Какви видове стълби има и как да изберете подходящия? Видове стълби, изчисляване, монтаж и обновяване
Дата: 13.09.2023
Съдържание:
Стълбите осъществяват връзки с различни нива и етажи. Там, където се появяват различни нива, монтирайте стълбище. То си проправя път както в едноетажната ви къща, така и в еднофамилната ви къща, успява да достигне до тавана или таванската стая и се превръща в средство за изкачване до галерията ви. И не спира и пред градината. Възможно е от време на време да искате да посетите и тавана или да промените неговата функционалност в място за съхранение. За всички тези случаи има подходяща стълба.
Какви видове стълби има?
Тавански стълби
Таванската стълба е най-гъвкавата и икономична от стълбите. Единствено подвижната стълба може да се сравнява с нея. В зависимост от модела тя може да се отваря чрез сгъване надолу или да се издърпва. Когато нямате нужда от нея, тя изчезва дискретно. Това спестява място и е удобно и като покупка. Разбира се, проходният отвор, включително капакът и рамката, са включени в доставката. Таванските стълби, които са известни и като сгъваеми стълби, съществуват в дървен или метален вариант, с различни изолации с капак в долната част. Те често водят до необитаеми сфери.
Стълби със странични парапети
Стълбищната клетка – класическата. Двете му странични страни играят основната носеща роля. Съществуват отворени и затворени примери. При отворените модели не се използват контрастъпки: това придава по-ефирен вид. Това е особено полезно за малки стаи. За сметка на това затвореният вариант се възприема като солиден и рустикален. Стълбите със странични парапети в никакъв случай не са скучни. Те се предлагат прави, спираловидни вляво или вдясно, със или без парапет и ръкохватка, от дърво, метал или комбинация от материали. Тази категория включва и стълбища, които пестят място. В действителност те могат да се монтират навсякъде, но по правило заемат мястото си непосредствено до стената.
Стълбища с централна носеща греди
Стълбището с централна носеща греда пленява с дизайна си. Стъпалата му са централно монтирани, осигурени срещу завъртане и накланяне, предимно върху стоманени греди. В комбинация те образуват централната греда, която му дава името. Конструирани по този начин, тези стълби изглеждат като плаващи. Те също така предават завършен вид на помещението и го отпускат визуално. Имат много разнообразни рампи и се катерят умело в най-разнообразни пространствени ситуации. Предлагат се с прави, ½ и ¼ оборотни спирални рампи, с различна степен на наклон и различна стъпка. И винаги интересно: комбинацията от дърво и метал.
Спираловидни стълби
Спиралните стълбища се оказват най-въздействащите в пъстрата феерия от стълбища. Те се вият от пода до тавана и ви извеждат динамично нагоре по ветрилообразните стъпала. Могат безрезервно да се нарекат компактни чудеса на пространството: с различните си диаметри те се вписват изключително елегантно навсякъде.
Стъпалата не са с променлив наклон.
Външни стълби
Очевидно е, че трябва да преодолеете и някои разлики във височината на открито. Често в градината, двора или градината пред къщата тези разлики не са много големи, така че навън стълбището може да бъде съответно по-малко. При изпъкнали стени или изкачвания на тераси понякога то функционира по-скоро като опора за катерене. Ето защо има например външни стълби само с две стъпала. Докато основната конструкция обикновено е изработена от метал, стъпалата са изработени от устойчива на атмосферни влияния пластмаса, подсилена с фибростъкло. Ако трябва да се изкачвате много по-високо и навън, най-добрите услуги предлагат стълби от огнеупорна поцинкована стомана с до 13 стъпала. Здравите вити стълби са подходящи за свързване на части от сградата с външната зона. Стъпалата са изработени от перфорирана пожаропоцинкована ламарина или се предлагат стъпала Trimax.
Спестяващи пространство стълби
Малкото пространство и малките отвори в тавана не са причина да се откажете от желанието за стълбище. В тези случаи пътят нагоре се осигурява от спестяваща място стълба. Името вече казва всичко: с намалена площ на стъпалата и тесен модел на стъпалата тя успява да изведе до следващия етаж с ниска конзолна площадка. За тази цел тя има и по-стръмни повърхности на стъпалата и по-тясна последователност на стъпките. Ще се възползвате, ако можете да променяте и ъгъла му на наклона. В този случай обърнете специално внимание на особено стабилния парапет.
Висящи стълби
Окаченото стълбище напълно се отказва от видима инфраструктура. Ефектът е ясен, модерен и дори минималистичен. Така то не само привлича погледите на всички, но и осигурява най-добрите условия за подреждане на системи от рафтове, пейки и други подобни под него.
Не ви помогнахме с подходящи решения? Тогава поискайте стълбата ви да бъде изработена по размер!
Какъв вид парапет да изберете?
Повечето стълбища се доставят в дома ви директно с парапет и ръкохватка. Освен това се предлагат пълни комплекти за стълбищни системи в най-разнообразни варианти: за подов или страничен монтаж, като отделни парапети или катерещи се парапети за външни стълби. От вашия вкус зависи дали ще предпочетете балюстрада със стъклен пълнеж, вертикални кръгли решетки или напречни решетки. Но чувството ви за стил също не може да навреди: балюстрадата трябва да съответства на съответното дървено или метално стълбище. Парапетните балюстради гарантират допълнителна степен на безопасност, особено когато става въпрос за деца. С тях можете да обезопасите и балкона си. И като говорим за безопасността на децата: уверете се, че стъпалата са противохлъзгащи и, ако е необходимо, монтирайте парапет за стълби. Втората част на парапета също е част от плана, ако стълбата ви е в центъра на помещението, например, така че да не е оградена от стена.
Избор на място: къде трябва да бъде стълбата?
Ако въпросът за мястото на монтиране на стълбището не е отговорен поради условията на пространството, важи следното: в жилищните помещения стълбищата със сигурност предизвикват известна степен на безпокойство. Помещението, в което се намира стълбището, автоматично се превръща в проход. В коридора или входното пространство това няма значение. Но ако сте се спрели на вариант за жилищно пространство, препоръчително е стълбището да се позиционира близо до стената. Така не само ще спестите място, но и няма да фрагментирате единицата. Изключение: изрично искате да преместите стълбата в центъра и дори евентуално да я използвате като своеобразен разделител на помещенията. Във всеки случай е важно стълбището да бъде добре осветено и достъпът до него да е безопасен.
Изчисляване на стълбата – ето как се прави
Имайте предвид, че сега нещата стават малко по-сложни. Но ако искате да стигнете до върха, трябва да преодолеете и това препятствие. За да изчислите стълбата, първо се нуждаете от височината, на която трябва да се простира стълбата. Изхождайки от нея, първо изчислете броя на стъпалата. За да направите това, разделете височината на пода на височина на стъпалото от 18 см. Намирате височината на стъпалото, като разделите височината на пода на броя на стъпалата. Дълбочината на стъпалото, както и широчината на стъпалото, трябва да е около 29 cm. Изчислявате точния размер, като вземате за основа размер на стъпалото от 63 cm и изваждате от него два пъти изчислената височина на стъпалото. След това определете дължината на стъпалото, като умножите ширината на стъпалото по броя на стъпалата. Ако след това разделите височината на стъпалото на изчислената дължина на стъпалото, ще получите и наклона на стъпалото. Всичко е ясно? Тогава се забавлявайте!
Монтиране на стълбата
За да сте в безопасност на всяко стъпало при изкачването на стълбата, най-добре е да се уверите, че при монтирането …
- … стълбата е здраво закрепена към стената и/или пода.
- … на пътя няма кабели или други оборудвания.
- … стената, на която ще се монтира стълбата, е достатъчно здрава.
- …прозорците на стълбището са обезопасени.
- … ключът за осветлението в точките за достъп и изход на това стълбище е добре достъпен.
- … парапетът е стабилен, не може да бъде изкачен и е висок поне 90 см.
- … стълбата има наклон от около 25 до 40 градуса.
Ако искате сами да изградите стълбище, трябва да спазвате няколко законови изисквания. В това отношение е най-добре да следвате БДС стандарта за изграждане на стълбища. В него ще намерите информация за изграждането на стълбища, като например размерите за предписаната височина и ширина на стълбището, както и за височината и дълбочината на стъпалото. В него също така се посочва каква трябва да бъде височината на парапета. Това са инструкции, които биха могли да ви помогнат при изпълнението на вашия проект.
Обновяване на дървено стълбище – ето как се прави
Тъй като стълбите са подложени на голямо натоварване, те не са защитени от износване. Ако стълбите са леки или средно тежки, можете да ги ремонтирате сами. Това важи с особена сила за дървени стълби с износена повърхност. Първо внимателно отстранете всички отлагания или остатъци от боя с препарат за отстраняване на боя. След това шлифовайте отделните стъпала с виброшлайф. Непокорните ъгли ще се запознаят с делташлайфа. От само себе си се разбира, че по време на работа трябва да имате защитно облекло. След почистването с метла или прахосмукачка е време за шпакловка и замазка за ремонт на дърво. Това ще сложи край на времето на фугите и драскотините. Скърцането на стъпалата може да се заглуши с тесни дървени клинове или винтове. Финото шлайфане на стъпалата е най-добре да се извърши с ексцентриковата шлайфмашина.