Всичко за сглобяемите къщи: концепция, цена, плюсове и минуси
Дата: 22.07.2023
Съдържание:
Архитектурните концепции за собствен дом се развиват непрекъснато и в последните 20 години все по често включват сглобяеми къщи.
За разлика от традиционните постройки те се изграждат доста по-бързо и по-тази причина стават все по предпочитан вариант. С тях можете да сбъднете мечтата си да имате собствен дом и красиво дворно пространство.
Сглобяеми къщи – какво трябва да знаем за тях?
Както вече казахме, сглобяемите къщи набират все по-голяма популярност въпреки факта, че са сравнително нови в строителството.
Реално те се произвеждат в контролирана среда извън обекта на монтаж. Става дума за фабрика, цех или хангар, а не на самото място. На следващ етап модулите на къщата се транспортират до парцела за строителство. Там специалистите ги сглобяват в единна конструкция в рамките на 7-10 дни. А при по-малките варианти това става само за 1-3 дни. Така къщата е готова за обитаване веднага, след внасянето на мебелите. Тоест тя вече е с всички комуникации, има осветление/ контакти/ ключове, вода, интернет и т.н.
Сглобяемите къщи според материала биват:
- Бетонни и газобетонни. В наши дни строителите избират бетонни форми с изолация от пяна (ICF), панелни системи. В последните години се наложиха и по-нови методи, включващи газобетон.
- Дървени. Те се изграждат по различни методи в зависимост от производителя. Предпочитани са CLT панелите, изработени по специална технология от масивна дървесина и лепило.
Сглобяеми къщи: кога се появяват?
Въпросът е малко спорен, но все пак ето малко любопитни исторически факти.
- Първите в света сглобяеми жилищни блокове от предварително изляти панели са от 1875 година в Ливърпул. Процесът е изобретен от градския инженер John Alexander Brodie.
- Сглобяеми къщи се произвеждат по време на златната треска в САЩ за нуждите на златотърсачите. Става дума за комплект за дом, реализиран чрез поръчка по пощата. Говорим за далечната 1908 година.
- Първата сглобяема сграда в Европа е построена в края на 19-ти век във Франция. Изградена е от стъкло и желязо. Ясно е, че тази технология не бележи успех, но 30-40 години по-късно архитектите започват да мислят как да работят по нов начин в тази посока.
- Още през 50-те години на 20-ти век се появяват първите компании, които продават модулни къщи и с течение на времето тази технология се превръща в една от най-популярните в света.
Договор с фирма производител на сглобяема къща
Ако имате собствен парцел или сте закупили такъв, може да помислите да станете собственик на сглобяемо жилище. Разбира се, че парцелът трябва да е в регулация и да имате разрешителни за прекарване на партиди за ток и вода. Това изисква време, но е задължително, защото така ще бъдете подготвени вече за етапа на строителство.
В този преходен етап можете да направите систематизация на фирмите, които предлагат от този тип къщи за сглобяване. В момента у нас има няколко фирми, които разрабоват уникално красиви сглобяеми къщи в най-различни варианти.
Ако сте избрали фирмата, нужно е да изискате да ви изготвят оферта на място. Реално вие заявявате какво искате. Фирмата представя проекта и ви дава цена. Ако това ви удовлетворява – подписвате договор. Договорът е важна и неотменна част на този етап, който ви гарантира, че трябва да бъдат спазени фиксираните срокове и заложената цена. Следва да се уточни, че рядко фирмата, която предлага къщи за сглобяване прави фундамента/ основата на къщата. По тази причина след изготвения проект, вие следва да намерите строителна фирма, която извършва точно тази дейност.
Сглобяема/ модулна къща – какво включва?
Сглобяемата къща се състои от различни елементи. Ето основните от тях:
- Метална/ дървена конструкция
- Панели
- Покрив
- Топлоизолация към покрива
- Външна врата
- Интериорни врати
- Стъклопакети
- Ел.инсталация
- Ел.табло
- Ел. ключове, контакти, осветителни тела
- Всичко за банята: тоалетна, душ, мивка, бойлер
- ВиК
Разбира се, че може да има и други елементи, но всичко зависи от това, което е включено в договора.
Каква е средната цена за сглобяема къща у нас?
И стигаме да цената на сглобяемата къща. На пръв поглед тя е измамно ниска, но това не е така. Без да слагаме цената на парцела за строителство, добре е да знаете, че ще имате разходи за проект, за виза за строителство, за договори с ВиК и Енерго, за геодезия, за документи за строителство, за изравняване на терена, за полагане на фундамента и за надзор на строителство.
Цената на парцела може да е доста висока, ако се намира в район, където трайно са се обособили високи цени.
Квадратурата на къщата също влияе на цената. Обикновено се предлагат къщи тип Стандарт, тип Комфорт, тип Лукс и т.н., което означава различна цена на квадратен метър строителство.
Средната цена на квадратен метър сглобяема къща до ключ е около 1300 лв. с ДДС, а ако е само завършена отвътре до тапа – 990 лв. с ДДС.
Като пример: къща с квадратура 100 кв.м. до ключ е на цена 130 000 лв. с ДДС. Но не забравяйте, че има и цена за парцела. Както и транспортни разходи. Това добавя 150 000 лв. още, плюс останалите разходи, които са средно около 20 000 – 30 000 лв. И ако сумираме всичко, мечтаната къща, макар и сглобяема, излиза малко над 200 000 лева. Тази цена е ориентировъчна. Следва да отбележим, че поради инфлацията цените непрекъснато се вдигат.
Плюсове на модулни/сглобяеми домове
Модулните/сглобяеми домове имат доста предимства:
- Използват се съвременни материали. Например CLT плоскостите се характеризират с нисък топлообмен и екологичност. В комбинация с енергоспестяващи инженерни системи е възможно да се постигне комфортен микроклимат по всяко време на годината и дори при условия на висока влажност.
- Материалите се отличават с висока надеждност и издръжливост, не се влияят от ултравиолетова радиация, висока влажност и неблагоприятни метеорологични условия.
- Къщата е готова за експлоатация след завършване на основните строителни работи. Това значително намалява общото време и опростява процеса за оформяне на интериора.
- Независимост от метеорологичните условия. Модулите за изграждане се произвеждат фабрично, като този процес не зависи от сезона и температурните условия.
- По отношение на якостните си характеристики модулните конструкции са почти толкова добри, колкото тухлените или каменните конструкции. Срокът на експлоатация достига 20-30 години.
- Сградите от модули са енергийно ефективни, тъй като отговарят на съвременните тенденции за запазване на топлината.
- Сами планирате вашата къща и живеете еднолично. С една дума не зависите от съседите отгоре или отдолу.
- Имате собствено дворно пространство. Този екологичен плюс е важен, за да може да почивате в градината си и да организирате релакс пространство.
- Разполагате с възможност за разширяване. Ако квадратните метри вече не са достатъчни или искате да добавите още свободно пространство, винаги можете да инсталирате един или повече модула.
- Сглобяемата къща е мобилна и може да бъде транспортирана до ново място. Това се дължи на секционната технология на производство.
Имат ли недостатъци сглобяемите къщи?
Както всяка строителна технология, тези къщи също имат своите недостатъци. Ето някои неща, които трябва да имате предвид, преди да решите да изграждате точно такава къща:
- Ограничена височина на сградата. Поради особеностите на технологията на сградата тя може да е едно- или двуетажна.
- Поради голямото търсене на сглобяеми къщи и натовареността на производството, времето за изчакване за доставка от фабриката може да отнеме до 6 месеца.
Като цяло недостатъците могат да се нарекат незначителни. Благодарение на щателната проверка на модулите е възможно да се постигне липса на брак и да се осигури високо качество на завършената къща.
Финално обобщение
Модерните сглобяеми къщи са чудесни за целогодишно живеене. Те са топли и практични, отличават се с ниска цена при наличие на собствен парцел и кратко време за изграждане. Като архитектура къщите изглеждат естетически привлекателни. Те могат да бъдат допълнени с гараж и други спомагателни съоръжения по всяко време.