Засаждането на декоративна растителност в даден имот помагат за оформянето и подобряването на външната среда. Успешните, здрави и дълготрайни насаждения зависят от три основни фактора:
- Правилен анализ на мястото и избор на издръжливи и здрави растения;
- Правилна подготовка на мястото и техники за засаждане;
- Грижи и поддръжка след засаждане.
Подценяването на важността на тези три фактора може да доведе до разочарование, да не говорим за скъпи, грозни насаждения, които растат бавно, умират бързо и са податливи на нашествия от вредители. Неспазването на определени основни практики е най-честата причина за неуспешни декоративни насаждения.
Принципите на успешното засаждане не се различават значително при растенията с голи корени, на топки и чулчета, както и растенията, отглеждани в контейнери. Всяка стъпка в процеса на засаждане – изкопаване на дупка за засаждане с правилна форма и размер, подготовка на почвата за засаждане, поставяне на растението в дупката, поливане и мулчиране – изисква прецизно внимание.
Закупуване на растения
Преди да закупите каквито и да е растения, трябва да вземете предвид няколко неща.
Голият коренов материал не трябва да е изсъхнал в нито един момент след напускане на производствения разсадник. Цялото растение трябва да е живо и свежо изглеждащо с еластични бели корени и гъвкави стъбла.
Не трябва да има големи и набити корени нито върху голи корени, нито върху материал с топка и чул. Фините, влакнести с размер на пръст или по-малки корени ще позволят на растението да се утвърди по-бързо. Големите къси корени, които са били отрязани чрез изкопаване, показват, че растението може да няма подходяща коренова система, която да го поддържа на новото място.
Уверете се, че растенията, отглеждани в контейнери, не са „саксийни“ преди продажба. Растенията, отглеждани в контейнери, трябва да имат фина мрежа от корени, където кореновата топка контактува с контейнера. Саксийните растения често имат доказателства за по-големи корени, изрязани на повърхността на кореновата топка Растенията, които се изкопават от полето и се продават в контейнери, трябва да бъдат етикетирани като такива.Те трябва да притежават повечето от свойствата на растенията с топки и чули.
Кореновата топка на целия изкопан материал трябва да е твърда и солидна, а кореновата покривка трябва да е в добро състояние. Наблюдавайте дали покритието на корените е чул или пластмасов чул. Пластмасовият чул трябва да бъде напълно отстранен преди засаждане.
Кореновата система на растенията, отглеждани в контейнери, трябва да е точно на външната повърхност на кореновата топка вътре в контейнера. Идеална е фина мрежа от здрави, твърди, бели или кафяви корени, но избягвайте растения с черни, лигави, миризливи, гниещи корени; гъста маса от корени, които са обиколили вътрешността на контейнера; или които са започнали да излизат от дренажните отвори в дъното на контейнера.
Плътните, кръгли корени на такива растения често водят до опасваща коренова система по-късно в живота на растението. Такова състояние може да доведе до съкращаване на живота и влошено качество на растението. Умерените кръгови корени могат да се управляват чрез нарязване с остър нож по време на засаждане, за да се насърчи нов страничен растеж на корените и да се намали дългосрочното въздействие върху качеството на растението.
Растенията за разсад се предлагат в три форми в зависимост от това как са произведени или събрани от разсадника: на голи корени, на топки и в чул или отглеждани в контейнери. Термините „голи корени“ и „на топки и чулчета“ отразяват начина, по който растенията се предлагат за продажба, докато терминът „отглеждани в контейнери“ описва как растението е произведено преди продажбата. И трите вида растения трябва да бъдат защитени от загуба на влага, след като бъдат прибрани и преместени от разсадника или градинския център.
Предимства и недостатъци на материал за разсад на голи корени, на топки и в чул, както и на отглеждани в контейнери разсадници
Голи корени
Растенията с гол корен се берат от разсадника без защита на кореновата им система. Те са доста уязвими към елементите, особено към загубата на влага. Традиционно само по-малки широколистни дървета, храсти и някои почвени покривки се предлагат за продажба като растения с гол корен.
На топка и чул
На топки и чул растение се изкопава от полето със защитна топка от почва върху кореновата система. Топката се държи непокътната с обвивка от чул, телена клетка или друг поддържащ материал. Всички декоративни дървета и храсти, независимо от техния размер, могат да бъдат разсадени като кълбовидни и опаковани растения. Размерът на дървото пряко влияе върху размера на почвената топка, необходима за успешното изкопаване и трансплантация на растението. Колкото по-голяма е почвената топка, толкова по-тежка и трудна е задачата за изкопаване, транспортиране и засаждане.
Отгледани в контейнери
Растенията, отглеждани в контейнери, прекарват целия си производствен цикъл в контейнер, така че няма увреждане на кореновата система при прибиране на реколтата или продажба. Растенията, отглеждани в контейнери, могат да бъдат успешно засадени по всяко време, когато почвата не е замръзнала, тъй като нито един от корените не е бил повреден от копаене. Успешното засаждане обаче е по-вероятно през пролетните или ранните есенни периоди на засаждане.