Защо трябва да почистите килимите след преместване в нов дом
Дата: 03.09.2024
Съдържание:
Ако сте се местили преди, тогава може да сте запознати с новия дом дълбоко чист. Дори една привидно подредена къща или апартамент може да има мръсотия и мръсотия, дебнещи на неочаквани места, и никога не можете да сте напълно сигурни какво са направили (или не са направили) предишните наематели, за да се погрижат за тях. Баните и кухнята вероятно ще бъдат на първо място в списъка ви, но също толкова важно е да почистите килимите след преместване и преди да се настаните напълно – особено след като осъзнаете колко мръсни могат да станат наистина.
Килимите съдържат изненадващо много отломки и микроби. Освен ако не са били измити с шампоан и изпарени, преди да се нанесете, е много вероятно те да крият справедливия си дял мръсотия, включително бактерии и гъбични спори. И въпреки че вероятно не сте планирали да ядете храна извън килима си, добавянето на почистването на килими към върха на списъка ви със задачи след преместване все още е важна задача за вашето здраве и комфорт.
Ето какво трябва да знаете, включително защо е толкова важно да почиствате килимите след преместване и как да го направите правилно.
Колко мръсни са килимите?
Мразим да ви разказваме, но килимите в новия ви дом вероятно са доста мръсни.
Наскоро публикуван доклад от HomeAdvisor направи известно проучване на различните неща, които се крият в мокетените подове на дома, и това, което откриха, е достатъчно, за да накара всеки да постави местните почистващи препарати за килими на бързо набиране.
Основните констатации включват:
- Средният килим има 30,2 пъти повече микроби от дръжката на вратата на хладилника, 16,4 пъти повече микроби от мобилния телефон и 5,7 пъти повече микроби от тоалетната седалка.
- Около 36% от непочистения килим се състои от човешка коса. Други 5% се състоят от кожни клетки, растителна материя и гъбични спори.
- Що се отнася до навиците за почистване, средният човек преминава 17 дни между метенето или прахосмукачката в общите части, като по този начин оставя достатъчно време за натрупване на бактерии и мръсотия.
Последна отрезвяваща статистика: средностатистическият човек не е миял килимите си с шампоан или парно почистване през последните 15 месеца. Всичко това сочи към един ясен факт: ако не почистите килими след преместване, домът ви почти сигурно не е толкова безупречен, колкото си мислите.
Предимства от почистването на килими във вашия нов дом
Добре, така че очевидно да се отървете от микроби, косми, кожни клетки, гъбични спори и всички други груби неща, които може да се мотаят в килимите на новия ви дом, само по себе си е голяма полза. Но това не е единствената причина да почиствате килимите след преместване.
Има различни други предимства да подложите килимите си на дълбоко почистване, преди да се настаните, всички те водят до по-чист и по-удобен дом. Ето три от големите, само в случай, че още не сте убедени.
Почистването на килими подобрява въздушния поток и качеството – Въз основа на статистиката по-горе, не би трябвало да е изненадващо да научите, че има голям потенциал за алергени да се мотаят във вашите килими. Това се удвоява, ако предишните наематели на вашия дом са били пушачи, имали са домашни любимци или не са събули обувките си вътре. Цялостното почистване с прахосмукачка (или дори по-добре, професионално почистване с пара) ще премахне тези алергени и ще ги предпази от въздуха, за да можете да дишате по-добре и по-чисто.
Почистването на килими премахва миризмите – Килимът има склонност да улавя миризми, които освен че са неприятни, могат да накарат дома ви да се чувства по-малко чист като цяло. Ако почиствате килими след преместване, можете да се отървете от тези миризми и да започнете с празен лист. Това е особено важно да се направи, ако преди това в дома са живели домашни любимци; и особено ако имате собствени космати приятели, тъй като миризмата на предишни животни може да доведе до стрес след преместване.
Почистването на килими подобрява цялостния вид на вашето пространство – Дори и без очевидни петна един мръсен килим пак може да изглежда… е, мръсен. Почистването на килимите в новия ви дом дава на тях – и на вас – съвсем ново начало и дори по-старите домове ще имат малко повече блясък в резултат на това.
Килимът съставлява почти половината от всички подови настилки в САЩ, според Института за килими и килими, което означава, че има голям шанс да имате поне малко килим в новия си дом. Почистете го веднага, вместо да оставяте мръсотията и микробите да продължат да се натрупват и ще се почувствате комфортно в дома си много по-рано.
Прочетете още: Премахване на остатъци и петна от килима >>>>
Ползи от професионалното почистване на килими
След като вече знаете защо трябва да почиствате килими след преместване, нека поговорим как.
Професионалното почистване на килимите в целия ви дом може да струва около 600 лева, така че има смисъл, ако искате първо да опитате тази задача сами. Ето няколко бързи съвета за почистване на килими „направи си сам“, плюс кога може да искате да се похарчите и да наемете някой да го направи вместо вас.
- Почистете килимите си, преди да подредите мебелите – Тъй като току-що сте се преместили, е по-лесно да не подреждате нещата, преди да почистите килимите си, след това да подредите всичко и да трябва да местите нещата. Дори по-добре, ако графикът ви позволява, опитайте да влезете там и да почистите дълбоко – включително килими – преди деня за нанасяне. Това ще ви спести много време и стрес по-късно, а също така означава, че ще можете да се отпуснете напълно, когато най-накрая се нанесете завинаги.
- Наем на парочистачка – Прахосмукачката е страхотна, но сама по себе си не е достатъчна, за да се справи с някои сериозно замърсени килими. За целта ще искате да използвате парочистачка, която можете да наемете от повечето магазини за домашни подобрения и обикновено за по-малко от $100. Уверете се, че вашият наем включва допълнителните неща, от които ще се нуждаете, за да свършите работата, включително разтвори за предварителна обработка и почистване. Имайте предвид обаче, че стандартните парочистачки под наем не стават толкова горещи и не работят толкова добре, колкото търговските. Ако новият ви дом има наистина стари или много груби килими, това може да не ви помогне.
- Нанесете малко DIY дезодорант – Има няколко метода „Направи си сам“ за премахване на миризми, които можете да използвате, за да накарате килимите си да миришат свежо. Най-лесният: комбинирайте галон топла вода с ½ чаша бял оцет и го поставете в бутилка със спрей. Напръскайте килимите навсякъде и оставете зоната да изсъхне напълно. Миризмата на оцет трябва да изчезне в рамките на няколко часа, заедно с всички останали миризми. Ако желаете, можете също да добавите капка или две етерични масла към сместа – просто не забравяйте да проучите кои са безопасни за домашни любимци, ако е уместно.
- Отворете прозорците – Вентилацията е от съществено значение, когато почиствате вашите килими, както за справяне с някоя от гореспоменатите миризми, така и за оставяне на всички други решения да изсъхнат напълно. Също така може да помогне за намаляване на количеството прахови акари, пърхот и други алергени, които плават по пода.
- Знайте кога да се обадите на професионалистите – Наемането на професионални чистачи на килими, които да дойдат след като се преместите, не е непременно евтино, но е много по-достъпно от пълната подмяна на килимите. Големи проблеми, като преместване в дом, където е живял пушач или където домашните любимци не са били обучени, обикновено не могат да бъдат разрешени сами. Пролетете за професионално почистване рано и ще имате повече време да се съсредоточите върху всички останали неща, свързани с това, че къщата ви се чувства като дом.
Поддържане на вашите килими свежи
Ако възнамерявате да отделите време за почистване на килими след преместване, можете също така да положите допълнителни усилия, необходими, за да не се натрупат нещата отново. Ето някои основни най-добри практики за грижа за килима, които можете да следвате, така че вашият килим да не стане по-замърсен от тоалетната ви седалка или мобилен телефон (мм):
- Никога не носете обувки в къщата. Зарежете обувките си на входната врата и помолете гостите си да направят същото.
- Избършете лапите на домашни любимци. Дръжте кърпички и кърпа точно до вратата, за да можете да почистите лапите на вашето кученце веднага след разходка.
- Прахосмукачка поне два пъти седмично. Това включва килими и повърхности от твърда дървесина. Ако ви е трудно да намерите време, помислете за прахосмукачка робот, която може да поеме работата вместо вас.
- Справете се с петната веднага. Колкото по-дълго петното стои на вашия килим, толкова по-трудно е да го премахнете. Отървете се от тях незабавно, като направите паста с ¼ чаша сол, ¼ чаша боракс и ¼ чаша бял оцет и я нанесете щедро върху всички петна, като носите ръкавици, когато го правите. Оставете разтвора да престои около четири часа, след което го вакуумирайте.
Може също така да отделите бюджет за професионално почистване на килими веднъж или два пъти годишно. В комбинация с тези практики това е най-добрият начин да гарантирате, че вашите килими са достатъчно чисти, за да ги лежите – или поне да ходите по тях, без да се притеснявате какво има под краката ви.