3-те най-добри начина за рециклиране и повторна употреба на дворни отпадъци
Дата: 18.09.2023
Съдържание:
Повторното използване и рециклирането са важни индивидуални начини за поддържане и опазване на околната среда. Има много неща, които могат да се използват повторно: картон, хартия, пластмаса – и също така зелени отпадъци! Рециклирането на зелените отпадъци помага за спестяването на ценни ресурси и създава по-устойчив и екологичен град. То също така намалява количеството на метана в депата за отпадъци.
Съществуват няколко начина за повторно използване и рециклиране на вашите зелени отпадъци. Един от удобните методи е компост или мулч „Направи си сам“, който можете да използвате за двора си. Други начини за рециклиране на градинските отпадъци включват използването на контейнери за смет; записване за събиране на зелени контейнери; или изхвърляне в център за рециклиране.
Как да рециклирате и използвате повторно отпадъците от двора си?
Ето четири добри начина за повторно използване на зелените отпадъци за по-устойчив начин на живот.
Направи си сам мулч или компост
Ако искате да рециклирате зелените си отпадъци и едновременно с това да извлечете полза за двора си, можете да си създадете компост или мулч у дома! Компостирането има много предимства – то обогатява почвата с органични материали; помага на почвата да задържа влагата; намалява нуждата от химически торове и намалява въглеродния отпечатък. Най-хубавото е, че създаването на компост или мулч в домашни условия е много лесно – малко усилия, максимално възнаграждение!
За да започнете със собствения си домашен мулч или компост, ще ви трябват само зелени отпадъци от вашата градина. Можете сами да събирате изрезки и други зелени отпадъци – или ако наемете професионална градинарска услуга за поддържане на двора си, просто ги помолете да ги съберат вместо вас!
Какво да не включвате?
Някои предмети не са подходящи за използване като компост или мулч, било то поради съдържащите се в тях вещества или заради неприятната миризма, която предизвикват. Сред предметите, които не трябва да компостирате или мулчирате, са изрезки от дървета от черен орех, пепел от въглища или дървени въглища, млечни продукти, мазнини и масла, остатъци от месо или риба, отпадъци от домашни любимци и всичко, което е третирано с химически пестициди.
Начин за създаване на собствен мулч
Създаването на мулч е много по-просто от това на компост, тъй като включва само раздробяване на всички дворни отпадъци, които имате, и полагането им върху почвата около вашите растения. Едно от предимствата на мулча е бавното му освобождаване, което го прави тор, който не изисква особени грижи (особено за местните растения!).
За мулч от трева и листа просто съберете всички окосени листа от двора и ги натрупайте в един ъгъл. Отстранете всички болни или плесенясали листа, тъй като те могат да причинят проблеми на вашите растения. Прекарайте няколко пъти купчината с косачка за трева, за да ги раздробите – колкото по-големи парчета оставите, толкова по-бавно ще се разградят. След това просто разстелете мулча около растенията си!
Кората и дървените стърготини трябва да се прекарват през дробилка за дърва, тъй като са по-големи и се разграждат по-трудно. Боровата кора е с ниско съдържание на фосфор, така че е подходяща за местните растения, но и други видове кора ще се справят достатъчно добре за повечето градини.
Създаване на собствен компост
Съществуват няколко начина за компостиране на дворни отпадъци, но най-простият е създаването на компостна кофа. Съществуват три основни съставки за компостиране:
Кафявите отпадъци включват мъртви листа и клони – взети директно от вашата градина. Това осигурява въглерод за материала за компост.
Зелените отпадъци включват окосена трева и остатъци от плодове и зеленчуци от кухнята. Можете да включите и използвана утайка от кафе! Те ще осигурят азот.
Водата е необходима за започване на компостирането, тъй като тя осигурява влагата, необходима за процеса на разграждане.
Опитайте се да имате равни количества кафяви и зелени отпадъци с различни по големина предмети.
Като начало изберете сухо и сенчесто място в двора си за контейнера за компост и се опитайте да го разположите в близост до източник на вода! Добавяйте кафяви и зелени отпадъци, когато ги събирате, като се уверите, че са нарязани или натрошени – това ще им помогне да се разградят по-лесно. Овлажнявайте материалите с вода, когато ги добавяте.
Ако сте избрали компостна купчина, можете да я покриете с брезент, за да запазите влагата и да не я виждате. В противен случай просто дръжте капака на кофата за компост вдигнат! Компостът ще бъде готов за употреба след два месеца до две години, в зависимост от това колко материал добавяте и какъв е той. Ще разберете, че материалите ви са приключили с компостирането, когато имате тъмен, богат, глинест материал – идеален за вашата градина.
Зелени контейнери за смет
Зелените контейнери за смет са рентабилен и удобен начин за отстраняване на излишните битови отпадъци. Елементите, които могат да отидат в контейнерите за смет, включват стари дрехи и играчки, книги и списания, килими и мебели – и дори градински отпадъци! Това включва почва, листа, трева и клони, събрани от вашия двор.
Ако купчината ви с дворни отпадъци е станала неуправляема или наскоро сте преработили двора си и сте се оказали с твърде много изрязани дървета и клони, можете да наемете контейнер за смет в Канбера от Capital Hire. Това е лесно и удобно, а най-хубавото е, че Capital Hire доставя контейнера точно до дома ви и го прибира след това. Само се уверете, че първо сте проверили какви материали можете и не можете да поставите в контейнера за смет – например хранителните отпадъци са забранени!