Как да мием подовете си правилно?

Дата: 12.10.2023
Съдържание:
Дори и с подходящи предпазни мерки и редовно прахосмукиране, мръсотията несъмнено ще намери своя път към вашите подове. А щом това се случи, най-доброто средство за защита е старателното миене с моп. Но ако не го правите правилно или с подходящите инструменти, лесно можете да избутате натрупаната мръсотия по пода, вместо да я отстраните. За да сте сигурни, че вършите това задължение по правилния начин, споделяме най-добрите съвети на експерти за миене с моп, които идват директно от Наръчник по домакинство.
Колко често да мием подовете си?
Зоните с висока интензивност на движението, като кухни, бани, коридори и входни помещения, изискват ежеседмично миене с моп. Рядко използваните помещения, като официалните дневни или стаите за гости, могат да се мият с моп всяка втора седмица или дори веднъж месечно, стига да се почистват с прахосмукачка веднъж на седем дни, за да се отстранят прахта и песъчинките. Универсалният моп е лесен начин за почистване на подовете между отделните почиствания. Той ще ви позволи да отстраните кухненски разливи или кални отпечатъци от крака или лапи, без да се налага да влачите кофа.
Инструкции за миене на подовете
- Вакуум: Преди да измиете пода, го изметете или почистете с прахосмукачка, за да отстраните песъчинките, космите и други големи частици. Първоначалното отстраняване на ежедневните натрупвания на мръсотия прави задачата за миене с моп по-малко трудна. Не забравяйте да подсушите мокрите участъци, преди да изметете или изсмучете с прахосмукачка; в противен случай ще замърсите допълнително пода, като разнесете мръсотията.
- Напълнете кофата си: Напълнете кофа с топла вода (освен ако подовете ви не са ваксирани; в този случай трябва да използвате хладка вода) и малко количество почистващ препарат, предназначен за вашите подове – обикновено една-две струи са достатъчни. Ако използвате твърде много, може да оставите остатъци, които ще направят пода матов.
- Навлажнете мопа: Потопете мопа в кофата, извадете го и го изстискайте добре. Мопът трябва да е влажен, но не мокър. Нито един под не се ползва от големи количества вода, която може да се просмуче между пукнатините и под первазите, причинявайки сериозни щети. Прекалено мокър моп също така само размахва мръсотията, вместо да я вдигне от пода, и оставя следи от вода, когато изсъхне.
- Започнете да почиствате с моп: Започнете от най-отдалечения от входа ъгъл и се движете назад, като стъпвате само в областите, които все още не сте почистили. Започнете да миете по ръба на дъската с движения напред-назад. Преминете към свободната част на пода, като застъпвате движенията отзад-напред, докато работите.
- Почистване на упорити зони: Отстранете всички следи от надраскване с лек найлонов тампон (не забравяйте да имате отделни тампони за подове и съдове). Ако не можете да влезете в тесни ъгли, без да ударите первазите, избършете ги на ръка с влажна кърпа.
- Продължете с миенето: Направете две преминавания през всяка зона – веднъж, за да намокрите и разнесете разтвора, и втори път, за да го отстраните. Ако не минете втори път, почистващият препарат може да остане, оставяйки пода лепкав и мътен. Ако работите с двустранна гъба или моп с нишки, обръщайте го често, за да избегнете повторното нанасяне на почва върху пода. Щом кофата стане мътна, заменете я с прясна вода – но никога не изхвърляйте мръсна вода в мивките, където тя може да разпространи микроби и да допринесе за запушването им. Вместо това я пускайте в тоалетната.
- Изплакнете подовете си: След като сте почистили успешно подовете си, измийте ги отново с чиста вода, за да отстраните остатъците от почистващия разтвор. Оставете да изсъхне.

Избор на моп
Искрящите подове започват с избора на най-добрия моп. Подходящият моп е този, който може да се справи с почти всяка повърхност, включително винил, дърво, линолеум, ламинат, мрамор, камък и керамични плочки. Неговите ленти от микрофибър повдигат упоритите замърсявания с лекота, а мощната изстисквачка помага за отстраняване на излишната вода. Най-доброто от всичко: Главата може да се пере в пералня, което я прави екологично допълнение към дома ви, и е съставена от антибактериален материал.
Как да почиствате мопа си?
Поддържането на мопа чист между отделните употреби е от съществено значение. „Ако не го направите, дрехите ви могат да имат нежелана миризма на мухъл, да се развие плесен и дори бактерии“, казват експертите. За да почистите мопа си, изплакнете добре главата му в кофа с чиста, гореща вода веднага след почистване. Ако главата му е подвижна, можете да я изплакнете в мивката за битови нужди. За да избегнете разпространението на микроби, никога не изплаквайте главите на мопа или други инструменти, използвани за почистване, в кухненската мивка. Окачете го да изсъхне на добре проветриво място. Колкото по-бързо изсъхне един моп, толкова по-малка е вероятността да придобие лош мирис. Най-важното е да не го поставяте на пода или да ги прибирате в шкафове, докато са влажни.
Кога да смените мопа си?
Когато главата на мопа е достигнала края на жизнения си цикъл – индикатори за това са зацапани влакна, постоянна миризма или разкъсвания на тъканта – изхвърлете я по подходящ начин. Когато купувате нов моп, задължително изберете вариант, който може да се пере в пералня (и го перете веднъж месечно).
Естествени алтернативи за почистване
Вместо да използвате домакински почистващ препарат, помислете за почистване на пода с естествена алтернатива (стига да е подходяща за вашия тип под). „Аз завинаги ще бъда фен на оцета, водата и етеричните масла за почистване на подовете“, казва експерт, до който се допитахме. „Почти всяка подова повърхност може да го понесе (с изключение на дървото), а почистващата сила на оцета отдавна е издържала теста на времето. За подове от твърда дървесина използвам смес от гореща вода, зехтин и етерично масло от портокал.“, добавя още той. Винаги тествайте разтвора върху незабележима част от пода, преди да започнете да почиствате.