10 въпроса, които трябва да зададете при покупка на нов дом

Дата: 20.09.2023
Съдържание:
Покупката на ново строителство е различен процес от този на типичния предварително построен дом. Какво е включено, какво не е и какво е скрито в този огромен договор, зависи от строителя, който използвате. Както във всяка ситуация, в която се премествате или ви предстои да похарчите много трудно спечелени пари, е важно да влезете подготвени – а това означава да зададете правилните въпроси.
Първото взаимодействие, което ще имате със строителя – и всъщност поне първите няколко – ще бъде с търговския представител на строителя. Тези ранни срещи са вашият шанс да зададете всички въпроси, които може да имате по отношение на разходите, труда и други съществени неща, които трябва да знаете, преди да започнете работа. Запишете въпросите си преди да отидете, за да сте сигурни, че няма да забравите нещо важно, и не се притеснявайте да получите отговорите, които ви трябват. Това е важна покупка и не искате по-късно да има изненади.
Не сте сигурни за какво точно трябва да питате? Тези 10 въпроса, които трябва да зададете при покупка на нов дом в ново строителство, ще ви помогнат да започнете
Включена ли е цената на парцела?
Когато проучвате възможностите за ново строителство, ще видите, че всеки план се предлага с базова цена. Това е цената на самата конструкция, както и на базовите интериорни и екстериорни характеристики (на тях ще се спрем след малко). Това, което може да не е включено, е цената на земята, така че не забравяйте да попитате дали цената на парцела е включена в основната сума. Ако цената на парцела е включена, попитайте дали има допълнителни разходи за определени парцели. Възможно е основната цена да включва парцела, но всички останали парцели в комплекса да имат допълнителни разходи за определени характеристики, от които не можете да се откажете, като например прозорци за наблюдение в мазето или по-широки дворове. Ако цената на парцела не е включена, попитайте каква е тя (и дали има допълнителни допълнителни разходи) и я включете в основната цена на къщата.
Колко време ще отнеме строителството?
Важно е да знаете в какво време ще се забъркате при ново строителство, особено ако първо трябва да продадете къща или ще живеете под наем. Въпреки че строителният процес е склонен към забавяния и няма да можете да получите краен график за това колко време ще отнеме строителството, ще можете да получите обща представа за това какво можете да очаквате. Не забравяйте да попитате дали времето за строителство включва и времето за получаване на разрешителни, тъй като получаването им обикновено отнема около 30-45 дни.
Какви гаранции се предоставят заедно с къщата?
Това, че жилището е чисто ново, не означава, че няма да възникнат проблеми. За щастие, повечето новопостроени къщи се предлагат с една или повече гаранции, които ви защитават в случай на злополука в началото, включително краткосрочна гаранция за цялата къща и по-дългосрочна конструктивна гаранция. Попитайте какво включват гаранциите и колко време продължават. Въпреки че винаги можете да си купите собствена гаранция за дома, трябва да очаквате, че строителят ще ви покрие по някакъв начин поне през първите няколко години.
Какви са стандартните довършителни работи?
Изглежда ли базовата цена твърде добра, за да е истина? Това може да се дължи на факта, че строителят очаква да похарчите много, когато става въпрос за довършителни работи като подова настилка и плотове. Попитайте какви видове довършителни работи са включени в цената, а още по-добре – разгледайте модела заедно с търговския представител и го помолете да посочи кое е стандартно и кое е подобрение. Вероятно ще се срещнете с дизайнерския център едва след като сте сключили договор, така че е важно да разберете отрано какви видове довършителни работи и уреди можете да очаквате да бъдат включени в основната цена на жилището.
Позволено ли ви е да закупите собствени уреди или материали?
Искате да имате плотове от месни блокчета, но строителят не ги предлага? Възможно е да можете да ги закупите сами и след това да възложите на строителя да ги монтира. Някои строители не ви позволяват да закупите собствени материали, но ви разрешават да внесете собствени уреди, дори и такива, които са включени в продажбата, като мивки и тоалетни. Имайте предвид, че по отношение на уредите вероятно ще трябва да направите някои покупки сами, като например перални, сушилни и хладилници.

Ако можете да внесете собствени материали или уреди, ще получите ли кредити?
Да кажем, че в базовата цена на новопостроеното ви жилище е включена кухненска мивка на стойност 150 лв, но вие искате да надградите и да закупите собствена мивка, която струва 250 лв. Ще получите ли отстъпка от 100 лв от цената на покупката за това, че не използвате мивката, която е включена в базовата цена? Някои строители предлагат кредити за всякакви подобрения или самостоятелно закупени материали или уреди, докато при други просто ще трябва да поемете цената на първоначално включения елемент. Кредитите са приятно допълнение, но обикновено не са стандартни, така че е по-добре да не влизате с очакването, че ще получите пари от основната цена за подобни покупки. По принцип строителите не обичат да намаляват основната цена, но ако предлагат кредити, това е победа за вас.
Включено ли е озеленяването?
В зависимост от размера на двора, озеленяването, включително затревяването и засаждането на дървета и растения, може да ви струва няколко хиляди долара или повече. Това ли е разход, който ще трябва да включите в цената на жилището? Някои строители включват основната работа по двора, докато други ви оставят незавършен терен, който става ваша отговорност за озеленяването (и обикновено трябва да бъде завършен за определен период от време, съгласно договора). Попитайте дали озеленяването е включено в цената, и ако е така, какво включва то и дали има някаква гаранция за материалите, така че ако току-що затревената трева умре веднага или се случи някаква друга неприятност, да не сте отговорни за отстраняването ѝ.
Включва ли договорът клауза за увеличаване на разходите?
Новите сгради са известни с изненадите в последния момент, но не искате да сте финансово отговорни, ако това се случи. Клаузата за ескалация на разходите позволява на строителя да ви таксува за всички непредвидени разходи, които възникват в резултат на необходимия труд или материали. Така че, ако цените на дървения материал се повишат, преди строителят да е закупил материалите за вашата подова настилка, или ако неочаквано забавяне увеличи строителството с няколко седмици, вие ще поемете тези разходи. Ако предпочитате да не се занимавате със стреса от непредвидените разходи, намерете строител, който не включва клауза за увеличаване на разходите в договора.
Има ли някакви правила или разпоредби за собствениците на жилища?
Дори и да няма асоциация на собствениците на жилища, строителят може да определи някои насоки за това какво е позволено и какво не е позволено в имота ви. Например, може да не можете да използвате определен вид ограда или да инсталирате навес в задния си двор. По-добре е да зададете този въпрос навреме и да знаете какво да очаквате, отколкото да се нанесете и да разберете, че не можете да осъществите определени планове, които сте имали за пространството.
Има ли някакви финансови стимули за използване на предпочитан от строителя кредитор?
Някои строителни предприемачи предлагат отстъпки от разходите по сключването на договора, ако получите ипотеката си чрез компания, с която имат взаимоотношения. Попитайте дали се предлагат такива финансови стимули, но не вземайте окончателното си решение за това къде да получите ипотеката си само въз основа на отстъпките – все пак може да успеете да намерите по-добра оферта чрез други кредитори. Все пак е добре да знаете дали има предимства да работите с предпочитаната от строителя ипотечна компания.
Ако мечтата ви е да си построите къща ново строителство, пристъпете към процеса с отворено съзнание и ясна представа какво можете да очаквате. Колкото повече въпроси можете да зададете в началото, толкова по-малко изненади ще срещнете евентуално в бъдеще.
И както при всяка покупка на жилище, не забравяйте да помолите адвокат да прочете договора ви, за да сте сигурни, че всичко е честно и справедливо. Някои купувачи на ново строителство предпочитат да отидат на срещите за продажба и с агент по недвижими имоти, въпреки че според моя собствен опит това не е необходимо. Бъдете умни, задавайте правилните въпроси и в края на деня (или добре, годината) ще се окажете с красив дом, построен точно за вас.