Докато растяхме, нямаше такова нещо като наемането на професионален бояджия, който да боядиса вътрешните ни стени и облицовки, винаги е било тип ,,направи си сам”.
В крайна сметка професионалистите са професионалисти, след като са усъвършенствали уменията си във фино настроен процес. И точно в това се състои стойността на по-доброто боядисване.
Независимо дали сте нов в света на проектите „направи си сам“ или опитен собственик на жилище, все пак искаме да ви приветстваме да прочетете нашите съвети.
Изберете правилния блясък
Получаването на правилната боя не е свързано само с цвета или закупуването на достатъчно количество от нея, за да покрие стените ви. Това също така включва правилното покритие или „блясък“, което може да направи или наруши цялостното ви щастие и представяне с вашата боя. Може дори да имате опит в закупуването на плосък цвят с яйчени черупки за вашите стени и полугланцово покритие за вашата облицовка като основно правило, но знаели ли сте някога защо? Всяко ниво (плоско, яйчена черупка, сатен, полугланц, висок гланц) отразява различно ниво на светлина, вариращо от най-матовото (плосък или плосък емайл) до най-високия блясък (висок гланц).
Всеки има плюсове и минуси. Колкото по-отразяващо е покритието, толкова по ,,бляскаво“ може да изглежда (особено за подчертаване на архитектурни детайли като корнизи), а по-високият блясък обикновено е по-устойчив на мръсотия, петна и драскотини. Ето защо ще видите по-лъскави бои в зони с голям трафик като коридори, бани и кухни.
НЕДОСТАТЪК: гланцът също показва всяко малко несъвършенство, така че по-плоските бои са много по-благоприятни за стари стени, които са били много кърпени. Също така може да са необходими повече слоеве и търпение, за да накарате цвета да не показва удари с четка.
Много производители също са положили повече усилия, за да направят по-плоските бои по-лесни за почистване, а продукти като вълшебни гъбички на практика премахват повечето следи от надраскване. За облицовката и вратите се придържайте към полугланц, с изключение на предната врата. За нея използвайте висок гланц.
Разклатете боята в магазина
Дадено е, че закупуването на нова кутия със смесен продукт се разклаща, за да се създаде цвета на боята, но дори и да купувате цвят направо от рафта без смесване (като чисто бяло), помолете в магазина да разклатите, преди да я занесете у дома. Това преразпределя всички нюанси в продукта и смесва всяко отделяне, възникнало от сместа, която стои на рафта. Винаги отделяйте време да го разбъркате и когато сте у дома преди употреба!
ВИНАГИ тествайте проби от боя
Може да изглежда като загуба на време и пари да купите куп малки пробни саксии, да ги вземете вкъщи и да ги изпробвате, преди да се върнете в магазина за тубата, която искате. Разбираме това, но колкото повече стени рисувате, толкова по-вероятно е да вземете тестови саксии и да изпробвате цвета, преди да направите разходите в размер на литри. Освен ако не е изпитан и истински цвят, който знаете, че обичате и сте използвали в дома си преди, никога не знаете какво ще подчертае светлината в дома ви.
Виждали сме бяло, което всъщност е твърде жълто, черното става тъмносиньо, а сивите стават лилави. Да знаете и да бъдете по-уверени в избора си на цвят е по-добре, отколкото да прекарвате години в зяпане на стени, за които сте били „неразумни“!
Боядисвайте във W-образна форма
Работейки в секции от 30-40 см, направете W или N форма, когато боядисвате стената с вашия валяк. Това гарантира, че зоната, която боядисвате, остава мокра и че няма случайно да претърколите назад върху област, която вече е започнала да изсъхва (което може да направи боядисването ви да изглежда на ивици, особено с по-високи блясъци на боята). Стремете се да боядисвате стени, а не стаи, за определено време. Боята изглежда най-добре, когато създадете един непрекъснат мокър ръб, оставите го да изсъхне и след това добавите втори слой.
Използвайте дунапрен валяк за шкафове и врати
Както при повечето проекти „направи си сам“, правилните инструменти за работа са ключови за получаване на професионално изглеждащи резултати. За неща като врати и шкафове използвайте дунапренов валяк по-често, отколкото четка. Считайте това за съвет в рамките на съвета: инвестирайте в качествени дунапренови валяци, особено ако смятате да премахвате мъх от тях, за да създадете фигури по стената. Евтините дунапренови ролки ще се разпаднат, ако им залепите тиксо!