Ефективният дизайн успя да се пренесе и към банята, тъй като всички имаме нуждата да търсим повече пространства у дома и средства за потискане на тревогите на деня, чрез взимането на гореща вана например. 2023г изглежда светла за по-нататъшно задълбочаване в дизайна на нашите помещения за миене и къпане, и превръщането им в нашите собствени индивидуални идеи за рая.
Банята се превърна в най-търсеното място в дома за релаксация или уединение и това е особено вярно след COVID-19, когато всички имахме повече време да се съсредоточим върху нашето благополучие. Ваната вече не е оставена за избор на дизайн в последния момент. Всъщност, независимо дали строите нова къща или се захващате с ремонт на банята, Вие посвещавате значително планиране и щедра част от бюджета си за дизайна на банята.
Независимо дали сте в разгара на нов строителен проект или обновявате банята на любимия си дом, следните тенденции за бани за 2023г са приложими за редица дизайнерски стилове и могат да работят с различни размери, независимо дали правите освежителен ремонт или всичко, за да създадете основната баня на Вашите мечти. Тези брилянтни прозрения от топ дизайнери от цялата страна със сигурност ще вдъхновят следващия Ви проект за миене, голям или малък. Това ще бъдат петте най-големи тенденции в банята за 2023г, според дизайнерите.
По-обмислен цялостен дизайн
Докато класическата бяла вана никога няма да излезе от мода, се забелязва непрекъснато нарастване на интереса към внасянето на повече цвят, текстура и модел в пространствата за миене. Хората вече изискват по-модерни елементи в изискани форми и търсят прости, елегантни линии и по-тъмни покрития. Гипсовите стени и душовете също ще бъдат в тенденция през новата година, както и скулптурните водопроводни тела, които имат идеалния баланс на форма и функция.
Тенденциите в банята през 2023г ще се фокусират върху красив камък, текстура, специален хардуер и елегантно осветление.
Очаква се нарастване на по-смели избори на камъни като Calcatta Viola, Ceppo Rossa, Verdes и Honey Onyx, за да създаде поразително изявление. Забелязва се и нарастване на стените със стъклени панели, особено около ваните, тъй като идва възраждането на 80-те години в интериорния дизайн и ще видим тази тенденция да идва и в нашите бани.
Освен това се забелязва повишаване на приоритизирането на функционалността и ефективността в дизайна на банята от увеличеното инсталиране на отопляеми подове, отделянето на повече място за места за съхранение и създаването на по-добре обмислен план за осветление, който ще създаде перфектното настроение за получаване на много необходими почивки и моменти за отдих.
2. Гледайте на банята като на най-доброто убежище, подобно на спа-център
Много от нас осъзнаха неизползвания потенциал на баните като уелнес пространства през последните няколко години и няколко дизайнери споменаха, че водеща тенденция за 2023г ще бъде превръщането на банята в най-доброто убежище. Свободностоящите вани са заобиколени от маси за поставяне на свещи и чаши вино заедно с удобни места за сядане, превръщайки банята в нещо повече от място за почистване и измиване.
Най-голямата тенденция в дизайна на банята, която наблюдаваме за 2023г е, че нашите клиенти искат баните им да се чувстват все повече „като спа-център“. Те искат двойни душове, парни душове, странични спрейове и повече уелнес функции.
Забелязват се жилищни проекти, които се насочват към хотелските пространства за вдъхновение, тъй като „всеки обича наистина снизходителна, луксозна хотелска баня“.
Най-пухкавите, най-плюшените бели хавлии, които можете да намерите, преувеличени душове със стъклени стени, страхотно осветление, прекрасни плочки навсякъде – всички тези елементи от света на гостоприемството се комбинират, за да създадат разкошно лично пространство, от което собственикът на дома да избяга в края на деня.
3. Внасяне на комбинация от старо и ново, за да се създаде по-привлекателно пространство
Точно както видяхме възраждане на антики и ретро предмети, изпълващи нашите жилищни пространства и частни квартири, няколко дизайнери отбелязаха, че баните най-накрая получават тази комбинация от старо и ново, за да създадат изключително специално пространство, което се вписва точно в останалата част добре събран дом.
Дървото става все по-популярен материал в банята, от подови настилки до отворени рафтове и шкафове. Повишен интерес има също към антични суети, мивки с каменни корита и хардуер, който се усеща и изглежда като красиво състарено бижу, за да създаде единствено по рода си пространство. Клиентите сега търсят да използват три или четири различни материала, за разлика от един или два през предходните години, за да създадат слоесто пространство, което изглежда така, както се е развило с времето.
Въпреки това, този прилив на интерес към смесването на старо и ново в банята не е само създаването на вкусен дизайнерски момент. Става дума и за създаване на по-топло, по-приветливо пространство, което е достатъчно удобно, за да прекарате час или два наведнъж.
4. Увеличаване на уюта
Баните трябва да са уютни! Никой вече не иска толкова много от чисто белия мрамор, който наблюдаваме от дълго време. Добавят се все повече топлина и текстура чрез обработка на прозорци, антични мебели, килими и изкуство.
Можете да внесете повече английски чар в баните си от завеси за кафенета и тоалетни поли до елегантни изпъкнали детайли, за да подобрите уюта и да гарантирате, че Вашата тоалетна е толкова привлекателна, колкото всяко друго пространство в дома Ви. Освен това можете да внесете шарени стенни облицовки, смели цветови комбинации и плат в своите помещения за миене.
5. Разделяне на основните бани
Независимо дали става въпрос за ново строителство или ремонт, дизайнерите съобщават, че клиентите се интересуват от отделянето на повече квадратни метри за основните си бани, за да имат свои отделни пространства. Собствениците на жилища мислят много повече от двойната мивка и искат да положат всички усилия, за да създадат най-доброто убежище за двама души в едно пространство.
Популярен основен план за дизайн на баня е разделянето на тоалетните и дрешниците на партньорите и срещата в средата с щедър душ. Това позволява на партньорите да могат да решат кога искат да споделят пространството заедно, вместо да получат малко време сами в собствените си ъгли на личното си уединение.