18 DIY идеи за направата на самонапоителни саксии
Дата: 10.09.2024
Съдържание:
Със самополивна сеялка можете да се чувствате сигурни, знаейки, че вашите растения ще получат достатъчно вода, докато ви няма. Направи си сам самополивни кашпи са евтино решение за поддържане на зеленината на закрито.
Как работят самонапояващите се саксии на закрито?
Контейнер, който се таксува като „самонапоителен“, не се напоява сам. Ако живеете в горещ климат, ще искате да внимавате водата ви да не се изпари, след като сте направили нови вътрешни самополиващи се саксии .
Системата е снабдена с резервоар за вода в долната част на контейнера. Водата се осигурява чрез почвено „стъпало“ или текстилен „фитил“, свързан с мястото, където се намира растението.
Растенията, отглеждани в система с почвени крака, ще пуснат корени към крака и ще поемат вода, когато е необходимо. Водата се премества през фитила и в почвата на основната саксия с фитилна система, система с капилярно действие. Така или иначе, те ще имат достъп до вода, докато има вода в резервоара.
Ето най-добри самополиващи се саксии, които можете да направите сами. За да съставят този списък, нашите редактори независимо проучват и тестват всеки елемент.
Снимки и описания на 18 идеи за направата на самонапоителни саксии
1. Рециклирана бутилка със самонапояване
Направи си сам самополивни кашпи в нашия списък са направени от рециклирани бутилки.
Разрежете бутилката на две части, направете дупка в капачката и прокарайте връвта през нея, поставете няколко камъка и пръст в горната част, добавете растението и след това го поставете с главата надолу в долната половина на бутилката, която е пълна с вода.
2. Самополивна бетонна сеялка
Тази самополивна кашпа има две части: резервоар за вода в долната част и кашпата в горната част. Дупка в дъното включва фитил. Фитилът абсорбира вода, позволявайки й да проникне в почвата. Самополивните саксии се правят лесно с форми и бетонна смес.
3. Самополивна сеялка с водосточна тръба
Направи си сам саксиите за самополивни саксии имат същата структура. Саксията има резервоар, пълен с вода, и кашпа, която се намира отгоре и получава вода от резервоара през малки дупки или фитил. Сеялката със самополивна водосточна тръба, представена в инструкциите, не е различна. С тази сеялка не забравяйте да напълните резервоара.
4. Самополивна сеялка от стъклена бутилка
Пластмасовите бутилки се режат лесно, но ако искате по-здрава самополивна сеялка, може да искате да използвате стъклена бутилка. Когато режете стъклени бутилки, ще ви трябва нож за бутилки.
Този проект е лесен и дори с тази допълнителна стъпка. Можете да използвате зелено оцветена бутилка за вино, която ще подхожда на вашите растения и все пак ще бъде достатъчно тежка и здрава, за да издържи дълго време.
5. Градини с билкови бутилки
Направи си сам контейнерите са подходящи за билкови градини. Те са достатъчно малки за первази и достатъчно големи, за да имат достатъчно място за растеж на растенията. Предложените са направени от рециклирани бутилки, които могат да бъдат капаци на бутилки за бира или вино.
6. Външна самополивна сеялка
Ако се нуждаете от самонапояващ се механизъм с промишлен размер за външна употреба, голям пластмасов контейнер е подходящ. Когато вали, трябва само да го преместите в гаража си.
7. Самополивна сеялка с бутилка
Има повече от един начин да свържете саксия към резервоар за вода. Идеята със сеялката за бутилки с дупка в капачката и фитил е проста.
8. Самополивна саксия
Необходимите консумативи включват кутия от дунапрен без дупки и с капак, PVC тръба, трион, ножица, водоустойчива лента и пръчка. Пръчката служи като индикатор за нивото на водата.
9. Бутилка за охлаждане на вода
Идеята за циклиране на бутилки за вода е полезна, защото можете да ги оформите в зависимост от размера на бутилката.
Ако се нуждаете от изключително големи самонапоителни саксии, петгалонните офис хладилници за вода ще осигурят на растенията ви достатъчно вода по време на продължителна ваканция. Ще ви е необходим голям резервоар за вода, така че растенията ви никога да не останат без вода.
10. Евтина самополивна сеялка
С големи саксии можете да използвате кофи вместо големи бутилки. Според урока на reallifeathome можете да направите такъв, като използвате две кофи за боя, контейнер за смесване на боя, PVC тръба, дюбел и бормашина. Ще ви трябват филтри за кафе или тензух, за да покриете дупките на дъното на кофата, така че почвата да не ги блокира.
11. Персонализирана самополивна сеялка
Можете да използвате всеки тип саксия или контейнер, за да построите такъв. Въпрос на адаптиране на вашия дизайн към консумативите и инструментите.
Прочетете още: Как да преместите растенията в новия си дом >>>>
12. Градина с контейнер за самополив
Възможно е да се изгради това от почти всичко. Сеялките са направени от дървени кутии, пластмасови листове, тръби и контейнери.
Те осигуряват достъп до вода, така че вашите растения, билки и сукуленти да могат да пият много. Освен това корените ви винаги ще останат хидратирани.
13. Самополивни сеялки за домати
Благодарение на дизайни като този можете да отглеждате зеленчуци без градина. Можете да направите такъв за по-малко от 20 лв. Всичко, от което се нуждаете, е кърпа, два контейнера и две гъби.
14. Мини самостоятелно поливане на градината
Самопоглъщащата се сеялка е за сериозни зелени палци, които са ограничени в пространството. Тази градина с контейнери за лехи е самополивна градина на закрито, която е лесна за правене.
Системата помага за пестене на вода, осигурява достатъчно влага и хидратира вашите корени. Това би бил забавен проект „Направи си сам“ за вашите деца в тийнейджърска възраст.
Повече от всичко, това е идеалната система за самонапояване за обитатели на апартаменти, които обичат нотка зеленина в домовете си. Вашата нова градинска настройка трябва да издържи няколко години, но ще трябва да сменяте долния плат поне веднъж годишно.
15. Пластмасови кофи като контейнери за самонапояване
Ще ви трябват две кофи и чаша от стиропор, за да оформите основата на този контейнер. Можете да намерите евтини кофи в местен магазин за хранителни стоки. Опитайте се да вземете два различни размера и дълбочини, за да можете да направите този на снимката тук.
В по-късия ще се съхранява растението, а по-големият ще бъде предназначен за водния резерв. Чашата от стиропор трябва да е голяма, ако имате дълбок резервоар за вода, но може да е малка, ако е плитък.
Това е забавен и лесен за създаване проект и е чудесен избор за всеки, който заминава за продължителен период от време, за да поддържа вашите растения здрави.
16. Самостоятелно поливане на градината с климатик
За екологичен вариант, който използва рециклираната вода на вашия климатик, вижте тази градина от инструктори. Това ще намали разходите за вода, освен това няма да се налага да се притеснявате за поливане, след като всичко е настроено.
17. Една нарязана бутилка сода със самонапояване
За този прост проект „Направи си сам“ ще ви трябва 2-литрова бутилка и стар чорап. Това изисква един разрез в бутилката и след това прокарайте края на чорапа през тясното гърло.
Еластичната лента в чорапа ще го държи на място. Идеален е за употреба на закрито, тъй като ще напълните чорапа с мръсотия и ще добавите растение по ваш избор.
18. Самонапояваща се саксия с всякакъв контейнер
Използвайте контейнер по ваш избор. Опциите включват вана или декоративен контейнер, ако искате да направите това фокусна точка.
Можете да използвате голям контейнер, независимо дали е предназначен за растения или не. Ако сте отглеждали листа от салата, например, след седмици можете да ги наблюдавате как цъфтят.
Често задавани въпроси (FAQ) ЧЗВ
Как функционират самонапоителните висящи кошници?
Самонапояващите се висящи кошници са като другите. Нуждаете се от леха за отглеждане, почва за саксии, резервоар за вода и система за изцеждане, която поставя мръсотията в контакт с водата. Кошниците използват капилярно действие или „фитилиране“. Когато корените абсорбират вода, почвата се изцежда, за да поддържа влагата.
Привличат ли самонапоителните саксии комари?
Да, правят. Те са идеалното място за размножаване на комари. Поради постоянните им влажни условия е по-лесно да снасят яйца. За да предотвратите появата на комари, изплаквайте водата на всеки няколко дни.
Какво се случва, когато резервоарът пресъхне?
Ако не задържате вода в резервоара за саксии, това ще доведе до изсъхване на системата за фитилация и тя няма да работи, когато напълните отново резервоара. Ако оставите резервоара да изсъхне, ще трябва да го напоявате отгоре, като попивате мръсотията със системата за фитила на дъното на саксията.
Може ли да се поставят камъни на дъното на самонапояваща се саксия?
Дъното не трябва да се покрива с чакъл. Механизмът позволява на водата да стига до корените на растенията, когато е необходимо, а не когато саксията е суха. Това е известно като капилярно действие. Тези, които смятат, че каменните слоеве върху фитилите от плат трябва да знаят, че те ще заемат място в резервоара.