8 информативни факта за депресията

Дата: 08.11.2023
Съдържание:
Депресията съществува откакто съществуват хората. С течение на годините тя става все по-разпознаваема като диагностицируемо заболяване, от което страдат много хора.
Често имаме очаквания, когато мислим за депресията, да я свързваме с резултат от травматично събитие или реакция на нещо тъжно в живота ни, но тя е по-сложна от това.
Ето 8 информативни факта, които ще ви помогнат да разберете какво представлява депресията.
Съществуват 9 често срещани форми на депресия

Може би си мислите, че има една форма на депресия, но има много различни видове, които се причиняват от различни елементи. Съществуват 9 често срещани форми.
- Клиничната депресия е най-често срещаната и при нея лекар ви е поставил диагноза депресия.
- Депресивен епизод е този, при който лекарят ви диагностицира с клинична депресия и решава дали преминавате през леки, умерени или тежки епизоди.
- Рецидивиращо депресивно разстройство е, когато сте били диагностицирани повече от 2 пъти с депресия.
- Друг вид депресия е реактивната депресия; тя се причинява от травматични или стресови събития в живота, като загуба на член на семейството или финансови проблеми.
- Дистимия, известна също като хронична депресия или персистиращо депресивно разстройство, е когато изпитвате непрекъсната лека депресия в продължение на повече от 2 години.
- Маниакалната депресия, която е известна и като биполярно разстройство, сама по себе си не е форма на депресия, но хората, които страдат от биполярно разстройство, ще преживяват тежки депресивни епизоди.
- Някои хора са диагностицирани с психотична депресия, когато някой преживява тежък депресивен епизод и има халюцинации или халюцинации. Това е известно и като психоза.
- При някои жени се наблюдава пренатална или постнатална депресия, когато имат дете. Пренаталната депресия се преживява по време на бременността от майката, а постнаталната депресия се преживява след раждането и може да засегне както майката, така и бащата на новороденото.
- По-често срещана форма на депресия е сезонното афективно разстройство, известно като SAD. То е резултат от промяната на времето и климата около вас.
При 1 от 10 души се наблюдава депресия

Депресията може да бъде преживяна на всяка възраст и от всеки. Статистиката сочи, че 1 на всеки 10 от нас ще я преживее през живота си.
През 2016 г. Националният институт за психично здраве изчислява, че 16,2 милиона възрастни в САЩ са преживели поне един голям депресивен епизод през същата година.
Световната здравна организация (СЗО) изчислява, че в света има повече от 300 милиона души, страдащи от депресия.
Малко над 4% от населението на света е диагностицирано с клинична депресия.
Не винаги има очевидна причина за депресията

Въпреки че факторите на живота, като травма, загуба на близък човек или тревожност, могат да бъдат очевидни причини за депресия, понякога няма очевидна причина.
Понякога хората могат да бъдат изключително щастливи в живота си, всичко да върви по план и изведнъж да се сблъскат с депресия.
Това може да бъде причинено от хормоните и химикалите в мозъка ни, което може да бъде трудно за приемане или обяснение, когато ни се струва, че трябва да имаме причина за това, което чувстваме.
Има над 15 симптома на депресия

Много хора свързват чувството на депресия с тъгата, но има много симптоми. Повечето от нас ще изпитат тъга в някакъв момент от живота си, тъй като тя е естествена реакция на негативна ситуация.
Депресията обаче е заболяване и има много повече симптоми от това просто да се чувствате тъжни.
Депресията може да предизвика някой от следните симптоми: чувство на тревожност, раздразнителност, безпокойство, тъга, чувство на празнота.
Някои хора изпитват ниска енергия или загуба на интерес към неща, които някога са обичали.
Друга група симптоми са свързани с храненето – някои хора губят апетит или пък се хранят с храна, което може да доведе до увеличаване на теглото.
Освен промените в апетита често се наблюдават и проблеми със съня.
Освен емоционални симптоми могат да се появят и физически симптоми, като те могат да включват главоболие, болки в тялото и болки, както и проблеми с храносмилането.
Не всеки има достъп до помощ

Много хора вярват, че можете просто да „се справите с това“, но това е истинско заболяване, което се нуждае от лечение.
През 2014 г. СЗО установи, че почти половината от населението на света няма достъп до психиатър.
В тези страни на 1 психиатър се падат средно над 100 000 пациенти.
В САЩ и Канада на 100 000 души население се падаха около 13 психиатри.
В Европа на 100 000 души се падат средно между 20 и 40 психиатри.
Невротрансмитерите могат да причинят депресия

Невротрансмитерите са важни за регулирането на настроението в мозъка.
Серотонинът и допаминът са двата основни невротрансмитера, които могат да причинят депресия, ако са в дисбаланс.
Серотонинът е химикалът на „доброто настроение“ в мозъка и играе роля за нашето благополучие, а допаминът помага за регулиране на емоциите, паметта, мисленето и мотивацията.
Учените все още се опитват да разберат какво причинява дисбаланса на тези невротрансмитери.
Депресията може да се развие още от 3 годишна възраст

Фондация „Мозък и поведение“ е установила, че деца на възраст едва 3 години са диагностицирани с ранна депресия.
Проучване на д-р Луби от Катедрата по психиатрия в Медицинския факултет на Вашингтонския университет установява, че когато детето навърши 3 години, то е развило адекватно ниво на комуникативни умения, социално и емоционално поведение, така че е по-лесно да се идентифицират симптомите и да се диагностицира депресията.
Преди 3-годишна възраст е трудно да се определят действията, които биха могли да бъдат свързани със симптоми на депресия, затова никой не е бил диагностициран с депресия под 3-годишна възраст.
Поради това не е известно дали можете да развиете депресия на по-ранна възраст.
Глобалният обхват на депресията

В целия свят има милиони случаи на депресия и може да си помислите, че развиващите се страни са тези, които страдат от най-много депресии, тъй като имат повече грижи.
Но това не винаги е така. Проучване на СЗО показва, че САЩ са на трето място в списъка на 10-те най-депресирани държави.
Китай е на първо място в списъка, а Индия – на второ.
Предполагаема причина за това може да бъде липсата на достъп до услуги за психично здраве в тези три водещи държави.
Въпреки че съществуват системи, те често са недостъпни за всички, поради което хората остават недиагностицирани или нелекувани.
Сега, когато знаете повече за депресията, нейните причини и последици, защо не се обърнете към приятел, за да проверите дали е добре?
Някои от най-близките ви приятели или роднини може да страдат и да не знаят, че изпитват депресия.
Темата може да е трудна за обсъждане, но колкото повече се подкрепяме и образоваме взаимно, толкова повече хора можем да подпомогнем.