6 най-странни явления във Вселената
Дата: 27.10.2023
Съдържание:
Вселената постоянно ни изненадва, винаги унищожава това, което си мислим, че знаем за всеки аспект на безкрайната бездна, която ни заобикаля.
Карл Сейгън го е казал най-добре: „Някъде нещо невероятно чака да бъде опознато“.
Всеки път, когато тръгнем да търсим доказателства за определена концепция или идея, нещо напълно несвързано, което сме смятали, че разбираме, се преобръща с главата надолу.
Това е радостта и чудото на космоса и то ме озадачава и интригува още от детството ми.
Вселената, разбира се, ще съдържа някои от най-странните съвпадения и случки, които някога сте виждали – от галактиките с форма на еднорог и кратерите на Меркурий с форма на Мики Маус до мъглявините и падащите звезди.
Тук ще разгледаме 6 от най-странните явления във Вселената!
186-годишно торнадо на Юпитер
Голямото червено петно на Юпитер е буря с високо налягане на огромната планета Юпитер, за която се твърди, че е толкова силна, колкото и най-страшните урагани на Земята.
То е толкова голямо, че в него могат да се поберат три части от нашата Земя.
През 1979 г. „Вояджър 1“ прави невероятни снимки на това явление.
С тези и други снимки на Юпитер те позволиха на учените да видят различни цветове в облаците около Голямото червено петно, което подсказва, че облаците се въртят около петното обратно на часовниковата стрелка на различна височина.
Голямото червено петно е наблюдавано от Земята в продължение на около 400 години, тъй като е достатъчно голямо, за да бъде наблюдавано от земни телескопи.
Счита се, че през 1665 г. Джовани Доменико Касини е първият, който официално наблюдава това чудо.
Очевидно това е доста трудно да се потвърди, но едно е сигурно – тази постоянно намаляваща мощност умира, като с времето става все по-малка и по-малка.
И все пак тя продължава да е едно от най-странните зрелища във Вселената.
Най-големият резервоар за вода във Вселената
През 2011 г. беше открит най-големият и най-отдалеченият резервоар за вода във Вселената, откриван някога. Водата се равнява на 140 трилиона пъти повече от цялата вода в океаните на Земята.
Водата заобикаля квазар, който съдържа гигантска черна дупка, наречена APM 08279+5255 – 20 милиарда пъти по-голяма от Слънцето и се намира на повече от 12 милиарда светлинни години.
Квазарът се захранва от огромната черна дупка, която бавно поглъща заобикалящия я диск, изпълнен с газ или прах, произвеждайки огромни количества енергия.
Производството на енергия от този квазар се равнява на хиляда трилиона слънца.
Цялата водна пара в Млечния път е 4 000 пъти по-малко, отколкото в този квазар.
Водната пара обгръща черната дупка в газообразен кръг с ширина стотици светлинни години, като една светлинна година е около шест трилиона мили.
Въпреки че газът е с температура -63°F (-53°C) и е 300 трилиона пъти по-малко плътен от земната атмосфера, той е пет пъти по-горещ и 10 до 100 пъти по-плътен от това, което е типично за галактики като Млечния път.
Измерванията на парата и на други молекули, като въглероден оксид, показват, че има достатъчно газ, за да захранва черната дупка, докато тя стане около шест пъти по-голяма, но кой знае какво ще се случи с нея дотогава.
Свръхмасивната черна дупка предизвиква науката
Най-голямата черна дупка във Вселената е открита през 2015 г. J0100+2802 във вътрешността на най-големия квазар, с най-голяма светимост от всички известни квазари.
J0100+2802 озадачава астрономите, тъй като при маса от 12 милиарда слънца и със светимост от 420 трилиона слънца е 7 пъти по-ярка от предишния най-ярък квазар.
Той се е формирал само 900 милиона години след Големия взрив и не би трябвало да е с размерите, които има за възрастта си.
Тази черна дупка се намира на 12,8 милиарда години от Земята.
Сяохуей Фан, автор на изследването, открило това явление, обобщава перфектно неговата впечатляваща сила: „Как може толкова светъл квазар и толкова масивна черна дупка да се формират толкова рано в историята на Вселената, в епоха, скоро след като най-ранните звезди и галактики току-що са се появили?“
Значението на това откритие не може да бъде подценено, тъй като то накара астрономите да преразгледат разбирането си за квазарите и тяхното формиране.
В центъра на галактиката Млечен път има черна дупка с маса 4 милиона слънчеви маси, а черната дупка, която захранва новия квазар, е 3000 пъти по-тежка.
Диамантена планета
55 Cancri e, открита през 2004 г., е планета в Млечния път, която е поне една трета от диамант.
55 Cancri e известна като свръхземя, с радиус два пъти по-голям от този на Земята и маса осем пъти по-голяма.
Тя обикаля около своята звезда-домакин, 55 Cancri e открита на около 40 светлинни години от Земята в съзвездието Рак, само за 18 часа, като се има предвид, че на Земята са необходими 365 дни, за да обиколи нашето Слънце.
Тъй като е толкова близо до звездата-домакин, около 25 пъти по-близо от Меркурий до Слънцето, температурата на повърхността му достига до 5100°C (9200°F), което го прави необитаем.
Стойността на планетата се изчислява на около 26,9 милиона долара.
Един нонилион е 1 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 (30 нули).
В перспектива това е следното,
Голям облак ром с вкус на малини
Стрелец В2, гигантски молекулярен облак от газ и прах, който се намира на около 390 светлинни години от центъра на Млечния път, съдържа огромни количества етилформат.
Етилформатът е химическо съединение, което придава на този гигант миризмата на малини и ром.
Масата на Стрелец В2 е 3 милиона пъти по-голяма от тази на Слънцето и се простира на площ от около 150 светлинни години.
Температурите в облака варират от 27°C (80°F) до -233,2°C (-451,8°F).
Не се вълнувайте твърде много, тъй като там се намират и множество други химични съединения, включително пропилцианид.
Това алкохолно чудо съдържа милиарди литри алкохол.
Съставът на Стрелец B2 е изследван в Испания от астрономи, използващи радиотелескопа IRAM.
Облакът всъщност съдържа достатъчно етилов алкохол, за да напълни 400 трилиона, трилиона пинта бира.
За да се консумира такова количество, всеки човек на Земята би трябвало да изпива по 300 000 литра всеки ден в продължение на един милиард години.
Планета от горящ лед
Gliese 436 b е планета с размерите на Нептун и е открита за първи път през 2004 г. Намира се на около 30 милиона светлинни години от Земята и е около 20 пъти по-голяма.
Тя обикаля само на 4,3 милиона мили от своята звезда и се движи за 2 дни и 15,5 часа, докато Земята обикаля на около 93 милиона мили от Слънцето.
Gliese 436 b има минимална температура на повърхността от 245 °C (475 °F).
Съществуващата на планетата вода, известна като лед-Х, се поддържа от огромни гравитационни сили въпреки необичайните температури.
Веществото, разбира се, не е конвенционален лед, а сгъстена вода, подобна на начина, по който диамантите се образуват от въглерод.
Тези сили не позволяват на водните молекули да се изпаряват и да се измъкват от планетата, а вместо това те са плътно опаковани дълбоко в нея.
Този списък далеч не е достатъчно дълъг, за да обхване всички странни зрелища във Вселената.
Има планети, изцяло изградени от лед, звезди, които избухват в свръхнови наляво-надясно и дори има огромни празнини във Вселената, които са необясними, като например празнотата Боотс.
Независимо дали сте голям фен на космоса и науката, или просто обичате странното и прекрасното, определено трябва да прочетете в тази област.
Всеки път, когато аз лично прочета нещо ново за космоса, просто искам да науча повече, можете да разберете защо астрономите прекарват толкова много време в работа или как някои хора могат да станат напълно обсебени.
Независимо дали вярвате във всемогъщ създател или в случайната експлозивна сила на Големия взрив като начало на тази голяма красива вселена, трябва да се съгласите, че тя наистина е умопомрачителна и създателят се нуждае от похвала.