Интересни факти за дъгата
Дата: 28.11.2023
Съдържание:
Дъгата е дълга лента от цветове, извита като дъга, която се образува чрез отражение и пречупване на слънчевите лъчи вътре в капките дъжд.
Дъгите са още по-вълнуващи, отколкото първоначално се вижда, затова да разгледаме по-внимателно.
Червено, оранжево, жълто и зелено
Основните цветове в дъгата са червен, оранжев, жълт, зелен, син, индиго и виолетов.
Обикновено се запомнят с мнемонични уреди – всяка буква представлява първата буква от основните седем цвята на дъгата.
Тези седем цвята в дъгата са само основните, дъгата всъщност се състои от цяла гама от цветове, всеки цвят, който сте виждали, дори цветове, които не сте виждали!
Никой не вижда цветовете по един и същ начин, очите на всеки реагират различно в зависимост от количеството светлина, така че някои хора може да виждат повече цветове от тези, които вие виждате.
Сър Исаак Нютон и религията
Сър Исаак Нютън е открил, че слънчевата светлина, падаща върху призма, може да се раздели на своите компонентни цветове.
Нютън наименува компонентните цветове: червено, оранжево, жълто, зелено, синьо, индиго и виолетово.
Повечето от тях са лесни за различаване, с изключение на индиго.
Легендата разказва, че Нютън включил индиго, защото смятал, че трябва да има седем, а не шест цвята в дъгата, поради силните си религиозни убеждения.
Ирис е гръцката богиня на дъгата.
Над дъгата гледката е различна
Когато гледате дъга, всъщност гледате светлината, отразявана от определени капки дъжд.
Човекът до вас гледа дъгата от съвсем различен ъгъл, и се отразяват различни капки дъжд, което прави гледката на всяка личност към дъгата напълно уникална.
Дъга се появява след дъжд; слънцето винаги е зад вас, а дъждът пред вас, когато се появява дъга, така че центърът на дъгата е напълно противоположен на слънцето.
Обаче не е необходимо да вали дъжд, за да видим дъга – можем да я видим в росата от ранната сутрин, в мъглата от водопад или в стърса на вода от океана!
Фолклор и наука
Староевропейското вярване е, че всеки, който минава под дъгата, ще бъде преобразен от мъж в жена или от жена в мъж!
Идеята, че на края на дъгата може да се намери казан със злато, произлиза от стара Европа. В едно място наречено Шлезия се твърди, че ангелите са сложили златото там и само гол мъж можел да го стигне.
За съжаление, учените казват, че това е невъзможно, но вярвайте на когото искате!
Малка история от мен
Когато бях по-млад, един от учителите ми в училище ми каза, че бил минал под дъгата и че там няма буркан със злато, но било доста красиво.
Тя явно забрави да спомене, че това било просто сън, защото наистина никога не можеш да стигнеш до края на дъгата – докато се движиш, дъгата, която твоите очи виждат, също се движи.
Това се дължи на това, че капките дъжд са на различни места във въздуха, което означава, че всяка дъга, към която се опитваш да стигнеш, колкото и близо да изглежда, винаги ще е на същата разстояние, както преди да започнеш да се движиш по-близо до нея.
Знаете ли, че можете да видите дъга през нощта?
Лунната светлина може да произведе достатъчно светлина, за да създаде дъга през нощта.
Това е лунна дъга или ‘мунбоу’. Лунните дъги са редки, защото лунната светлина не е много ярка. Необходим е светъл месец, близо до пълнолуние, трябва да вали дъжд отсреща на луната, небето трябва да е тъмно, а луната трябва да е на по-малко от 42º височина.“
Обединете всички тези условия и рядко ще видите лунна дъга! За невъоръженото око те обикновено изглеждат без цвят, защото светлината им не е достатъчно ярка, за да активира конусните цветни рецептори в нашите очи.
Въпреки това се съобщава, че се виждат цветове и те могат да се видят, когато луната е светла.
Още няколко забавни факти за дъгата
Когато виждате дъга от земята, виждате дъга от цветове, макар че когато се гледа от самолет, е възможно да се види цял кръг, тъй като можете да гледате отгоре към капките дъжд!
„Дъга“ беше детско телевизионно предаване през началото на 90-те години; някои от вас може би помнят предаването, или поне героите от него, при което Зипи беше най-любимият! Мисля, че това беше само британско предаване обаче.
Дъга в Тайван беше видима рекордно дълги 8 часа и 58 минути на 30 ноември 2017 г. Дъгата се извиваше над северен Тайван за почти девет часа, като я направи най-дългоспоменатата дъга в историята.
И така, ето го, дъгите са доста по-интересни, отколкото първоначално съм си мислел.
Аз, например, ще оценя дъгите още повече, отколкото преди, когато ги видя в бъдеще.