Строителство на ограда: от традиционни до луксозни модели във всяка ценова категория

Дата: 09.08.2023
Съдържание:
Строителство на ограда – това е интересна тема с безброй решения. Днес ще обсъдим всичко свързано с нея.
Изборът и монтажа на ограда около всяка територия или постройка се извършва по следните причини, а именно:
- За разграничаване спрямо други сгради и обекти,
- За сигурност, безопасност и предпазване от нежелани гости,
- За повишаване на естетическата стойност на конкретен ландшафтен дизайн.
Това са идентифицираните 3 основни причини, поради които днес се инсталират ограждащи конструкции.
Първите огради са изобретени от хората, за да ги пазят от диви животни, а по-късно от нашествия на други племена. Изборът на тип ограда е бил продиктуван от наличните материали, местните обичаи и нуждите на хората от по-стари времена. Humphry Repton през далечната 1803 г. отбелязва, че във Великобритания „всеки окръг има свой особен начин на ограждане, както при изграждането на живи плетове.“
През миналите векове основната задача на оградите е била да осигурят безопасността на хората. Днес първоначалната задача се е трансформирала до известна степен.
С течение на времето този вид конструкции са станали по-разнообразни и по-технологични. Дори и по-екологични. Например в някои европейски страни оградите в градините и селските имоти се заменят с жив плет. Но това съвсем не е задължително. Вече има огради, които благодарение на уникалния си дизайн носят екологично послание.

Планиране и дизайн
Самото планиране на оградата зависи от нейното конкретно предназначение.
Ако искате ограда за лятната си градина, то тя трябва да бъде не само много здрава, но и със специален дизайн, който е в хармония с градината и постройката. В този случай оградата трябва да има естетически вид, в хармония с външната среда и озеленяването, създадено на обекта.
В същото време, например, за ограждане на тенис кортове или зони с различни промишлени съоръжения, оградите от метална мрежа са най-подходящи.
В наши дни една ограда може да бъде изработена от всякакъв материал, както и да има различна форма и размер. Функционалността на модерната ограда зависи изцяло от това от какви строителни материали е направена. Например, при положение, че вашите планове включват ограда за намаляване на шума, тогава трябва да изберете строителен материал за нейното изграждане, който е по-надежден, плътен и практичен. Ето защо дизайнът на оградата е свързан с функционалността й.
Можете ли сам да си вдигнете ограда?
Разбира се, че можете… Въпреки новите опции за материали, оградата в първичния си вид: от дървени колове с въжета между тях, продължава да се използва и днес.
Но пък дали тя ще бъде здрава, устойчива във времето е друг въпрос. Всеки може да си спретне в собствения си имот на село дървена ограда или такава с мрежа.
Колко струва да си построиш ограда?
Ценовия спектър при оградите се движи в широки граници. Основните фактори при ценообразуването са предназначението, естетическия компонент, размера и материала, от който ще бъдат изработени.
В крайна сметка, оградата е първото нещо, което виждат гостите, когато посетят вашата вила или къща. Да не говорим за големите обществени сгради, паркове, стадиони, където оградата е част от урбанистичната визия в 21-век.
След като бъде избран стилът на оградата, необходимо е да се вземе решение за материала, от който ще бъде направена. Трябва да се отбележи, че изборът на строителен материал до известна степен зависи от архитектурния стил на фасадата или от ландшафта. Така че за огради, където има тухлени конструкции, са подходящи заварени метални елементи. Ако на мястото е издигната дървена къща или сграда в класически архитектурен стил, тогава оградата от естествено дърво ще бъде най-добрият вариант.

Нека да разгледаме какви са видовете огради според материала, от който са изработени
Зидана ограда
Масивните зидани огради с външния си вид вдъхват непоклатима надеждност. Те изглеждат солидно и се комбинират добре с всеки ландшафтен дизайн и дворна архитектура. Смело бихме я определили като класика, която няма да загуби своята релевантност. Зидани огради са били монтирани в продължение на много векове и това се дължи на техните преимущества. Добре изградената конструкция лесно издържа на механични натоварвания, пориви на вятъра, градушка, опити за взлом и т.н. Дава възможност за разнообразен дизайн, без да се повтаря съществуваща конфигурация.
Качествената зидана ограда е в състояние да служи непоклатимо повече от 100 години. Като в същото време е с лесна поддръжка.
И не на последно място: зиданите огради са изградени изключително от екологично чисти материали, които не съдържат полиестерни смоли, полиетилен, полимери и други неорганични съединения.
Що се отнася до недостатъците на една зидана ограда, нека да отбележим, че те са незначителни. На първо място, заслужава да се отбележи, че по отношение на закупуването на материали и цената за строителство, такава ограда не е най-евтината. Вторият момент е времето, което трябва да се отдели за изграждането й. Тя изисква по-дълъг период на строителство, за да бъде качествена и издръжлива във времето.
Дървена ограда
Най-достъпният модерен строителен материал за производство на огради е естественото дърво. То е популярно решение заради своята красота, издръжливост и достъпна цена. Разнообразието от налична дървесина е голямо. Може да се избира между бор, смърч, кедър, кипарис или секвоя, боядисани или оцветени в цвят по избор.
Когато една дървена ограда е професионално монтирана и правилно поддържана, тя може да издържи десетилетия и да остане в същото време с привлекателен външен вид.
За изграждането на дървени огради е най-добре да бъде избран дървен материал, който е бил подложен на допълнителна обработка със специални вещества. Те снижават процеса на гниене и възпрепятстват навлизането на организми.
Дървената ограда увеличава стойността на всеки имот. Тя осигурява сигурност и уединение, които са привлекателни за купувачите на жилища. Тази ограда е екологично решение с разумна цена в сравнение с конструкциите от ковано желязо, алуминий или винил. Тя лесно се комбинира с други материали – метал, тухла и т.н. Също така, предоставя възможност за експериментиране с цвят и форма.
Недостатъците на дървената ограда винаги са свързани с необходимостта от постоянна грижа и относителната крехкост на дървото. В наши дни появата на съвременни инструменти и препарати за обработка на дърво снижават тези рискове.
Ограда от желязо/ ковано желязо
Най-трайните, практични и издръжливи огради в момента са направени от желязо/ ковано желязо. Основните предимства на железните огради произтичат от физическите характеристики на този материал. Затова са издръжливи на отрицателни влияния на околната среда. Плътността на този строителен материал е доста висока. Ще бъде много трудно да се унищожи с импровизирани средства. В допълнение към всичко по-горе, нека да споменем и стилния външен вид на металните огради.
Към несъмнените предимства на въпросните конструкции има и някои недостатъци. Става дума за слабата им устойчивост на корозия. Такава ограда започва бързо да ръждясва. За да се избегнат подобни ситуации, се полага върху желязото специално полимерно или боядисано покритие.
В наши дни заварените оградни конструкции с ковани елементи от желязо са много търсене. Монтажът им се извършва със специални опорни стълбове, изработени от тухлена зидария или бетон. В такава ситуация стълбовете и фундаментът трябва да бъдат много здрави. Тези елементи на конструкцията на оградата е нужно да са изработени от високоякостни строителни материали. Например: бетон, тухла, естествен камък. Разстоянието, образувано между такива стълбове, се компенсира от ажурни ковани решетки или профилирани стоманени листове.
Телена ограда
Телената ограда е идеална за монтаж между съседни зони. Тя има много предимства. Първото е издръжливост – експертите дават 30 години за мрежа, покрита с полимер, или обикновена поцинкована. Второ, телената мрежа е много здрава и евтина, тоест отличава се с ниска цена и масова наличност. Може да се закупи мрежа във всеки строителен магазин, като и нужните материали за нейното инсталиране там. Между другото, монтажът на една телена ограда е лесен и всеки може да го направи самостоятелно. Единственият голям недостатък на телената ограда е прозрачността. Но нека да напомним, че има и телени врежи, които са с малки отвори и по тази причина проблемът се минимизира.
Ограда от поликарбонат
Поликарбонатната ограда е универсална структура, която ограничава обекта от улицата и съседната територия. Самият поликарбонат е със структурата на листа от пчелна пита, който се получава по метода на екструзионно леене.
Поликарбонатът е нов, необичаен материал с много предимства. Химическият състав и конструктивните характеристики (наличието на усилващи елементи) придават на оградата висока якост и издръжливост. Звукоизолиращите свойства на тази ограда идеално пазят от шум от трафика от близък път или кръстовище. Високата гъвкавост и пластичност на поликарбоната позволяват да се изработи декоративен дизайн с всякаква форма. Оградата от поликарбонат се вписва перфектно във всяка среда благодарение на огромната гама от цветове (боята не избледнява с времето) и универсалната комбинация с различни строителни материали (тухла, бетон, дърво, камък, пластмаса). Лесната грижа за нея снижава разходите за поддръжка. По време на пожар конструкцията не гори, не отделя газ и водни пари и не образува вредни вещества. Има и доста дълъг срок на експлоатация – около 20 години при добра поддръжка.
Ето и някои недостатъци на оградите от този материал. Необходим е компетентен монтаж, за да се избегне деформация и повреда от силни ветрове. Драскотини и вдлъбнатини по нея могат да се появят от контакт с пръчка, метални предмети, стъкло.
Винилова ограда/ PVC ограда
Оградите от винил са новост и изглеждат невероятно привлекателни. Това се дължи на разнообразието от текстури, цветове и профилни конфигурации. Например това позволява да се инсталира ограда имитация на всякакъв вид дървесина. Повечето модерни винилови огради могат да възпроизвеждат дори текстурите на естественото дърво на повърхността.
Плюсовете са доста при PVС оградите. Те се отличават с висока степен на устойчивост на износване, както и са застраховани срещу вредители и гниене. За разлика от дървото, винилът не привлича термити, гъбички и не загнива.
Нека да отбележим и основните недостатъци на оградите от винил: Винилът е пластмаса. Подобно на други неща, направени от такъв материал, виниловите огради са уязвими на топлина и студ, когато има екстремни температури. Те стават крехки при ниски температури, което ги прави податливи на повреди. Кратките цикли на нагряване и охлаждане карат оградните панели да се свиват и разширяват, което води до изместване и разхлабване на самата конструкция.
Ограда от алуминий
Алуминиевата ограда е изключително модерна в наши дни. Тя е издръжлива, защото за нейното производството се използват профили, изработени от алуминиеви сплави с различни сечения. Профилите са с усилващи ребра, което осигурява здравина и устойчивост на деформация. Основните предимства на всяка ограда от алуминий включват нейното относително леко тегло, високата устойчивост на корозия, здравина и издръжливост. В същото време материалът позволява индивидуален дизайн поради разнообразието от използвани профили. Праховото боядисване на алуминия или имитацията на дърво позволява оградата да съхрани оригиналния си вид дори след десетилетия без почни никакви грижи. В момента алуминиевата ограда уверено изтласква желязната от пазара, тъй като н значително я превъзхожда откъм антикорозионните свойства.
И все пак имат ли недостатъци оградите от алуминий? Алуминият е материал, който не е толкова устойчив на силни удари. С една дума, може да не е най-добрият вариант за високи изисквания за сигурност.

Подготовка на мястото за строителство на ограда (ако се изисква)
Преди основната работа по монтажа на оградата е необходимо да се извършат подготвителните стъпки. В процеса на организиране на строителните дейности на огради от всякакъв формат, на първо място, трябва да има съгласувани и утвърдени документи и разрешителни. След което се преминава към работа. За целта се прави точна маркировка за разположението на оградата. Линията на оградата, местата за подреждане на стълбове, монтиране на врати или отвори са условно посочени. При големи под ъгъл зони за ограждане може да се наложи изравняване. Задължително се премахват всички неравности и вдлъбнатини на терена. В някои случаи, при наличие на подпочвени води, се налага укрепване. Подпорните стени от естествен или изкуствен камък са идеални за терени, които са с места със значителни разлики във височината. Така те ще направят обекта по-равен по отношение на строителството на оградата. В противен случай, например, кованите огради с каменни стълбове няма да бъдат достатъчно стабилни.
Изграждане на фундамент: основни насоки
Тук е мястото да споменем, че при повечето огради се изисква полагането на фундамент.
Там, където ще се вдига оградата, под основата се изкопава изкоп, който се покрива със слой пясък (10-20 см). В местата, където са монтирани стълбовете, изкопът се разширява в зависимост от тяхната конфигурация. След това се полага подсилваща клетка и се монтират стълбове от профилни тръби. Последният етап от формирането на фундамента е монтаж на кофраж и изливане на бетон.
Когато основата стегне, се издигат стълбовете/ колоните за оградата. Те могат да са от различни материали. Например, полагането на тухли се извършва около предварително фиксирани профилни тръби. Останалата вътре кухина се запълва с цименто-пясъчен разтвор. Горната част на стълбовете е затворена с бетонни или метални капачки. След този етап се полагат участъците от оградата. В края следват допълнителни работи. Те включват различни видове декорации, поставяне на врати, монтаж на декоративни елементи, осветление (ако е предвидено по-рано) и т.н.
Съвети за здравина и стабилност на оградната конструкция
Със сигурност, има безброй съвети по отношение здравината и стабилността на една ограда. Човек дори може да се обърка. Но в основата на всичко е правилното планиране от какво да бъде изградена оградата, как да бъде разположена и монтажните дейности.
За всеки тип ограда методът на строеж е различен, в зависимост от използвания материал. Нека дадем пример с ограда от алуминий: при нея, по правило, при сглобяване на елементи не се използва заваряване. Те се свързват с помощта на механични съединения и крепежни елементи. Ако тези дейности не бъдат спазени, то оградата няма да е здрава и стабилна.
Качествените материали също са важен фактор в това отношение. Например дървена ограда от некачествен материал, дори и при прецизен монтаж няма да издържи дълго време.
И не на последно място стигаме до уменията за строителство на ограда. Много хора се чудят как да поставят ограда с минимални инвестиции. Някои се справят сами с необходимите инструменти, достатъчно количество материал и много свободно време. Но в повечето случаи липсата на знания и опит може да доведе до повреда на всеки елемент или конструкцията като цяло.
Декорация при оградите: естетиката не бива да се подценява
Както вече споменахме в началото, оградите изпълняват и естетическа функция. Във връзка с това често се извършват допълнителни дейности след тяхното монтиране, които създават ефектни визии. Специалистите препоръчват да има дори съчетаване на материали за по-оригинален ефект.Може да се използват заедно:
- ковано желязо и дърво;
- светла алуминиева окантовка и тъмни непрозрачни панели;
- лакирано дърво и полупрозрачен поликарбонат;
- тухлен фундамент с червен цвят и винилови панели.
Разбира се, че има безброй варианти в това отношение. Но в случая трябва да се следва едно основно правило. А то е свързано с правилното съчетаване на терена/ постройката с оградната конструкция.
Всички огради също е препоръчително да са свързани със схемата за озеленяване. Всъщност те могат служат и като основа за засаждане на увивни растения и храсти, така че с времето да се получи красиво ограждение от зеленина.
Изборът на ограда не е решение, което трябва да се вземе с лека ръка. Тя наистина може да повлияе на цялостния външен вид на имота. По тази причина е добре да се направи консултация със специалист по отношение на декорацията на оградата, за да не се стигне до кич или еклектика, която буди подигравателни усмивки.

Поддръжка на оградата: гаранция за дълга експлоатация
Всяка ограда изисква финансова инвестиция. Тя може да е малка или голяма. Но след като оградата е готова, то тя трябва да се поддържа във времето, за да не се допускат нови харчове за непредвидени ремонти или пък вдигане на съвсем нова ограда.
Спазвайте тези 2 важни съвети за поддръжка:
- Правете всяка година инспекция на оградата. Обърнете внимание на всички разхлабени или счупени елементи, огънати или счупени стълбове, стабилност на съществуващите скоби и се уверете, че вратите не заяждат.
- Изпреварвайте ремонтите. Когато откриете нещо, което се нуждае от ремонт – голямо или малко – препоръчваме да го поправите веднага. Отстраняването на проблема веднага след откриването му може да предотврати появата на големи щети.
Грижи за монтираните огради според материала на изработка
Не забравяйте, че оградата не е вечна! Тя трябва да се поддържа по правилен начин, за да запази максимално дълго своята функционалност и естетика. Грижата за нея е различна в зависимост от използвания материал за изработка.
- Дървената ограда е рентабилна, но изисква лакиране и импрегниране, за да се съхрани. Задължително пръскачки в градината и други източници на вода е нужно да са далече от нея, за да се удължи живота й. Почиства се основно от натрупаната мръсотия с телена четка и препарат. Ако дървената ограда е боядисана или лакирана, то тя се нуждае от ежегодно подновяване на слоя.
- Поддръжката на виниловата и поликарбонатната ограда е лесна и проста! Лесно се измива със сапунена вода. Колкото и лесен да е този трик, той се пренебрегва. Това пази виниловата ограда чиста. Мекият скраб също е чудесна възможност да се премахнат всякакви драскотини от нея. Така ще остане лъскава и ще изглежда чисто нова!
- Металната ограда е известна със своята издръжливост, дълготрайност и висока степен на сигурност. Но както всеки друг тип ограда, също се нуждае от поддръжка. Тя изисква почистване със корава четка. Може да се ползва дори черна боя на акрилна основа за всякакви драскотини, които могат да се появят по нея.
- Телената ограда е препоръчително да се преглежда редовно и третира ръждата, ако не е с винилово покритие. Добре е отворите на мрежата да се почистват с четка, за да се махне мръсотията.
- Оградата от алуминий лесно се измива с маркуч с вода отдолу нагоре и обратно надолу. Това предотвратява събирането на мръсно „стичане“ и възможни ивици. Изсушава се на въздух или се избърсва с мека кърпа без мъх. Препоръчва се това да се прави поне веднъж годишно, в идеалния случай през пролетта, за да може да изглежда добре за предстоящия сезон.
- Периодично, зиданите огради, за да се предпазят от въздействието на атмосферните явления и размножаването на микрофлората, се обработват с антисептични препарати и лакови покрития. Може да се почистват редовно с четка от мръсотия и паяжини.
Заключение
В края на статията, може би, отново си задавате въпроса: „Какъв е най-добрият начин за строителство на ограда?“
В наши дни се произвежда и предлага широка гама от голямо разнообразие от материали за строителство на ограда, които ще издържат много години и няма да изискват големи разходи. Можете, разбира се, да свършите цялата работа сами: да изберете вида на оградата си, да закупите материали, да изградите фундамента, да изкопаете дупки за стълбове…
Ограда можете да направите сами, ако лятната ви вила е не е голяма и е с малък терен. Но, със сигурност, строителството на оградата до ключ, както се казва, става многократно по-бързо и качествено, ако наемете фирма. Това важи в пълна сила, когато имате голям терен и искате стабилна защита. Така ще спестите ценно време и няма да допускате грешки. Опитните професионалисти ще ви предложат различни варианти и цветови решения за вашата ограда. В повечето случаи имате и възможност да изберете най-доброто съотношение от цена и качество.
Не подценявайте никога строителството на оградата. Тя е важен елемент, към който трябва да се подходи с внимание и прецизност, за да служи дълго време с минимална поддръжка.