Покривът е сложна комбинация от различни компоненти, като всеки един от тях има нужда от редовна грижа и поддръжка. Покривът не е само керемиди, нали така? Той има основа, обикновено изградена от дървени греди. Над тях е покритието от керемиди и около керемидите е периферната система от съоръжения. Именно на периферията на покрива ще обърнем внимание в този материал, понеже грижата за тези части е изключително важна, особено когато на вратата почукат студените месеци.
Улуците притежават коритообразна форма, служеща за отвеждане на събралата се дъждовна вода от повърхността на покрива. Тяхната най-силна и основна черта, всъщност е и тяхната най-слаба черта, защото именно заради формата си, улуците често страдат от различни проблеми като задържане на вода и натрупване на замърсявания.
Видове проблеми при улуците на покривите
Есенното падане на листата е един от основните проблеми на улучната и водосточната система на покрива, защото листопадът лесно попада в улучните дължини и лесно ги запушва. При подобни проблеми водата не може да премине лесно през начертаната си траектория и започва да прелива. В такива случаи натрупаните листа, замърсявания, кал и киша трябва да бъдат ръчно или машинно почистени и отстранени от коритата. Казанчето, през което преминава събраната вода от улуците, също може да се запуши от разнородни отлагания и замърсявания. При почистването на улуците се почиства и казанчето.
Друг върл враг на улуците са минусовите температури през зимата. Остатъчната влага събрала се вътре в улуците – замръзва и се превръща в лед, който след това разширява коритата и ги пропуква.
Обикновено улуците се изграждат от неръждаем материал, но въпреки това корозията често ги покосява, тъй като основно са изложени на открито и мокро. Покритието от корозия, често става причина за образуване на ръжда по улуците и съответно това води до пропукването, утежняването, разместването им, както и до течове. В такива случаи или наклонът трябва да бъде преправен, като се нивелират неговите прикрепящи скоби, или повредените части на улуците трябва да бъдат подменени с нови.
Колко често трябва да се почистват улуците
Ако не искате да Ви сполетят неприятни и непредвидени проблеми по покрива, се препоръчва да почиствате улучната и водосточната система преди началото на всеки есенен сезон, тоест поне веднъж годишно. Есента е най-тежка за улуците, но още по-тежка е зимата, затова ако подготвите системата с време, то със сигурност ще бъдете спокойни, че сте подготвени за идващата зима. Можете да избегнете и ограничите запушванията и замърсяванията на улуците като изрежете клоните на дърветата, намиращи се в близост до тях. По време на есенния сезон не пропускайте да уплътните и запълните снадките на улуците с подходящ уплътнител, така ще предотвратите потенциални проблеми с пукнатините и течове.