14 факта за Коледната традиция през 1914 г.
Дата: 28.11.2023
Голямата война от 1914-1918 г. видя кървави бойове, скърби и опустошение по целия свят. Въпреки този трагичен контекст, се разказва и историята за Коледната традиция.
Този иконичен момент от историята разказва за войници от противоположни страни, които се събраха в един момент на мир по време на Коледа през 1914 г.
Въпреки общото вярване, източници от първа ръка съобщават, че Коледната традиция не е била събитие в голям мащаб. Малко войници участвали в това неофициално прекратяване на огъня, въпреки че тогавашният папа се опитал да настоява за „Прекъсване за Бога“ по време на Коледния сезон.
Тъй като това било отхвърлено, стотици войници продължили да се бият през декември, включително и на Коледа.
„Тиха нощ“ е коледната песен, която най-известно се свързва с Коледната традиция.
Немските войници я запяли първи, което подтикнало британските войници да отговорят с „Първия Ноел“.
Накрая, всички войници се събрали и изпели „Елате всички вярващи“.
Не се спрели само до пеене – много войници напуснали траншеите и се отправили към Ничия земя.
Това предоставило възможност за сблъсък на враговете лице в лице и да си пожелаят весела Коледа.
Били разменени подаръци и направени снимки по време на временния период на мир.
Много войници бяха изпратили пакети и дарове за добра воля от семейни и приятелски членове от родината, които те използваха за размяна помежду си.
Цигари и сливови пудинги били само част от подаръците, които били подарени.
Има много съмнения относно идеята, че войниците участвали във футболен мач.
Някои източници съобщават, че германците спечелили мача с 3:2 след като британски войник го започнал, но историците казват, че няма конкретни доказателства, че нещо свързано с футбол е станало някога.
Генералите на армията не реагирали добре на Коледната традиция, което означавало, че това бил първият и последен път, когато това се случи по време на войната.
Това стана и едно от последните малки прекратявания на Първата световна война.
Имало повече инструменти от само гласовете на войниците, тъй като били направени доклади за оркестри от траншейте на германците.
Все пак не било всичко само за забавление.
След като напуснали траншейте, някои от войниците използвали времето, за да извлекат телата на своите другари, които били загинали на Ничия земя.
Някои от войниците били наредени да започнат да се бият отново в полунощ на 26-ти декември, докато други продължили традицията до Нова година.
В село Фрелинген, френско село, има плоча, посветена единствено на Коледната традиция от 1914 г. Тя била разкрита за първи път на 11 ноември 2008 г.
Въпреки че войниците станали приятели един с друг за деня, не им било позволено да отиват в траншейте на противоположната страна.
Това би означавало откриване на лична информация, като броя на оръжията или припасите, които притежавали.
През 2014 г., британската верига супермаркети Sainsbury’s излъчи реклама, базирана на историята за Коледната традиция.
В рекламата се показва как войници разменят шоколад на Коледа.
Въпреки че Кралският британски легион подкрепи рекламата, много хора смятаха, че това събитие не следва да бъде използвано като търговска тактика.
Германските войници имали малки коледни елхи и свещи в траншейте си, които изнасяли навън, за да придадат празнична обстановка, създадена от традицията.
Когато германците първо излязли извън траншейте си и извикали „Весела Коледа“ на английски, британските войници смятали, че са това е капан.
Все пак, когато осъзнали, че войниците са безоръжни, се придвижили напред и започнали да пожелават „Весела Коледа“ на своите врагове на немски.