилищни сгради
Основният недостатък за използване на чистата енергия от слънцето в жилищните сгради е, че все още няма толкова много истински соларни проекти в тази сфера.
Как се разбира това?
В сферата на промишлеността фотоволтаичните системи навлязоха масово. Но не е така в сферата на жилищните сгради. За момента по-скоро има инцидентно монтиране на слънчеви панели на частни къщи или малки кооперации до 3 етажа. Наистина те помагат до известна степен в намаляване на сметките за ток като покриват минимална част от нуждите на едно домакинство. Това означава, че с помощта на слънчева фотоволтаична енергия се поддържа осветлението и топлата вода в банята плюс една печка.
В световен мащаб се правят опити за проектиране на иновативни сгради с фотоволтаични системи. Съгласете се, че е много по-трудно на една готова сграда те да бъдат монтирани на по-късен етап. Жилищен блок в Уелс вече е оборудван с първата в света слънчева система, която свързва всички апартаменти към едни и същи панели на покрива. Това е довело до 75 процента намаляване на разходваната електроенергия на всеки апартамент. Наистина няма невъзможни неща!
Технологията SolShare – реализирана мечта за всяка жилищна сграда за споделяне на енергия
Технологията SolShare на австралийския производител Allume Energy позволява слънчевата енергия от покрива да се споделя от собствениците на апартаменти, вместо да се връща обратно към мрежата. Тук има пълна енергийна независимост.
За момента това е единствената технология с такова решение за управление на енергията в жилищни сгради.
Какво е особеното при SolarShare?
Жилищните блокове в цяла Европа скоро могат да се възползват от този тип футуристични еко иновациите. Компанията Allume Energy посочва, че 300 милиона европейци живеят в ниски и средно високи жилищни сгради с покривно пространство, което е идеално за усвояване на слънчевата енергия. Въз основа на средната употреба от 18 000 kWh до 2400 kWh за апартамент с една спалня, компанията Allume Energy е изчислила, че е налице спестяване на сметка за електричество от около 50 процента. Не звучи никак зле, нали?
SolShare е повишила използването на слънчева енергия с повече от 25 процента. Новата система е подходяща както за старо, така и за ново строителство, тъй като не изисква промени в съществуващата инфраструктура за захранване и измерване. Апетитът на хората към използването на слънчеви панели нараства, тоест с времето се те надяват безценната зелена енергия да бъде достъпна за всички и да има истинско споделяне на ресурси.
Sunflower: проект на бъдещето за град изцяло и само със слънчева фотоволтаична енергия
Sunflower е жилищна общност, проектирана като нов модел на устойчиво общностно селище, предназначено за слабо населени и селски райони. Подобно на слънчоглед, разположението на къщите „следва“ слънчевия кръг, където парцелите и къщите са разпределени радиално около централната обществена зона. Фотоволтаичните покриви са така оформени и наклонени, за да получават чиста енергия от слънцето, точно както са слънчогледите в природата. Това е авангарден проект за използване на слънчевата енергия.
Иновативният концептуален дизайн е резултат от сътрудничеството между Valentino Gareri Atelier, Steve Lastro от 6Sides и Delos.
Едноетажните къщи са 3D принтирани от бетон. Крайният резултат са 19 енергийно ефективни къщи, разположени радиално около централен обект. Формата на сградата естествено допринася за акумулирането на слънчева енергия благодарение на фотоволтаичните безрамкови керемиди, които покриват скатните покриви. Те, подобно на слънчоглед, са наклонени, за да „следват“ и улавят най-ефективното количество слънчева енергия в зависимост от географската ширина на обекта. Фотоволтаичните панели се поставят само на покривите. Чистата енергия се събира в батерии и се използва за подово отопление, климатици и захранване на електрически превозни средства.
Ползи и възможност за инсталиране на слънчеви панели у нас
Един от основните проблеми с апартаментите в днешно време у нас са непрекъснато растящите сметки за ток. Това очевидно е свързано с това колко използват собствениците им и какви видове електроуреди имат.
Ако искате да намалите своите сметки за ток, следва първо трябва да обмислите как да включите и другите собственици на жилища в сградата в проект за монтаж на фотоволтаични панели. Както и да се свържете с фирма, за да разберете каква е финансовата инвестиция на първо време и колко ще спестявате в бъдеще.
Запомнете, че вашите енергийни нужди реално ще определят дали наистина имате необходимост от инсталирането на слънчеви панели. В повечето случаи хората искат да ги използват, за да видят намаление на месечните си сметки. Това наистина е добра инвестиция, ако го направите правилно.
Разходите за инсталиране на слънчева фотоволтаична система налага инвестиция. Обикновено се изисква мощност от 200Wp до 2kWp. По-голямата част от разходите са от самия слънчев панел, след това от структурите, които ще го държат, от електронните устройства и от кабелите.
Устойчива енергия: революционна промяна за екологично живеене
В края на статията ще отбележим следното. Слънчевите енергийни панели надминават ключовия крайъгълен камък от 30% енергийна ефективност след иновации, направени от множество изследователски групи по света. Определено това ще ускори внедряването и споделянето на слънчева фотоволтаична енергия в жилищна сграда
Съвременните слънчеви панели използват клетки на основата на силиций. Соларната индустрия е в бясна надпревара за постигане на висока ефективност при тях. Китайската компания LONGi, най-големият производител на слънчеви панели в света, обяви през юни миналата година, че е достигнала 33,5% в своите изследвания. Това е отличен резултат, който дава опция за ускоряване на използването на слънчевата енергия в световен мащаб. Само за десетилетие и половина делът на слънчевата електроенергия в световния енергиен сектор надхвърля 5%. Подобряването на технологията за производство на фотоволтаични модули доведе до значително намаляване на нейната цена. В повече от 30 страни (Германия, Чили, Австралия, Мексико) тя вече е по-евтина от тази, получена от традиционни източници (нефт, газ, въглища).
А бъдещето ще покаже доколко ще се повиши използването на възобновяема енергия в дома в световен мащаб!