Как да бъдете добра детегледачка?
Дата: 17.07.2023
Съдържание:
Ако искате да полагате грижи за дете срещу заплащане, то статията: „ Как да бъдеш добра детегледачка: ТОП съвети“ наистина ще ви бъде от полза. Проблемът с намирането на детегледачка е актуален за много семейства днес. В България яслите и детските градини не достигат, бабите често работят и тогава възниква необходимостта от наемане на детегледачка. Проблемът е, че е трудно да се намери в наши дни добър, професионален помощник за отглеждане на дете. Има достатъчно кандидати за тази позиция. С всеки изминал ден те стават все повече, но сред тях малко са истинските професионалисти.
Ако искате да бъдете един от тях запознайте се с практическите съвети в статията: „Как да бъдеш добра детегледачка: ТОП съвети“.
Приятно четене!
Искате да работите като детегледачка: какво трябва да знаете по въпроса?
Ако си мислите, че детегледачките са като ония мили девойки от американските филми, които забъркват весели бъркотии и гледат телевизия, то сте на погрешен път. Основната ви задача е не просто да замените родителите по време на тяхното отсъствие, а да полагате за детето пълноценни грижи и да съхраните неговото физическо и психическо здраве.
А това се оказва успешна мисия само за истинския професионалист.
Много майки днес се страхуват на каква детегледачка ще попаднат, защото са прочели всякакви истории и дори са се сблъсквали с жени, които не са се грижили добре за тяхното съкровище. Ако за първи път сте изправени пред опцията да работите като детегледачка, тази статия ще ви бъде от голяма помощ.
Малките деца изискват огромно внимание и невинаги мама и татко могат да им отделят толкова много време. Детегледачки се търсят както за гледане на мъничко бебе, така и за полагане на грижи на вече пораснало дете. Не бива да забравяте, че всяко семейство е различно и има свои изисквания. Но, разбира се, родителите искат най-доброто за своето дете, затова търсят човек, който да осигури качествена грижа и специално внимание срещу заплащане.
Каква професия трябва да притежавате, за да работите като детегледачка?
Съвременният пазар на труда включва в този сектор жени, които са обикновено са с педагогическо или медицинско образование. Но това не е задължително. Все пак, не забравяйте, че според възрастта на детето изискванията са различни. Бавачка, която се грижи за бебе, и жена, която помага на ученик, са две напълно различни опции със свои собствени характеристики. Но основните качества на добрата детегледачка остават високия професионализъм, любовта към децата и твърдото решение да свържат живота си с тази професия.
Ако си търсите работа като детегледачка, добре е да знаете, че за бебета често се наема жена с медицинско образование. Подобно изискване не е изненадващо, защото здравето на бебето е това, което тревожи младите родители особено силно. При децата в предучилищна възраст, които трябва не само да бъдат измити и нахранени, но и се провеждат занимания с тях, детските учители са предпочитани. За по-големи деца родителите търсят възпитатели или детски психолози.
Не се страхувайте да станете детегледачка дори ако сте счетоводител или треньор по йога. Важното е да имате нужните умения да бъдете добра детегледачка. Истински професионалист можете да станете единствено само с доброволно решение и отлична вътрешна мотивация.
Има ли възрастови ограничения да бъдете детегледачка?
Майките имат различни възгледи по този въпрос. Някои от тях са на мнение, че идеалната детегледачката е над 40 години. Тя вече има свои деца и опит в грижите за тях на всяка възраст. Смята се, че такава жена е по-опитна.
Други родители разсъждават по друг начин: една жена около 40-50 годишна възраст трудно ще се справи с полагането на грижи за бебе или дете до 3 години.
Ако трябва да сме честни, конфликти могат да възникнат с родителите и детето без да има значение на каква възраст е детегледачката.
Познания за оказване на първа помощ – задължително условие, за да бъдете детегледачка
Спешните случаи не са необичайни за децата. Травми на крайниците, порязвания, висока температура, алергии – всичко може да се случи на детето. И забележете: съвсем неочаквано, когато родителите не са наоколо. Поради тази причина, способността за оказване на първа помощ е най-важното умение, което като детегледачка трябва да притежавате. Правилото гласи: опитайте се да се справите сами, но ако ситуацията е сложна – време е за 112. В същото време сте длъжни да уведомите и родителите какво се случва.
Ето няколко чести ситуации, при които трябва да реагирате на мига:
- Кръвотечение. Ако кървенето е силно, но раната не е дълбока, това изисква промиване на засегнатия участък с кислородна вода/ риванол и превръзка.. При дълбоки рани или ако кървенето не спира, е необходимо да се обадите на 112.
- Нараняване (счупване, изкълчване и др.). В тази ситуация обездвижвате засегнатата зона с импровизирана шина и с линейка или такси откарвате детето в Бърза помощ.
- Висока температура. Първо информирате родителите, че детето не е здраво, мерите температурата периодично и давате препарати, които са оставени за него в аптечката, за да я понижите. Ако е топлинен удар, тогава е детето го оставяте на сянка, давате му да пие вода и слагате мокра кърпа на челото.
- Алергия. При леки форми на алергии е достатъчно да дадете на детето антихистамини. Но при затруднено дишане, е необходимо спешно да посетите Бърза помощ.
- Изгаряне. Веднага слагате пантенол на увредената зона, но е нужна медицинска помощ, ако изгарянията са обширни, дълбоки, с мехури.
Разбира се, че критичните ситуации са много и по тази причина трябва да знаете как да реагирате. Най-важното е да запазите самообладание и да успокоявате детето. Всяка паника само усложнява ситуацията.
Добра комуникация – гаранция за успешна работа като детегледачка
Въпросът „Как да бъдеш добра детегледачка““ налага и добра комуникация. От една страна, с детето, а, от друга, с родителите. Тук става дума за емоционална стабилност и липса на агресия от ваша страна.
Добрата детегледачка е човек, който обича децата, е привързан към тях.
Вие трябва да познавате възрастовите особености на детската психика и спрямо тях да осъществявате контакт с повереното ви дете дори ако то не може да говори. Тук е важно да имате и добра модулация на гласа, да не повишавате рязко тон, но в същото време да не позволявате на детето, както се казва „да ви се качва на главата“. Тоест правилно изградената комуникация с вашия питомник ще очертае границите на позволеното и забраненото. Важно е да намерите общ език с него и то да усеща вашето положително отношение към него.
Относно комуникацията с родителите на детето: спазвайте добрия тон. Какво означава това: обсъждайте с тях проблеми, които се появяват в хода на работата и имайте прозрачност в отношенията. Още в началото уточнете параметрите на финансовото възнаграждение спрямо вашата заетост.
Модели за вашата ангажираност като детегледачка
Има различни модели как да работите като детегледачка. Ето и основните възможности:
- Пълен работен ден. Той е често срещан. Вие идвате сутрин, когато родителите тръгват за работа и се грижите за детето, докато ги няма. Заплатата ви се изчислява за един месец. Имате широк спектър от отговорности. Сред предимствата на този модел е стабилността и установяване на постоянство в грижите на детето.
- 24 часа в денонощието. Това означава, че вие живеете със семейството и то ви е осигурило стая. Списъкът с вашите задължения е доста завишен, практически вие сте с детето през цялото време. Заплащането е изключително високо и вие имате право, все пак, на 1 или 2 свободни дни в седмицата.
- Au pair. Това е също добра практика, ако искате да бъдете детегледачка в чужбина. Желателно е да сте между 17 и 30 години Вие живеете със семейството с дете, а в замяна получавате седмично пари, например за стипендия, стая и храна. По принцип този модел за работа като детегледачка е само за деца над 2 години.
- Почасово. Тази опция е предпочитана от родителите, които работят на смени или се налага на майката да излезе за няколко часа по работа. В този случай времето и дните, когато трябва да гледате детето се обсъждат предварително. Запомнете, че заплащането на часова ставка е високо.
- Вечерно. Това е подобен вариант на предишния, но ще бъдете ангажирани в тъмната част на деня. Почасовото вечерно гледане на деца се налага, когато родителите отиват на гости, на вечеря или се налага извънредна работа. Обхватът ви на задълженията е по-малък, което не означава да получавате по-малко пари за услугата.
Уточнете задълженията си в договор
И в края на статията: „Как да бъдеш добра детегледачка: ТОП съвети“ искаме да ви напомним, че е препоръчително да имате договор, в който е упоменато не само възнаграждението ви, но и какви ще са вашите задължения. Отново повтаряме – дейностите могат да са различни и зависят от две неща: възрастта на детето и изискванията от страна на родителите.
Обхватът на задълженията е индивидуален във всеки случай. Обсъжда се от родителите заедно с вас. Вие също можете да поставите свои изисквания. По правило като детегледачка важи правилото да замествате родителите пълноценно. С една дума да отговаряте за хигиената, здравето, храненето, заниманията на детето най-общо. Препоръчваме ви коректно да обсъдите всичко с родителите, които се явяват и ваши работодатели. Това е отговорна професия, която изисква от вас изключителна отдаденост и грижи!
Важни съвети за детегледачки
Родителите искат да се чувстват комфортно, когато оставят децата си при вас. Трябва да можете да предоставите препоръки за семейства, с които сте работили, и да докажете опита си в грижите за деца и обучението си.
Пристигането навреме показва на родителите, че сте надеждни, и може да подобри шансовете ви за повторен бизнес. Попитайте родителите за правилата и очакванията на тяхното семейство
1. Запознайте се с правилата
За детегледачката е важно да познава правилата на семейството, с което ще работи. Това включва да знае какви храни е позволено и не е позволено да се ядат от децата, как да се справя с времето за къпане и лягане и общите правила на дома. Това включва също така да знае как ще се прибира вкъщи, след като родителите си тръгнат. Ако не разполагате с кола, уговорете се предварително.
2. Опознайте детето
Детегледачката трябва да научи колкото се може повече за децата, за които ще се грижи. Това включва любимата им храна, режима на сън и всичко друго, което може да е важно да се знае
Това ще помогне на детегледачката да изгради връзка с децата и да се чувства комфортно с тях. Също така ще им помогне да разберат какво очакват родителите и как да се справят в определени ситуации. 3. познаване на семейството
3. познаване на семейството
Използването на членове на семейството като детегледачи може да бъде удобно, защото те често са на разположение и обикновено казват „да“. Но е важно да разберете, че те може да имат различен от вашия стил на възпитание
Освен това може да имат и други задължения, които да повлияят на времето ви с децата. Важно е също така да знаете как ще се приберете у дома след края на смяната си. Уверете се, че сте обсъдили това със семейството, преди да започнете работа.“
5. Познайте възрастта
В повечето държави няма определена възраст за детегледачки, но може да е трудно да се разбере дали детето ви е достатъчно зряло. Децата съзряват с различни темпове, а чувството им за отговорност и зрялост може да варира значително
Например едно 12-годишно дете вероятно е готово да гледа деца, но може да не е готово да остане само вкъщи цяла нощ. Опитайте се да започнете с малки стъпки и бавно да увеличавате времето, през което детето ви остава само, за да видите как ще се справи.
6. Запознайте се с графика на детето
Важно е да информирате детегледачките за графика на семейството, когато гледат деца. Това може да включва неща като време за лягане, закуски, какво е позволено на децата да гледат по телевизията или да играят на компютъра и дали вкъщи има плувен басейн
Децата, особено малките, процъфтяват от рутината. Познаването на нощния график ще накара децата да се чувстват по-комфортно с новите детегледачи.
7. Познавайте нуждите на детето
Децата могат да бъдат предизвикателство за обгрижване. Те могат да бъдат раздразнителни, трудно да заспиват и да избухват, когато са претоварени.“
Детегледачите могат да помогнат за облекчаване на тези трудности, като спазват рутината на детето за сън и хранене. Това позволява на детето да се чувства сигурно и комфортно с нов човек в дома му. Също така е полезно да се знае дали детето има някакви хранителни алергии или предпочитания.
8. Познайте границите си
Децата се нуждаят от структура и граници, за да бъдат здрави. По същия начин детегледачките трябва да поставят граници и за себе си.“
Например те никога не трябва да отварят аптечките, чекмеджетата на скрина или гардеробите на семейството, освен ако не става въпрос за нещо конкретно, например пижама преди лягане. Това навлиза в личното им пространство и ги разсейва от работата.“
Те също така трябва да избягват да изпращат текстови съобщения или да се обаждат на приятелите си, докато седят за семейството. Това може да накара родителите да се почувстват недоверчиви.
9. Познавайте графика на детето
Родителите често искат децата им да следват редовен график. Това е особено полезно за установяване на постоянно време за сън и дрямка.“
Графиците също така създават последователност и структура за децата, което повишава тяхната концентрация, мотивация и ангажираност през деня. Може да е много полезно да се знаят и времевите параметри за хранене и закуски. Това ще помогне на детегледачката да планира съответно дейностите.
10. Познаване на нуждите на детето
Детегледачките трябва да са готови за всичко, което може да възникне, докато децата са под техните грижи. Това включва повикване от полицията, пожарната или 911 – или дори просто неочакван шум от дете в леглото.
Също така, ако детето има порезна рана или драскотина, уверете се, че детегледачката знае как да се справи с нея. Попитайте и за алергиите и хранителните предпочитания на семейството.