Мокетите са красиви, стилни и най-вече удобни. Удобството, което предлагат се позовава на факта, че покриват цялата подова повърхност от край до край. Съответно не се разместват, не се подгъват (както се случва най-често с килимите) и цялата подова зона е топла, покрита и уютна.
Прахосмукачките са удобни за почистването на мокетите, но не могат ефективно да отстранят наслоилите се замърсявания. Ежедневното ходене по повърхността им води до щети и образуване на петна с различен произход. Голямата им площ предполага повече замърсявания и по-големи количества натрупване на прах. От друга страна редовното изпиране на мокета, може да премахне голяма част от алергените и петната натрупали се по неговите фини нишки. Изпирането е начин за качествено почистване на упорити и дълбоки петна.
Но, как се извършва този процес, при положение, че мокетът е здраво залепен за пода? В помощ идват професионалните машини, наричани още екстрактори. Те са подходящи за пране на текстилни повърхност така, че да не повреждат настилката намираща се под тях и съответно да не намокрят прекалено обилно повърхността, за да може да изсъхне по-бързо и да се използва по-скоро.
Пране на мокет с машинна технология
Технологията за машинно пране на мокети се извършва чрез компютърно управление на перяща машина. Основата на уреда е снабдена с различни четки, които преминават въртейки се по повърхността на мокета, втривайки в неговите нишки почистващ препарат. Въртящите дискове достигат до корена на нишките и ги почистват и промиват в дълбочина. Успоредно с това разтворените замърсяванията се изсмукват чрез вакуум. Перящите прахосмукачки използват вакуум, чрез който едновременно изсмукват образувалата се пяна. Системата на прахосмукачките едновременно пере и заедно с това, изсмуква излишната вода и мръсотия. Веднага след това мокетът остава сух, чист и ухаещ приятно.
Чрез специалните накрайници за разресване се подхожда различно към отделните видове материи и техните различни дължини на нишките. Правилното и старателно разресване на всяко едно от стръкчетата е гаранция за качественото им почистване и промиване в дълбочина. В резултат на което, повърхността остава почти суха и готова за употреба.
Съществуват различни видове почистване на мокетени настилки, като видът се определя според спецификите на тъканта и степента на нейното замърсяване. Изпирането може да протече по няколко начина: при настилки с упорити петна се използват еднодискови машини и водосмукачки. При средно замърсяване, отново се използва същият екстракторен принцип. За силно замърсени настилни се прилагат методи с двудискови екстрактори, комбинирани със силни и професионални препарати.
В какво се състои полезността от машинното пране на мокети?
Професионалните методи за почистване на мокети се комбинират с изключително силни почистващи препарати, които успяват да разтварят всяко едно замърсяванията с хранителен или нехранителен произход. Огромен плюс е времето, което се спестява чрез този тип почистване, както и огромните усилия, които бихте си причинили, ако трябва да почистите настилката, застанали на колене с четка и парцал в ръка. В края на всички тези неистови и многочасови усилия – площта остава обилно намокрена, като няма да може да се използва и да се стъпва по нея поне няколко дни.
Мощните дискови четки, втриващи препаратите са безкомпромисни към замърсяванията, но нежни към фината повърхност на всяка една от нишките. Този вид машини изсмукват до 95% от влагата, което съкращава времето за съхнене и имате възможност да се радвате на уютна, приятна и свежа среда за минимално кратък срок. Ще забравите за всякакви замърсители, които могат да се съберат в този тип подови настилки.
Почистването е подходящо не само за жилища, но и за големи търговски обекти, административни сгради и офиси, в които предимно се залага на настилки от мокет, а и текучеството от преминаващи хора е значително по-голямо, като предимно се преминава с обувки. Екстракторното почистване е подходящо за всеки вид мокет – вълнен или изработен от полипропилен, изтъкан чрез иглонабиване или бримково оплитане, с дълъг или изрязан косъм.