Ако напоследък сте забелязали, че бойлерът Ви не функционира правилно, това означава, че трябва да потърсите помощ за вътрешното му почистване от котлен камък. Препоръчително е на всеки от една до три години, задължително да бъде извършвано почистване, ако искате да използвате отоплителния уред дълго време. В зависимост от района, в който живеете и ,,твърдостта” на водата, този период може да варира, но така или иначе не трябва да чакате прекалено дълго време, докато ситуацията ескалира. Трябва да бъдете отговорни към функциите на бойлера, така както се грижите за всеки един от останалите уреди в домакинството си.
Котленият камък покрива нагревателя и той започва все по-бавно да нагрява водата. Това води и до повишаване на месечните Ви сметки за електроенергия. Почистването на котлен камък е важен процес и е препоръчително да наемете добър ВиК специалист. Насъбралият се котлен камък не само може да отнеме от добрата функционалност на уреда, но и да го повреди. Процедурата по почистване изисква цялостно разглобяване на бойлера.
Кои части от бойлера трябва да се почистват редовно
Проточните бойлери не изискват голяма поддръжка, ако се почистват редовно, но основните части, на който трябва да обърнете внимание са: филтърът за студена вода и бойлерният капак. Всяко редовно почистване от налепи, ръжда или натрупвания от варовик удължава експлоатационния срок на уреда и подобрява неговата работа.
Ако не можете да се справите сами, препоръчваме Ви да повикате доверен и опитен водопроводчик. Почистването на котлен камък не е процес за подценяване. Ако тялото е пълно с вода, то преди началото на почистването, трябва да бъде източена. В повечето случаи, ако уредът е бил оставен включен – тази вода е гореща, затова при източването трябва да се внимава за инциденти от изгаряния по кожата или други проблеми. За по-лесното източване – във възвратния клапан се поставя маркуч или се отваря кранът на батерията, за да изтече водата през душа. Уредът трябва да се изключи от електрическата система и кранът, който го снабдява със студена вода, трябва да бъде затворен.
Процедурата отнема много време и усилия, но със сигурност е по-добре да почистите старото тяло, отколкото да си закупите нов бойлер.
Кога бойлерът има нужда от премахване на котлен камък
Ако бойлерът не се почиства редовно освен, че ще се отрази на месечната Ви сметка за ток, възможно е да се повреди и нагревателят. Следете за тези показатели:
- Водата не се нагрява или се нагрява прекалено бавно;
- Ако по време на използването на бойлера се чува свистене и шум.
Процесът на почистване включва: След източване на тялото, може да се премине към сваляне на капака, като трябва да се откачи захранващият кабел и да се отвърти терморелето. Гайките, който държат плоскостта на фланеца също се отвиват. За този момент е препоръчително да се подготви съд, защото може да потече вода, която е останала в тялото. След като вече гайките около фланеца са свободни, може да се освободи и самият фланец, като се избута силно навътре и се завърти. След това може да бъде изваден и оставен настрани докато трае почистването.
Същинското почистване е съсредоточено около почистването на нагревателя от натрупания слой котлен камък. Колкото по-дебел е този слой, то толкова по-належащо е било и самото почистване. Не се чака натрупаният отпадък да изсъхне, а се действа още докато е мокър и лесен за отстраняване. За целта можете да използвате метална шпатула или нож. След почистването, нагревателят може да се полира с шкурка, защото колкото по-чист се прибере в тялото, то толкова по-малко електроенергия ще харчи.
Бонус съвет: Ако се чудите дали има разлика в замърсяването с котлен камък във вертикалните или хоризонталните бойлери, то можете да прочетете статията ни за: „Вертикален бойлер или хоризонтален?”