Тук става въпрос не само за шлайфане на паркет, но и за възстановяване на пода като цяло. Търпението е черта, която не всеки притежава, а времето е лукс, който не всеки може да си позволи. Освен това, докато много сред нас няма да го признаят, повече хора просто нямат воля да видят някои задачи за тяхното завършване. Отегчаваме се или се обезсърчаваме или намираме някакво извинение да не продължим. Шлифоването на пода може да бъде болезнено и скъпо, особено за тези, които никога преди не са опитвали нещо подобно. За съжаление, видяхме много проекти „Направи си сам“, които бяха изоставени в даден момент и само направиха работата ни по-трудна по-късно.
Право и напречно или диагонално шлайфане?
За да шлайфате правилно пода, трябва да разберете естеството на дървото. Нека започнем с основите. Какво е зърно? Това е надлъжното разположение на дървесните влакна. Първото нещо, което всеки, който навлиза в областта на възстановяването на подове, е да следва зърното на дървото при шлайфане.
Има три етапа на шлайфане на пода – грубо, средно и фино. Грубото шлайфане използва груби абразиви и премахва най-износените части от пода. Средното, както подсказва името, е средата, където повърхността бавно започва да се оформя и се изравнява. И накрая, имаме фино шлайфане с шкурка с висока песъчинка (около 120), което наистина позволява на пода да стане идеално гладък.
Сега, когато правят грубо шлайфане, някои хора се опитват да оголват дървото по диагонал, защото то реже по-бързо. Всичко това е добре, но също така наранява зърното и може да стане забележимо, когато добавите финалния лак малко по-късно. Поради тази причина е по-добре първо да шлайфате направо и да оставите зърното недокоснато. Диагоналното шлайфане има своето място при работа върху много неравни, проблемни повърхности, където е просто по-ефективно да се отстрани повече материал наведнъж.
Шлайфане на паркет тип рибена кост
И тук идва паркетът, където има редове блокове, обърнати в противоположни посоки. Как да шлайфате със зърното на едната страна, без да се противопоставяте на другата? Има две противоречиви мнения относно това как най-добре да се подходи към тази задача. Че трябва да стоите право и напречно или диагонално. Ще се опитаме да обясним и двете гледни точки.
Право и напречно на 90 градуса един от друг. Тези, които използват този метод, твърдят, че шлифоването по диагонал Ви кара да оголите някои блокове повече от други предвид различната посока на зърното, което в крайна сметка води до неравна повърхност. Докато стоите прави и напречно, никога не оголвате зърното напълно в двете посоки, така че никога не премахвате твърде много.
Шлайфане по диагонал. Тези, които предпочитат да вървят по този маршрут, вярват, че е добре дървото да се оголи направо и напречно, когато се извършва грубо и средно шлайфане. Въпреки това, за финото шлайфане е необходимо да се направи поне веднъж за всеки диагонал. Правейки това, Вие следвате зърното веднъж и след това тръгвате в обратната посока. Това е методът, който повечето експерти по подови настилки използват.
Основната идея тук е да не следвате инструкциите сляпо, а да видите кое работи най-добре за Вас и Вашия паркет подреден като рибена кост. И двата начина на шлайфане на паркета трябва да свършат работата, но зависи от Вашите умения да завършите задачата правилно. Въпреки това, винаги имайте предвид как използвате Вашата лентова шлайфмашина. Не забравяйте, че тя оголва дървото непрекъснато, докато работи и спирането на място дори за няколко мига може да нарани пода.