Как да се справяме със спорове със съседи?
Дата: 18.09.2023
Съдържание:
Има много причини, поради които може да имате проблеми със съседите си – от неподдържани тревни площи до безкрайно лаещи кучета и силна музика по всяко време на денонощието. Светът е голямо място, изпълнено с най-различни видове хора. Понякога тези хора не са добри съседи, но ние не можем да избираме кой да живее около нас. За много от нас, независимо дали живеем под наем или притежаваме собственост, идва момент, в който трябва да се справим със спорове със съседите. А да знаем как да направим това по мирен начин е умение, което невинаги се постига лесно.
Ето осем стратегии за справяне със спорове със съседи по начин, който (надяваме се) решава вашия проблем, без да създава допълнителни.
Уверете се, че това наистина е проблем
Има голяма разлика между съсед, който причинява случайни неприятности, и такъв, който сериозно пречи на качеството ви на живот. Ако се сблъсквате с първия, може би не си струва да се разколебавате. Отделянето на малко време, за да осмислите случващото се, е полезно както за определяне на степента на проблема, така и за излагане на аргументи, когато и ако дойде време за конфронтация. Понякога може веднага да стане ясно, че проблемът не е еднократен, например ако съседът ви пуши цигари на балкона си през целия ден и миризмата се носи във вашия апартамент. В други случаи нещо, което в момента изглежда като голям проблем – например парти, след което общото ви пространство е разхвърляно – е било просто еднократно. Преди да се заемете със спорове със съседите си, уверете се, че те са заслужени.
Водете си дневник за въпросното поведение
Често пъти сме слепи за собствените си недостатъци. Съседът ви може да не знае, че често увеличава звука на телевизора си толкова силно, че другите хора могат да го чуят, или че когато постоянно ходи с обувки, това се отразява силно в апартамента отдолу. Колкото по-добре можете да документирате случващото се, толкова по-добре можете да илюстрирате мнението си пред съседа (както и пред наемодателя или жилищната асоциация, ако се стигне дотам). Водете дневник на обидното поведение в продължение на седмица или повече, като отбелязвате кога се случва и за колко време. Не е задължително да им покажете дневника при първото повдигане на въпроса, но е добре да го имате под ръка, в случай че се опитат да оспорят фактите. Добавете към дневника всяка комуникация между вас и съседа ви по проблема, включително кога сте го обсъждали и какво е било казано.
Направете проучване на правилата
Ако живеете в апартаментен комплекс или друг вид жилищна общност, има вероятност да има определени правила, които диктуват поведението на наемателите. Проверете договора си за наем или друг договор за жилище, за да видите дали има разпоредби относно проблема, който имате, като например правило, че всички наематели трябва да спрат да пускат силна музика след 22:00 часа или че тревните площи трябва да се поддържат подстригани и чисти. Ако това, което прави съседът ви, е явно нарушение на жилищния договор, ще имате много по-силни аргументи, когато отидете да говорите с него.
Разберете какво казват другите ви съседи
В числата има сила. Ако съседът ви прави нещо, което засяга не само вас, но и другите около вас, има вероятност да не сте единственият, който иска да го разреши. Поговорете с другите си съседи, за да разберете дали това е проблем, който те са забелязали и/или който ги притеснява. Приближаването към съседа в група може да бъде по-ефективно, отколкото да действате сами, макар че ако изберете този път, може да искате да съобщите проблема си писмено, а не лично, тъй като никой вероятно няма да реагира добре на разгневена тълпа пред вратата си. Най-добре е, ако някой от съседите ви е по-близо до обиждащия съсед, отколкото другите, той да бъде този, който да започне разговора и да види дали има възможно решение. Все пак имайте предвид, че не става въпрос само за клюки и оплакване на другите. Ако някой живее наоколо, но не е лично засегнат от поведението, вероятно не бива да го въвличате в проблема.
Общувайте директно и учтиво
Преди да се обърнете към висшето ръководство за спорове със съседи, опитайте се да говорите със самите съседи. Според една от точките по-горе, хората не винаги са наясно, че правят нещо притеснително. Дайте на съседа си възможност да ви изслуша и да реши проблема сам, преди да го превърне в нещо по-голямо. Ако не ви е удобно да се конфронтирате лице в лице, напълно приемливо е да оставите бележка или да изпратите имейл или текстово съобщение, в което да изложите какво се случва. Дори е нормално да оставите анонимна бележка, ако това е единственият начин, по който се чувствате комфортно да го направите. Бъдете директни по отношение на това, което се случва и как ви засяга, и се опитайте да не използвате обвинителен език, който може да постави съседа ви в отбранителна позиция и да намали вероятността за мирно решение.
Отделете време да се успокоите преди конфронтация
Често не сме най-добрата си същност, когато сме ядосани или раздразнени. Освен ако не притежавате дзен-способност да действате спокойно и уравновесено, независимо какво друго се случва, говорете със съседа си за потенциални проблеми по време, когато парата не излиза от ушите ви и можете да бъдете учтиви и разумни. Поговорката „с мед се ловят повече пчели, отколкото с оцет“ е особено подходяща тук. Дори ако предпочитате да крещите, да се карате или да тропате с крака, едва ли ще намерите уважително решение, ако се обърнете към съседа си с гняв.
Помислете за компромис
Освен ако съседът ви не прави нещо особено крещящо или незаконно, целта трябва да бъде намирането на компромис, а не да изисквате от съседа си да промени изцяло начина си на живот. Най-добрият начин да направите това е да намерите баланс чрез компромис. Например, ако съседът ви има куче, което постоянно лае, докато той отсъства на работа, не казвайте, че искате кучето да изчезне. Вместо това предложете на съседа си през деня да дойде кучкар, който да изведе кучето и да му помогне да освободи част от излишната си енергия. Или да кажем, че съседът ви е гореспоменатият пушач на цигари. Помолете го да пуши на друго място, където миризмата няма да се носи в дома ви. Колкото повече можете да постигнете компромис, от който и двамата да сте доволни, толкова по-добре можете да разрешите ситуацията без конфликти.
Потърсете помощта на трета страна при спорове със съседи
Не всички спорове със съседи могат да бъдат решени без допълнителна помощ. Ако сте обсъдили проблема със съседа си и той не е склонен да намери решение – или още по-лошо, отвръща на удара, като удвоява поведението си – вероятно ще трябва да привлечете някой друг. Това може да бъде вашият наемодател или съветът по медиация на жилищната асоциация, а може да бъде и външен медиатор, който е доброволец или платен. Освен ако не е абсолютно необходимо (например ако става въпрос за безопасност), не се обръщайте направо към адвокат или полиция. Потърсете някой, който може да ви помогне да се справите със спора от обективна гледна точка, като улесни комуникацията и действа като неутрална връзка между вас двамата.
Няма причина да страдате в мълчание, ако имате проблем с някой от съседите си. В повечето случаи, ако подхождате към споровете със съседите си от позицията на учтивост и уважение, можете да намерите решение, без нещата да се объркат. Гледайте към крайната цел – намиране на мирен начин да продължите напред – и не позволявайте на гнева да ви попречи.