Съвети за поддръжка на перални и сушилни

Дата: 12.09.2023
Съдържание:
Поддръжката на перални и сушилни не само осигурява чисти и сухи дрехи, но може да помогне за предотвратяване на наводнения или пожари. За щастие, поддръжката не изисква специални умения или инструменти. Ето какво трябва да знаете, за да поддържате пералнята и сушилнята си, така че да работят ефективно и безопасно.
Перете дрехите си по правилния начин
Повечето от нас си мислят, че знаят как да перат дрехите си, но често срещани грешки могат да доведат до повреда на пералнята или, още по-лошо, до течове, които причиняват скъпи щети от вода. Преди да започнете следващото си пране, уверете се, че го правите по правилния начин.
Започнете, като проверите дали между пералнята и стената има поне четири инча разстояние. Ако пералнята ви е по-близо, това може да доведе до прегъване на маркучите и в крайна сметка да причини пукнатини и наводнение. След това тествайте пералнята, като упражните натиск върху ъглите ѝ, за да се уверите, че е равна. Неуравновесена пералня може да вибрира, да подскача или дори да се движи по пода по време на цикъла на центрофугиране, като повреди уреда, пода или и двете.
Ще трябва да внимавате и когато сте готови да стартирате зареждането. Избягвайте да слагате твърде много дрехи в пералнята – никога не пълнете машината повече от три четвърти от нея – и използвайте подходящото количество вода за размера на товара. Претоварването на пералнята може да доведе до наводняване, а пълненето ѝ с твърде много или твърде малко вода може да попречи на нейната ефективност.
И накрая, използвайте правилния вид перилен препарат за вашата пералня. Ако притежавате високоефективна машина, използвайте високоефективен перилен препарат (търсете марки с надпис HE). В ръководството на собственика трябва да са посочени видовете перилни препарати, от които се нуждае вашата пералня, за да работи по най-добрия начин. То ще ви каже и какво количество перилен препарат да използвате. Не се отклонявайте от посоченото количество. Прекалено голямото количество перилен препарат може да причини износване, да остави остатъци и дори да доведе до наводняване на пералнята.
След всяко зареждане изваждайте мокрите дрехи възможно най-скоро, за да предотвратите появата на мухъл, плесен и миризми на плесен. Също така ще трябва да оставяте капака или вратата на пералнята отворени между зарежданията, за да изсъхне устройството. Ако имате пералня с предно зареждане, избършете гуменото уплътнение, за да отстраните водата и остатъците и там.
Почиствайте редовно пералнята си
Пералната машина не може да почисти дрехите ви, ако е мръсна. Редовно почиствайте уреда си, като започнете с филтъра за мъх. Обикновено разположен в централната колона (тръбата на бъркалката) във вътрешността на пералнята, филтърът за мъх може да натрупа замърсявания, които пречат на ефективността на машината ви.
След като той е чист, преминете към барабана. Можете да закупите препарат за почистване на перални машини, да следвате указанията на продукта или да използвате оцет и сода за хляб. Ако изберете метода „Направи си сам“, добавете две чаши оцет в празната пералня (без дрехи) и пуснете нормален цикъл с настройка за гореща вода. След като цикълът приключи, добавете в барабана чаша и половина сода за хляб и пуснете още един цикъл с гореща вода. Избършете барабана след приключване на втория цикъл и го оставете да изсъхне на въздух.
И двата метода работят добре, независимо дали имате пералня с предно или горно зареждане. Ако обаче имате пералня с предно зареждане, ще трябва да предприемете допълнителна стъпка за почистване на уплътнението – гумения пръстен, който минава покрай отвора на барабана на пералнята, с кърпа, навлажнена с оцет.
За да предотвратите появата на мухъл и плесен и да поддържате най-добрата миризма на пералнята си, повтаряйте процеса веднъж месечно.
Бъдете активни по отношение на вашата пералня
Спуканите и неизправни маркучи представляват най-голям риск за течове, които водят до повреда на водата. За да сведете до минимум риска, проверявайте маркучите на пералната машина веднъж месечно. Подменете всички с пукнатини или издутини и търсете течове около краищата на маркучите. Дори ако изглеждат в добро състояние, подменете всички маркучи след три до пет години като превантивна мярка.
Искате допълнителна защита? Поставете под пералнята си, особено на втория етаж, ваничка, за да ограничите течовете. И ако няма да използвате пералнята си за продължителен период от време – например през зимата, когато посещавате семейството си – изключете водния поток към пералнята. Постоянното, ненужно налягане може да причини течове.

Сушете дрехите си по правилния начин
Да, има правилен и неправилен начин за сушене на дрехите. Използването на неправилни настройки може да доведе до износване на сушилнята ви. За да защитите дрехите и сушилнята си, запазете настройката за висока температура за кърпи, одеяла и други тежки тъкани, а за по-леките тъкани изберете настройките за деликатна и постоянна преса.
Претоварването и недостатъчното натоварване на сушилнята ви също може да доведе до ненужно износване. Ако претоварите сушилнята си, тя ще трябва да работи по-дълго, за да изсуши товара. И обратното, ако я пуснете без пълно зареждане, сушилнята все пак трябва да премине през пълен цикъл, за да изсуши дрехите, но теоретично ще изсушите повече зареждания, защото не пълните барабана.
И накрая, помислете дали да не използвате листове за сушене, които могат да оставят потенциално запалими остатъци. При събирането им искра може да запали остатъка и да предизвика пожар, особено ако не сте почиствали ситото за мъх. Листовете за сушене могат също така да се заклещят във вентилационната тръба на сушилнята, което представлява още една опасност от пожар. Вместо купените от магазина листове за сушилня, направете свои собствени, като намокрите кърпа за пране с оцет.
Поддържайте сушилнята си чиста
Всяка година приблизително 2900 пожара, свързани със сушилни, причиняват средно пет смъртни случая, 100 наранявания и материални загуби за 35 млн. долара, по данни на Пожарната администрация на САЩ. Повече от една трета от тези пожари са в резултат на натрупване на мъх в сушилнята или във вентилационния й отвор. Можете да намалите риска, като отделяте няколко минути след всяко зареждане, за да почистите ситото за мъх.
За да направите това, извадете екрана от сушилнята и просто избършете с пръсти натрупания мъх. Добавете една стъпка и изплаквайте екрана с топла сапунена вода всеки месец. Или го прекарайте през съдомиялната машина. С течение на времето върху екрана могат да се натрупат потенциално запалими остатъци от листове за сушене или омекотители за тъкани, които създават опасност от пожар и намаляват ефективността на сушилнята. Честото му миене премахва остатъците.
Поне веднъж на всеки три месеца почиствайте сушилнята си по-задълбочено, като изваждате ситото за мъх и почиствате с прахосмукачка процепа, в който то се намира. Освен това вакуумирайте сифона на сушилнята, ако има такъв.
Почистване на вентилационния отвор на сушилнята
В допълнение към премахването на мъха от ситото за мъх, най-важното нещо, което можете да направите, за да намалите риска от пожар в сушилнята, е да почистите вентилационния отвор на сушилнята. Планирайте да го почиствате поне веднъж годишно, а ако се налага да използвате сушилнята често – и по-често. Задачата е сравнително проста, не изисква специални инструменти и може да бъде изпълнена за по-малко от час.
- Първо, отдръпнете сушилнята от стената, като се уверите, че сте си оставили достатъчно място за работа зад нея. Следващия, изключете сушилнята от електрическата мрежа. Ако сушилнята ви се захранва с газ, изключете газовия вентил, преди да продължите. Преди да продължите, може да ви е необходима отвертка, за да разхлабите скобата, която държи въздуховода от задната страна на сушилнята. Вземете такава, ако ви е необходима.
- Отстранете въздуховода от сушилнята и стената, като развиете скобата или премахнете придържащата го лента от метално фолио, включена в списъка UL, и огледайте въздуховода за евентуални разкъсвания или повреди. Поправете всички малки разкъсвания с тиксо от метално фолио, включено в списъка на UL. Ако откриете по-големи разкъсвания или повреди, подменете изцяло канала. Ако приемете, че въздуховодът е в добро състояние, използвайте прахосмукачка с приставка за пукнатини, за да изсмучете мъха и замърсяванията, като внимавате да не повредите страните на въздуховода.
- След като приключите, обърнете канала и го изсмучете от другия край. Ако изглежда, че прахосмукачката не изсмуква всички замърсявания, използвайте четка за почистване, за да ги разхлабите внимателно. Можете също така да закупите комплекти за почистване на вентилационната система на сушилнята, които да ви помогнат да достигнете до упоритите зони. Не забравяйте да почистите с прахосмукачка местата, където въздуховодът се прикрепя към сушилнята и стената. Също така ще трябва да излезете навън и да почистите ауспуха на сушилнята.
- Сглобете отново уреда, като прикрепите отново въздуховода към сушилнята и стената, включите го и завъртете газовия вентил. Завършете задачата, като пуснете празната сушилня на настройката за пух, за да проверите въздушния поток.