Как да декорирате стаята по правилото за 60-30-10 цвята
Дата: 01.10.2024
Съдържание:
Добавянето на цвят към дома ви може да бъде смущаващо, особено ако искате да представите нова палитра или да направите смело изявление. Но това не е задължително. Като използвате правилото 60-30-10 за декориране, можете да внесете цвят в пространството с увереност.
Какво е правилото 60-30-10?
Правилото 60-30-10 е просто. За балансиран, добре проектиран външен вид 60 процента от стаята трябва да бъде в един цвят (доминиращият цвят), 30 процента в допълнителен цвят (вторичният цвят) и 10 процента в акцентен цвят. Разгледайте снимките на професионално оформени стаи в списанията за декориране на дома или на HGTV и ще видите това правило да работи в повечето от тях.
Въпреки че не е точна наука, правилото 60-30-10 помага да се постигне баланс по отношение на цвета. Придава на стаята ви усещане за „сглобяване“ и прави избора на цветове за пространство много по-лесен. И след като разберете основните му принципи, това ви дава свободата да играете уверено с формулата. Не можете да изберете между два акцентни цвята? Експериментирайте с подход 60-30-5-5.
Оценете пространството
Преди да се втурнете към магазина за бои или дома, помислете за пространството, което искате да декорирате по отношение на правилото 60-30-10. Какво усещане искате да създадете в стаята? Релаксиращата цветова палитра работи добре в спалнята, докато по-живият подход може да направи кухнята да се чувства оживена.
Освен това, ако имате невероятна гледка към океана от прозореца на семейната си стая, не отвличайте вниманието от нея с ярки цветове. Вместо това оставете гледката да открадне шоуто, като запазите палитрата си неутрална и монотонна.
Помислете и за устойчивостта. Лесно е да замените оранжев абажур, когато искате да промените акцентните цветове, но е предизвикателство, когато се занимавате с по-трайно парче, като кухненския гръб. Разходът е друг фактор. Може да не можете да си позволите нов диван, когато зеленият, който сте закупили, ви омръзне за текущата ви цветова схема. Вместо това се придържайте към по-неутрални цветове за вашите доминиращи и второстепенни цветове – те обикновено са тези, които са по-трайни и скъпи за подмяна – и запазете по-ярките цветове за акцентни елементи.
Изберете своите цветове
Разбира се, можете да прегледате Pinterest за примери на цветови схеми, които работят добре заедно. Но какво ще стане, ако имате конкретна картина или мебел, която искате да включите в домашния декор? Или може би искате нещо различно от същия уморен вид, който всички останали имат. Можете лесно да изберете цветова схема въз основа на правилото 60-30-10, като използвате цветно колело.
Монохромен: За да приложите този подход, изберете един цвят за вашия доминиращ цвят и използвайте по-светли и по-тъмни негови вариации за вашите вторични и акцентни цветове. Монохромното работи най-добре с неутрални цветове като сиво, кремаво, бяло или сиво. Помислете за това в банята, спалнята или всяка стая с изключителна гледка.
Допълнителни: Изберете два цвята, противоположни един на друг на цветното колело, като син и оранжев. Единият ще бъде топъл, а другият хладен, осигурявайки баланс на стаята. (Топлите и студените цветове могат да се използват с голяма ефективност в целия ви дом.) Тъй като ще използвате само два цвята, стилът ще бъде модифициран подход 70-30 или 60-40.
Разделяне на допълнителни: Тази цветова схема добавя трети цвят към сместа – един от цветовете, съседни на вторичния цвят. С други думи, ако синьото е доминиращият цвят, а оранжевото е второстепенният, червеният ще бъде цветът на акцента.
Аналогичен: За този външен вид изберете три цвята, съседни един на друг в цветното колело. Средният цвят е доминиращият цвят; цветовете от двете страни стават вторични и акцентиращи цветове. Като пример можете да изберете оранжево-жълто, жълто и зелено жълто. Жълтото ще бъде доминиращият цвят. Другите два – и двата варианта на жълто – ще бъдат вторичните и акцентните цветове.
Как да използвате вашите цветове
След като сте решили вашите цветове, приложете ги стратегически. Вашият доминиращ цвят почти винаги служи като цвят на боята на вашите стени, докато вашият акцент цвят изскача като декоративна възглавница или произведение на изкуството. Ето къде да използвате всеки цвят за точния баланс.
Доминиращ цвят: Прилагайки правилото 60-30-10, 60 процента от стаята трябва да бъде във вашия доминиращ цвят. Това означава, че повечето стени трябва да бъдат боядисани в този цвят, както и големите акценти като дивана или килимите. Не е нужно обаче да използвате абсолютно същия нюанс за всяка част от правилото. Добре е стените да са светлосиви, а килимът да е малко по-тъмносив. Всъщност тази разлика може да добави визуална текстура към стаята.
Вторичен цвят: Този цвят има поддържаща роля, запълвайки пространството наполовина по-малко от доминиращия. Използвайте го за драперии, акцентни стени, столове, боядисани мебели или малък килим. В кухнята работи добре за цвета на плотовете, докато в спалнята е добър избор за цвета на спалното бельо.
Цвят на акцента: Цветът на акцента прави стаята поп. Можете да го добавите с произведения на изкуството, декоративни възглавници, лампи, малки мебели като пуф, свещи и малки декоративни елементи. Обикновено цветът на акцента е ярък, допълващ цвят, но може да бъде и черен, тъмнокафяв или естествен материал като дърво или метал. Почти всеки цвят ще работи, стига да предлага контраст, но също така допълва доминиращите и вторичните цветове.
Прочетете още: Психологията на цветната инфографика >>>>
Нарушаване на правилото
Сега, след като разбирате как работи правилото 60-30-10, можете да го настроите, за да служи на вашите цели. Един често срещан вариант е да добавите втори цвят за акцент. В този сценарий ще използвате 60 процента от вашия доминиращ цвят, 30 процента от вашия вторичен цвят и 5 процента всеки от вашите акцентни цветове (60-30-5-5). Популярен пример е кухня с бели шкафове и стени, черни плотове и червени и тюркоазени акценти.
Можете също да експериментирате със собствените си проценти. Ключът е да създадете баланс на цвета в пространството. Комбинацията от 30-30-30-20 може да работи с правилните цветове. Или може би 75-15-10 е по-доброто обаждане. Бъдете готови да играете с пропорциите. Може да отнеме няколко опита, за да получите правилния вид.
Идеи за започване
Готови ли сте да приложите 60-30-10, но не ви е удобно да използвате цветно колело? това е добре Тези цветови комбинации са класически.
- Бяло като доминиращ цвят, сиво като вторичен цвят и червено като акцент
- Сиво като доминиращ цвят, бяло като вторичен цвят и естествено дърво или влакна като акцент
- Синьо като доминиращ цвят, бяло като вторичен цвят и червено като акцент
- Жълто като доминиращ цвят, зелено като вторичен цвят и бяло като акцент
- Кафявото като доминиращ цвят, бялото като вторичен цвят и черното като акцент
- Сиво като доминиращ цвят, светло сиво като вторичен цвят и бяло като акцент
- Бяло като доминиращ цвят, естествено дърво като вторичен цвят и синьо като акцент
- Светло синьо като доминиращ цвят, кремаво като вторичен цвят и тъмно синьо като акцент
- Сиво като доминиращ цвят, бяло като втори цвят и розово като акцент
- Жълто като доминиращ цвят, естествено дърво като вторичен цвят и бяло като акцент
- Бежово като доминиращ цвят, кафяво като вторичен цвят и тюркоазено като акцент