Изкопни работи и подготовка на терен за строеж
Дата: 20.09.2023
Съдържание:
Нулевият етап е от съществено значение за здравината и качеството на обекта
Новите сгради никнат като гъби в градовете, многобройните и мащабни строителства са неизменна част от по-големите населени места у нас.
Но създаването и изграждането на даден обект изобщо не е лесен процес и е свързано с минаване през много етапи. Преди да започнат строително-ремонтните дейности е нужно извършването на изкопни работи. Специалистите наричат този етап от целия процес „нулев“, защото с него се стартира. Но той е много важен и изобщо не бива да се подценява.
Качественото и професионално извършване на изкопни услуги е изключително съществено при различните строителни проекти като изграждане на сгради, прокарване на канализация, водопроводи, електроинсталации и други.
Ако работата не бъде свършена добре, това ще повлияе на всички процеси след това. Затова може да се доверите на151.bg – онлайн платформата за дома и бизнеса. Ние ще ви помогнем да откриете точните професионалисти, благодарение на които началото ще бъде поставено без грешки и ненужни разправии.
Типове изкопни услуги
Има изкопни работи с багер, изкопни работи с мини багер (когато обектът е по-компактен), а също и изкопни работи на ръка (когато не е нужна машина или е невъзможно да бъде използвана такава) – това е делението според ресурса, който се използва.
А спрямо самия процес на работа, говорим за изкопаване на траншеи (окопи), изкопаване на фундаменти, изкопаване на ями, изкопаване на канали и други. Нека разгледаме каква е целта на извършването на тези услуги и какви инструменти и машини се използват.
Траншеята е дълъг, тесен и дълбок ров, който се изкопава в началото на строителната дейност с помощта на багер или ръчно в зависимост от условията на терена и вида почва. Най-често има нужда от такъв при изграждането на тръбопроводи.
При ръчна техника се използва лопата – тя е ефективна, когато обемът на мястото не е голям, например за тесни канали с дълбочина най-много до два метра.
Носещата конструкция на строежа лежи върху основа или фундамент. Ето защо, преди да започне същинската част на строежа, трябва да се направи изкопаване на фундамент. Важно е той да е технически изправен и в пълно съответствие с документацията по строежа.
Както и при изкопаването на траншеи, и тук изкопът може да бъде машинен или ръчен. И отново става дума за специфики, големина на пространството и вида почва. Ако мястото не е много голямо, но няма възможност за ръчно изкопаване, е най-подходящо да се използва мини багер.
Септичната яма е съоръжение, което служи за пречистване на отпадни води в не големи количества. Изграждането на такава се прави най-често при малки обекти, например фамилни жилища. Преди да се започне изкопаването трябва се определи какъв е вида на почвата (за да е ясно дали ще е нужна техника и каква), да се прецени на каква дълбочина да се копае, в зависимост от линията на замръзване и да се определи каква ще е ямата – модулна или монолитна. Монолитните ями са по-прости за инсталиране, тъй като са сглобени предварително. Модулните са направени от порест цимент, обикновено са с до три камери и се сглобяват на място.
Големият плюс на септичните ями е, че те са децентрализирани канализационни системи и са много подходящи за имоти в по-отдалечени места. Трябва да се знае обаче, че те изискват периодично почистване, веднъж на 3 до 5 години.
А дали процесът на изкопаване ще е ръчен или механичен, преценява екипът от професионалисти който се е заел с работата. Изключително важно е да се доверите на хора с опит и професионални умения в областта.
Изкопаването на канали за кабели е също важна дейност, когато говорим за изкопни услуги. Целта е полагане и разкриване на кабели, които могат да бъдат с различен диаметър. Ако пространството е тясно и няма как да се вкара багер или дори мини багер, обикновено се работи ръчно – с лопата и кирка. Ако пространството и теренът позволяват – процесът може да се извърши и механизирано – с багер. Освен в двор или градина, канали могат да се копаят и в бетон или асфалт. Важно е да се работи изключително прецизно, за да не се наруши целостта на кабела и да се спазват точните параметри.
Професионални изкопни услуги
Не са малко хората, които правят грешката да извършват изкопни работи сами или с помощта на приятели, които обаче не са квалифицирани за този вид дейност. Защо е по-добре да се доверите на фирма, която осигурява услугата „професионални изкопи“?
На първо място персоналът е квалифициран и умее да борави с техниката. Освен това знае кога какъв тип техника се налага да се ползва. Предоставя богат избор от багери или мини багери, благодарение на които работата да се свърши в срок, без това да попречи на качеството. Работниците също така са наясно кога не е нужно да се използват машини за изкопи и работата може да се свърши ръчно.
И не на последно място е безопасността. Професионалистите знаят как обезопасят терена и да сведат до минимум риска от свличане скални или земни маси, предвиждат рисковете, свързани с влага и дъжд и използват подходящи защитни средства по време на изкопаването.
Фирмите, които държат на реномето си провеждат обучения през определени периоди, както и инструктажи. Разбира се, състоянието на машините също се проверява.
Затова е много по-добре да се доверите на професионалисти – така ще сте много по-спокойни, че нулевият етап от строителството е извършен качествено и без грешки.
Подготовката на мястото за изкопите
Преди да се пристъпи към работа е необходима подготовка. Схемата и планът трябва да са разработени, а за проектирането се правят нужните изследвания. Те включват специална подготовка на почвата, включващо изследване на плътността и състава й, както и дали има подпочвени води и каква е тяхната дълбочина.
Трябва да се знае, че тези подпочвени води могат да се окажат препятствие по пътя към строежа. Може да се наложи да се прибегне до източване на почвата, но това е скъпо и изисква време и усилия. Другият вариант е да се направи дренаж – зависи какво позволява конкретното място.
След като вече съставът на почвата е уточнен и проблемът с подпочвените води (ако има такъв) е решен, се прави геодезическо проучване. В зависимост от резултатите, които то покаже, се решава какви да бъдат размерите на изкопа и се прави маркиране на областта.
Най-често използваната машина в началото на изкопаването е мощен багер. Има случаи, в които достигането на техника до терена е трудно и се правят опити за ръчно изкопаване, но това е далеч по-труден вариант и отнема много повече време.
Затова е по-добре предварително да се види каква е възможността за разполагане на техника до окопа и ако има затруднения, те да бъдат решени, и в крайна сметка багерът да стигне до строителната площадка.
Ако строежът е по-малък и мястото не изисква чак толкова много работа, може да свърши работа и мини багер.
Техники и безопасност при изкопните работи
Има две основни техники – „пълна дълбочина, пълна дължина“ и „пълна дълбочина, последователни етапи“. До първата се прибягва, когато изкопите са дълги и тесни, но не са с голяма дълбочина. При изкопи за канализация и тръбопроводи това е предпочитаната техника.
При техниката „пълна дълбочина, последователни етапи“ процесите не трябва да се случват едновременно, защото има риск от срутване. Най-често се прибягва до нея, когато трябва да се изкопаят дълбоки траншеи.
При ръчните изкопи се работи с помощта на инструменти като кирки, лопати и колички. При машинните изкопи влиза в действие механизирана техника – мини багери, големи багери или булдозери. Има и хидравлични изкопи или каналокопатели, наричани още тренчери. Тяхната функция е да правят дълги ровове с точно определена ширина и дълбочина, в които да се положат кабелите, тръбите или напоителните системи. Монтират се към рамото на багер и благодарение на тях изкопаването става по-бързо, безопасно и прецизно.
Като стана дума за безопасност при изкопите – това е един от най-важните моменти от целия процес. Съществуват най-различни рискове, най-големият, от които е срутването на земни маси. Други опасности са задушаване поради недостиг на кислород, вдишване на отровни газове и пожар. Затова трябва да се вземат необходимите мерки за предотвратяване на злополуки и да се спазват строителните правила. Първоначално трябва да се направи оценка на риска и да се види какви са потенциалните опасности в конкретната ситуация.
Взимат се предвид споменатия вече риск от срутване, надземната инфраструктура, замърсяване на почвата, натоварване на ръбовете на изкопа, движещи се машини, както и метеорологичните условия. Когато се види какви са пречките, те се отстраняват преди работата да започне.
За по-голяма безопасност се препоръчва инженер с необходимите компетенции и знания да проектира система за подсигуряване. Използват се и системи за изкопно укрепване, които са във вид на кутии.
Също така до всеки изкоп трябва да има лесен достъп и да може безпрепятствено да се влиза и излиза от него. При проектирането трябва да се има предвид и евентуална аварийна евакуация.
Друго важно нещо, свързано с безопасността е изкопите да бъдат обозначени ясно и да са оградени.
Контрол и изхвърляне на материалите
Контролът, който се осъществява по изправността на изкопите трябва да гарантира правилното и съобразено със законите изпълнение на проекта. Това е от много съществено значение, а нарушителите са заплашени от солени глоби. Контрол на изкопите се осъществява върху качеството на изпълнение на строителството, върху строителните материали, които се използват и върху това дали се спазват изискванията за безопасност.
След като работата приключи е време за почистване и изхвърляне на отпадъците. Изкопните работи, независимо дали става дума за прокопаване на тесни канали, септични ями или друго, генерират солидни количества боклук, който е тежък и труден за извозване. Освен това, за превозването и изхвърлянето му има специални изисквания. Затова е по-добре да се доверите на фирма, занимаваща се професионално с извозване и изхвърляне на отпадъци след строителни дейности.
Така боклукът ще бъде качен в подходящото за това превозно средство и изхвърлен на обособеното за такъв тип отпадъци депо.
Напоследък все по-често се прибягва и до рециклиране на отпадъците. Така те могат да бъдат преработени и повторно използвани, вместо да изгорят на боклука. Все повече рециклирани материали се използват в изграждането на пътища – стига те да отговорят на условията на Агенцията за пътна инфраструктура.
Повечето строителните отпадъци са неорганични, нямат токсичен характер и са подходящи за рециклиране. Ако има опасни отпадъци, като например кабели, които съдържат азбестова изолация или масла, те първо се обезвреждат от професионалисти. В България всичко това е уредено чрез Закон за управление на отпадъците и следва да се спазва установения ред.
Заключение
Изкопните услуги поставят основата на строителните проекти, от тях започва всичко. Затова, за да бъде свършено всичко правилно напред по веригата, трябва и началото да е перфектно.
Изкопните работи не са само отнемане на земни маси, изравняване на терена и почистване след края на дейността. Те са от съществено значение за изграждането на основата и последващите работи, касаещи здравината на обекта. Ето защо не трябва да се прави компромис с техниката и машините, които се използват – те трябва да са надеждни, здрави и подходящи за конкретната дейност. Работниците, които вършат работата, трябва да са квалифицирани и добре обучени и да им бъдат осигурени необходимите мерки за безопасност. Ръководителите, които съблюдават и контролират процеса, трябва да имат необходимите знания и опит.
Затова е силно препоръчително при изкопни работи се потърсят услугите на професионалисти и да се отдели специално внимание на качеството и безопасността при извършването на изкопните работи.
В случаите, когато не може да се използва машина, се разчита на ръчен труд и изкопи на ръка. Това обаче трябва да бъде внимателно преценено и свършено от хора, които си разбират от работата, за да се направи добре и да не се стига до инциденти.
Цени на изкопни работи
Цените зависят от много фактори – от размера и параметрите на изкопа, от вида почва, от типа на терена, от изпълнителя и други. Логично е, че ако теренът е труден за работа, скалист или тежък по друга причина, цената да е по-висока.
За изкопаване на яма цените започват от 5, 50 лева на м3 и стигат до 8 лева на м3, като средната цена е 6, 50 лева на м3. Става дума за яма с дълбочина до 30 см, което се води повърхностен изкоп.
При широк изкоп – първа до трета категория земя цените са между 12 и 20 лева на м3, а при изкоп от седма и осма категория, с включени изкопаване на фундамент, планиране, запълване и извозване – варира между 25 и 30 м3.
Изкопаването на почва започва от 3 лева на м3, когато е повърхностно и може да стигне до 40 лева на м3, ако е изкоп на почва трета категория, плюс товарене и разтоварване.
Да видим и как вървят цените на изкопни работи с багер. Наемната цена на багер между 4 и 6 тона за един ден е от 150 до 200 лева. Услугите с мини багер вървят между 50 и 100 лева. За ръчните изкопи цената за минимален ангажимент започва от 50 лева и може да расте в зависимост от сложността да услугата.