Възходът на езика за програмиране Rust. Докъде може да стигне?
Дата: 30.08.2023
Съдържание:
В сферата на програмирането езикът за програмиране Rust издига своята позиция като мощен инструмент и забележителен играч на сцената. Създаден от Mozilla Research, Rust внушава със своята способност да се справя с комплексни предизвикателства на софтуерната индустрия, предлагайки иновативни решения в области като безопасност, паралелно програмиране и ефективност. В днешния усилено свързан технологичен пейзаж, Rust внушава и предизвиква с възможностите си за създаване на сигурен, надежден и бърз код.
От своето първоначално представяне през 2006 година, Rust е преминал дълъг път, като е успешно научил научните и практически принципи на сигурност на паметта, което го прави подходящ както за системно, така и за уеб програмиране. Неговата безкомпромисна ориентация към избягване на грешки и дефекти през разработката съчетана с потенциала му да осигурява многонишкова поддръжка прави Rust изключително атрактивен за софтуерната индустрия.
В тази статия ще се фокусираме върху възхода на езика за програмиране Rust, изследвайки неговото развитие, уникални характеристики и перспективи за бъдещето. В светлината на технологичния бум и нарастващата зависимост от програмиране, Rust издига въпроси като докъде може да стигне и как ще оформи нашето цифрово бъдеще.
Любимецът Rust
Създаден през 2006 г, Rust започна да набира популярност доста бързо. Това се доказва от резултатите от проучване на общността на Rust Foundation, която разработва езика, проведено в края на 2022 г. сред почти 9500 души.
Над 90% от участниците в проучването се идентифицират като „потребители на Rust“. От тази група почти половината (47%) казват, че пишат на Rust ежедневно, което е с 4 процентни пункта повече отколкото година по-рано.
Значителна част от разработчиците, използващи Rust (30%) в момента, могат да пишат само прост код. Около 42% от анкетираните определят като високо нивото си на владеене на този език.
В проучването на Rust Foundation са участвали ръководители на проекти и програмисти, а 82% са отговорили на всички въпроси. Това е повече от резултатите през 2021 г., когато 76% от анкетираните попълниха същото проучване.
Единственото нещо, което пречи на глобалната общност от програмисти да премине масово към Rust, е повишената сложност на разработката му.
Rust навсякъде
През своите 17 години съществуване Rust успя да проникне в много големи софтуерни проекти. Създаден от Грейдън Хоар от Mozilla Research, той намери своето място в ядрото на Linux, браузъра Chromium и Windows, макар че Microsoft не разкрива кои компоненти на операционната система са създадени с Rust.
Любим на хакерите език за програмиране влезе в Топ 10 Rust също е много популярен сред авторите на зловреден софтуер, но не защото има нещо специално в езика. Те го ценят не по-малко от Golang от Google, Dlang или Nim просто защото тези езици, макар и добре познати, все още са много екзотични, което затруднява работата на експертите по информационна сигурност.
По-трудно е да се идентифицира опасен софтуер, написан на редки езици, в сравнение с основните C и C++, в резултат на което хакерите не само пишат нов софтуер с тях, но и прехвърлят пуснати по-рано програми към техния синтаксис.
Например, в края на 2020 г. целият свят беше разтревожен от бързото разпространение на троянския кон Buer, написан на C, но антивирусните решения бързо се научиха да го хващат и неутрализират. През лятото на 2021 г. се появи новата му версия RustyBuer, която, както подсказва името, е написана на Rust.
Трудният път до Tоп 5
Нарастващата популярност на Rust сред разработчиците на софтуер се доказва и от класацията на езиците за програмиране, изготвяна от Tiobe, която се актуализира ежемесечно. През юли 2023 г. Rust беше класиран на 17-то място, въпреки че година по-рано дори не влизаше в топ 20. Това е най-добрият резултат за всички години на съществуване на Rust, а най-лошият е 211-то място през декември 2012 г.
Заслужава да се отбележи, че Rust достигна версия 1.0 сравнително наскоро – едва през 2015 г. Предходните девет години от съществуването си езикът прекара в бета състояние.
През август 2023 г. Rust слезе до 18-то място в класацията на Tiobe. Спадът спрямо предходния месец е незначителен, особено в сравнение с август 2022 г., когато Rust заемаше 22-ро място. Сега пред него са постоянните „жители“ на топ 5 – Python, Java, C, C++ и C#, както и древни езици за програмиране с пик на популярността в средата на 20 век като COBOL и Fortran. Първият се появява през 1959 г., а вторият две години по-рано.
Кои са факторите, които го спират?
Най-вероятно няма да е лесно за езика Rust да достигне първо място, например, в класацията на Tiobe. От октомври 2021 г. Python води списъка, като основното му конкурентно предимство е невероятно ниската бариера за усвояване. Дори заклет хуманитарист може да го разбере и да започне да пише прости програми, както се вижда от популярността и броя на експресните курсове за изучаване на този език.
Проучване на Rust Foundation показа, че за разлика от Python, не могат да се овладеят основни познания за Rust в рамките на няколко седмици. 30% от респондентите посочват трудности в ученето като основна причина да не продължат да използват Rust и да преминат към друг език.
Някои разработчици на софтуер все още смятат, че Rust е труден за работа по големи проекти и по-нататъшното им развитие. Повече от една четвърт от анкетираните (26%) са загрижени също за бъдещата подкрепа на техните Rust проекти.
Закономерно или не, някои езици за програмиране стават по-любими от други. Езикът за програмиране Rust става все по-популярен сред разработчиците на софтуер. Броят на специалистите, които пишат на него, расте, както и световното му разпространение, показват различни рейтинги и анкети.
Но пътят до Топ 5 ще бъде трънлив за Rust – много програмисти смятат, че този език е твърде труден за овладяване, особено в сравнение с Python, който е водещ в повечето класации на най-популярните езици за програмиране от почти две години.