25 лесни научни експеримента за деца за подобряване на уменията им

Дата: 28.07.2023
Съдържание:
Вероятно бихте могли да изпробвате стотици научни експерименти за деца, но ако сте объркани кой от тях да изберете за научното изложение или изложбата на детето си, сте попаднали на правилното място. В тази статия ще ви разкажем за няколко вълнуващи практически научни експеримента за ученици от детската градина.
Като дете може би сте обичали да се занимавате с научни проекти. И невинаги е необходимо да се борите, за да предизвикате любопитството на децата си към научните факти. Работата по експерименти може да им помогне да възпитат у себе си любов към науката и да ги насърчи да имат научна нагласа.
Предлагаме ви няколко популярни и лесни научни експеримента, които децата ви с удоволствие ще правят. Включили сме подробни стъпки и необходимите материали за всеки експеримент. И така, опитайте тези лесни научни експерименти за деца в детската градина, за да развиете интереса на детето си към науката. Също така, уверете се, че протягате ръка за помощ, когато се затрудняват, за да не се стигне до разхвърляне или усложняване.
Топ 10 научни експерименти за деца в детската градина
Ето няколко интересни научни експеримента, с които да разчупите скуката на децата в предучилищна възраст.
Потъване или плаване
Напишете „потъва“ и „плава“ на лист хартия и направете две колони.
Помолете детето си от детската градина да събере различни предмети от цялата къща, като например иглички, гумени връзки, хартия, химикалки, лъжици и други подобни. Уверете се, че детето ви знае значението на думите „потъвам“ и „плувам“.
Напълнете тенджера с вода и помолете детето си да постави предметите във водата един по един. Вижте кои от тях плуват и кои потъват и запишете заключението си на хартията. Това може да бъде едно от най-добрите и интересни научни занимания за детската градина.
Наука: Тежките предмети ще потънат, а по-леките ще изплуват.
Кълнове от боб

Покажете на детето си няколко семена от боб, нека то разгледа твърдите черупки.
Помолете детето си да навлажни няколко хартиени кърпи и да ги постави върху лист за печене. Поставете бобените семена и ги покрийте с още няколко влажни хартиени кърпи. Дръжте листа за бисквити на умерена слънчева светлина.
Помолете детето си да проверява семената всеки ден и да поръсва хартиените кърпички с малко вода. След около пет-шест дни бобът ще покълне. Това е лесен научен експеримент за детската градина, който може да се направи с помощта на прости съставки, намиращи се в дома ви.
Наука: Слънчевата светлина, въздухът и водата помагат на растението да расте.
Не забравяйте: Простите научни експерименти у дома пораждат любопитство в детското съзнание и ги карат да учат чрез наблюдение на практическото прилагане на законите на науката.
Вълни в бутилки
Помогнете на детето си да напълни бутилка с две трети рициново маслоТова масло се получава от рицинови зърна, които подпомагат храносмилането и грижата за кожата и косата, а останалата част – с вода.
Добавете малко хранителна боя и затворете капачката. Оставете детето да завърти бутилката от една страна на друга и да направи откритие за това как водата образува вълни.
Наука: Когато Земята се върти около оста си, гравитационното привличане води до образуване на вълни.
Плаващо яйце
Нека детето налее вода в чаша до половината. Добавете около шест супени лъжици сол и разбъркайте добре. Помогнете на детето си да налее още вода в чашата, докато тя стане почти пълна. Не забравяйте да добавяте водата внимателно. Сега потопете яйцето във водата и вижте как то плува.
Наука: Солта ще направи водата гъста и ще улесни плаването на яйцето.
Невидимо писане

Нека детето ви да добави няколко капки препарат за миене на съдове в чаша вода и да я разбърка. Детето ви може да потопи памучен тампон в сместа и да направи рисунка или надпис върху огледалото в банята.
По време на банята, когато банята се замъгли, посланието върху огледалото ще стане видимо. Невидимото писане е един от лесните научни експерименти за детската градина, който ще им помогне да почувстват, че науката е увлекателна.
Наука: Препаратът за миене на съдове ще попречи на водните молекули да се образуват върху огледалото и ще позволи съобщението да се вижда.
Игра с магнит
Помолете детето си да събере някои предмети от къщата и да ги събере около магнит. Оставете го да направи своя анализ, като наблюдава кои предмети се привличат от магнита и кои не.
Наука: Магнитът ще привлече всичко, което е направено от желязо, никел и някои други метали.
Игра на цветове
Напълнете три стъклени чаши с вода и добавете червена, жълта и синя хранителна боя. Покажете на детето си как да смесва цветовете един по един, за да види как се образуват нови цветове. Това е един от най-добрите научни експерименти за ученици от детската градина.
Наука: Червеното, синьото и жълтото са основни цветове, които могат да помогнат за създаването на повече цветове.
Ледена прохлада
Помолете детето си да напълни няколко пластмасови чаши с вода и поставете капак на едната чаша. Поставете всички чаши върху чиния и ги замразете за една нощ.
Накарайте го да провери чашите на сутринта и да види дали чашите са се напукали. Дейността „Ледено охлаждане“ е един от най-забавните научни експерименти за детската градина, които могат да се изпробват у дома.
Наука: Когато водата замръзне, тя се разширява и може да доведе до пукнатини в чашите.
Слухови балони

Надуйте балон и го поставете до ухото на детето си. Потупайте внимателно.
Наука: Когато балонът се надуе, въздушните молекули в него ще се приближат една към друга и ще увеличат звуковите вълни.
Вълшебна боя
Помогнете на детето си да излее малко пълномаслено мляко в плитка стъклена или пластмасова чиния, използвана в микробиологичните лаборатории за култивиране на микроорганизми, или плитка купа. Добавете няколко капки хранителна боя към млякото. Потопете клечка за зъби в малко сапун и прекъснете цветните капки. Продължете да потапяте клечката за зъби и да въртите цветовете.
Наука: Сапунът нарушава повърхностното напрежение на млякото, като изтласква цвета от клечката за зъби.
15 интересни научи експеримента за деца в предучилищна възраст и по-големи
Ето няколко прости научни експеримента, които детето ви може лесно да направи у дома и да научи повече за предмета и неговите концепции. Можете да извършвате тези експерименти както с деца в предучилищна възраст, така и с по-големи деца. Уверете се обаче, че сте наблизо и не оставяйте детето си без надзор, и помолете детето си да направи следните стъпки.
Домашен вулкан

Ще ви трябват:
- 500 мл празна пластмасова бутилка
- Фуния
- 2 мерителни чаши
- 1 чаша сода за хляб
- 1 чаша оцет
- 1 ч.л. течен сапун за миене на съдове
- Оцветители за храна
- Брокат
Как се прави: Поставете бутилката на дъното на мивката и поставете фунията в нея. Изсипете содата за хляб в бутилката през фунията. В мерителната чаша добавете сапуна, хранителния оцветител и оцета. Добавете малко брокат върху фунията върху содата и изсипете отгоре сместа с оцет. Вулканът ще изригне от бутилката.
Не забравяйте: Уверете се, че детето ви носи предпазни очила и ръкавици, когато провеждате научните експерименти.
Каменни бонбони
Ще ви трябват:
- 15 см дълго парче конец
- Молив
- Щипка за хартия
- Чаша с вода
- Стъклен буркан
- 2 чаши захар
Как се прави: Завържете връвчицата около средната част на молива и завържете щипката за хартия в края на връвчицата. Поставете молива върху горната част на буркана по такъв начин, че връвчицата да е вътре в буркана. Уверете се, че връвчицата не докосва дъното или страните на буркана, а ако го прави, навийте я още малко около молива. Това ще ви помогне да разберете колко струна трябва да се навие. След като знаете точната мярка, извадете я от буркана и я дръжте настрана.
Кипнете водата и добавете ¼ чаша захар. Продължавайте да разбърквате, докато се разтвори. След като се разтвори, добавете още ¼ чаша захар и разбъркайте, докато се разтвори. Продължете да правите това, докато захарта свърши, но не забравяйте първо да разтворите захарта и след това да добавите прясната.
Изсипете захарния разтвор в буркана и го напълнете до горе. Сега поставете щипката и връвчицата в захарната смес така, че връвчицата да е в средата на буркана. Оставете го да се охлади и да остане необезпокояван за около седмица, след което кристалните бонбони ще бъдат готови.
Ядливи мехурчета с ябълка
Ще ви трябват:
- 1 Ябълка
- Всякакъв плодов сок или дори вода
- Мляко
- Сламка
Как се прави: Отрежете горната част на ябълката и изчистете сърцевината. Сложете една или две супени лъжици сок или вода в ябълката и помолете детето си да издуха мехурчета. Те ще изскочат много скоро.
След това помолете детето си да добави една или две супени лъжици мляко в ябълката и го помолете да издуха мехурчетата. Детето ви ще се учуди на големия брой мехурчета, които ще се образуват в сравнение с предишните.
Може ли растението да намери светлината

Ще имате нужда от:
- Кутия от обувки
- Няколко парчета картон
- Ножица
- Лепенка
- Растение боб
Как се прави: Изрежете огромна дупка на дъното на кутията за обувки. Ако в кутията има други пукнатини, през които може да прониква светлина, залепете ги с тиксо. Изрежете две парчета картон и ги залепете в кутията от двете й страни. Уверете се, че между тях има малко разстояние. Поставете кутията за обувки така, че дупката да е отгоре. Сега полейте растението и го поставете вътре.
Затворете кутията с помощта на тиксо и я поставете на слънчев перваз на прозореца. Оставете я да престои около четири или пет дни, преди да я отворите. Растението ще се е насочило нагоре към източника на светлина. Може ли растението да намери светлината е един от евтините научни експерименти за деца.
Направете яйце без черупка
Ще ви трябват:
- 50 мл оцет
- 2 чаши
- Сурови яйца
Как се прави: Поставете бавно яйцето в чашата и го напълнете с оцет, за да го покрие напълно. Черупката на яйцето може да се разтвори за около 12-24 часа. Извадете яйцето на следващия ден, като леко наклоните чашата, за да излеете течността. Ще ви остане само голо яйце без черупка.
Облак в бутилка
Ще ви трябват:
- Буркан или стъклен буркан
- Съд с вряла вода
- Клещи или гореща подложка
Как се прави: Дръжте буркана с помощта на щипците или подложката за нагряване и го наклонете над врящата вода в обърнато положение. Водата ще започне да навлиза в буркана като облак и ще се събира по стените му. Оставете детето си да види истинския облак и вижте как той скоро ще изчезне.
Затопляне на ръцете
Ще имате нужда от:
- Желирани кристали
- Вода
- Чанта с цип
- Малка чаша
- Желязо за пилене
- Калциев хлорид
Как се прави: Добавете около 9 унции вода в чашата и поставете вътре лъжичка желирани кристали. Изчакайте, докато кристалите нараснат до максималния си размер, до когато водата ще бъде напълно абсорбирана.
Добавете 4 супени лъжици от порасналото желе в торбичка с цип. След това добавете в торбичката 1 с.л. желязно филе и 1 ½ с.л. калциев хлорид. Размачкайте торбичката от външната страна, за да се уверите, че съдържанието е правилно смесено. Затворете ципа. Разклатете торбичката, така че съдържанието да се смеси още малко. Скоро торбичката ще започне да отделя топлина.
Смесете масло и вода
Ще имате нужда от:
- Малка празна и прозрачна бутилка от безалкохолна напитка
- Вода
- Оцветители за храна
- 2 с. л. олио за готвене
- Течност за миене на съдове
Как се прави: Добавете малко хранителна боя към водата. Налейте 2 с.л. от тази вода и 2 с.л. олио за готвене в бутилката. Затворете капака и го разклатете. Поставете бутилката обратно надолу и вижте как олиото изплува до върха.
Това е един от безплатните научни експерименти за деца, при който водата и олиото са лесно достъпни у дома или в училище.
Създаване на статично електричество
Ще ви трябват:
- 1 надут балон заедно с връвчица
- Алуминиева кутия
- Вълнен плат
Как се прави: Разтрийте балоните с вълнения плат и го разтрийте с косата си, докато стоите пред огледалото. Внимателно издърпайте балона. Ще забележите, че косата ви залепва за балона и се движи заедно с него.
Поставете алуминиевата кутия настрани върху твърда повърхност и отново разтрийте балона върху косата си. Сега я приближете до кутията, но не я докосвайте. Кутията ще започне да се търкаля към балона.

Домашна пластмаса
Ще имате нужда от:
- 1 ч.л. боракс за пране
- 1 с.л. бяло лепило
- Оцветители за храна
- 2 чаши
- Вода
- Лъжица
Как се прави: Смесете боракс за пране с 5 с.л. вода в чаша и бъркайте, докато се разтвори. Добавете 1 с. л. вода и бялото лепило в другата чаша и добавете няколко капки хранителен оцветител. Разбъркайте с лъжица, докато се смесят добре. Вземете 2 с. л. разтвор на боракса и бял материал на прах, който често се използва като домашен почистващ препарат, от другата чаша и го добавете към сместа с лепило. Разбъркайте я. Докато разбърквате, тя бавно ще започне да се превръща в бучка. Можете да я извадите и да я пипнете в ръцете си, ще се усеща като пластмаса.
Отгледайте си бактерии
Ще имате нужда от:
- Петриева паничка с агари
- Желатисто вещество, съставено от полизахариди, което се разтваря в гореща вода, но е неразтворимо в студена вода
- Памучни пъпки
- Стари вестници
Как се прави: Пригответе петриева чиния с агар и нанесете памучен тампон върху всякаква повърхност в дома ви. Сега разтрийте тампона върху агара, след което затворете капака и запечатайте съда. Оставете я да престои необезпокоявана на топло и влажно място за около три дни.
Оставете детето си да отвори съда и да види развитието на бактериите. За следващия опит опитайте да използвате тампона върху кожата на детето си и вижте как бактериите растат.
Светеща в тъмното вода
Ще имате нужда от:
- Черна светлина
- Химикалка с хайлайтър
- Тъмна стая
- Вода
Как се прави: Счупете химикалката, свалете филца и я накиснете в малко вода за няколко минути. Уверете се, че помещението е тъмно. Сега включете черната светлина в близост до водата и вижте как тя ще светне.
Направете балон от сух лед

Ще ви трябват:
- Вода
- Ивица плат
- Голяма купа с ръб отгоре
- Сапунена смес за правене на мехурчета
- Сух лед
Как се прави: Сложете много сух лед в купата и добавете малко вода. Ще забележите, че от купата излизат изпарения. Накиснете лентата от плат в сапунената смес и я прокарайте по ръба и горната част на купата, за да се образува слой от мехурчета върху сухия лед. Мехурчето ще продължи да расте.
Направете газирана лимонова напитка
Ще имате нужда от:
- Чаша за пиене
- Лимон
- Вода
- 1 ч.л. сода за хляб
- Захар според вкуса
Как се прави: Изстискайте целия сок от лимона и го изсипете в чашата. Добавете същото количество вода в чашата и добавете ч.л. сода за хляб. Разбъркайте хубаво. Добавете малко захар, ако желаете. Ще забележите, че напитката е газирана, а не просто обикновена лимонова вода.
Докосване на балон със сламка
Ще имате нужда от:
- Глицерин
- Вода
- Малък прозрачен съд
- Духалка за издухване на мехурчетата
- Сламка
Как се прави: Смесете глицерина и водата, за да получите течността, която ще създаде мехурчетата. Изсипете я в чиния и оставете духалото да се потопи в нея за няколко секунди. Накиснете в течността и сламката. Помолете детето си да издуха мехурчетата и да се опита да ги докосне с пръст. Мехурчето ще се спука.
След това помолете детето си да издуха мехурчетата и да използва сламката, за да я докосне внимателно. Детето ви ще се изненада да види, че сламката ще премине през мехурчето, без да го накара да се спука.
Кои са най-важните правила за безопасност в научната лаборатория?
Предварителните познания за лабораторното оборудване са важни при провеждането на експерименти. Носенето на предпазни средства като очила, лабораторни престилки, ръкавици и подходящи обувки също е от съществено значение. Освен това бъдете много внимателни, докато боравите с химикали и други течности в лабораторията.
Как научните експерименти помагат на учениците да учат?
При провеждането на експерименти учениците могат да издигнат хипотеза, да изберат различни променливи за своя експеримент и да получат данни. Те могат да приложат теоретичните си знания на практика, като по този начин подобряват уменията си. Научните експерименти могат също така да подобрят критичното мислене и способностите на учениците за решаване на проблеми.
Защо уроците по природни науки са важни в ранна детска възраст?
Малките деца са естествено любопитни към заобикалящия ги свят и искат да се включат в изследването на това как функционират нещата. Ето защо помагането на децата да разберат основните понятия и способностите, необходими за изследователското учене от ранна възраст, може да допринесе много за изграждането на техните когнитивни уменияsiXСпособността на мозъка, която позволява на човек да мисли, да запомня, да учи, да разсъждава, да чете и да обръща внимание.
Научните експерименти за деца могат да ги занимават през ваканцията и да засилят интереса им към изучаването на природни науки. Потъване или плаване, покълване на боб, плаващо яйце, ледено охлаждане и игра с цветове са някои експерименти за деца в предучилищна възраст. По-големите деца могат да опитат домашни вулкани, каменни бонбони, ядливи балони с ябълки, може ли растението да намери светлина и облак в бутилка. Можете да обясните научната същност на експеримента за по-задълбочено разбиране. Винаги осигурявайте тяхната безопасност и ги наблюдавайте, докато правят експерименти с химикали или инструменти. Можете да предложите подходящи за възрастта на децата експерименти, за да се забавляват, докато изучават наука.
Основни изводи
Научните експерименти могат да събудят интереса на децата към науката и да подобрят разбирането на научните понятия.
Децата от детската градина могат да развият интелектуално любопитство, като се включат в забавни експерименти като „Потъване или плаване“, „Невидимо писане“, „Игра с магнит“ и „Игра с цветове“.
Светене във вода, Отгледай си бактерия и Облак в бутилка са някои експерименти, които могат да помогнат на децата да подобрят своите аналитични и наблюдателни умения.
Експерименти като „Домашна пластмаса“, „Каменни бонбони“ и „Домашен вулкан“ могат да насърчат децата да формулират хипотези и прогнози.
Чрез провеждането на тези експерименти децата могат да придобият практически опит и да развият по-дълбока оценка и разбиране на науката.