15 прости и ефективни дейности за овладяване на гнева на децата

Дата: 22.09.2023
Съдържание:
Всеки изпитва гняв и това е нормална и силна емоция. Тъй като децата не могат да я разберат или изразят добре, те могат да изпаднат в гневни изблици или сривове. Заниманията за овладяване на гнева за деца обаче могат да им помогнат да се справят с гнева си по различен начин, по-здравословно и продуктивно.
Разберете, че гневът е форма на комуникация, която често възниква, когато нуждите на детето не са удовлетворени или някой го нарани. Ето защо е погрешно схващането, че гневът е разрушителен и трябва да се избягва или да се излива върху другите. Скриването или изпускането на гнева по неправилен начин може да стане разрушително за себе си и за другите. Научаването на управление на гнева може да създаде самосъзнание, увереност и душевно спокойствие. Следващата публикация ви предлага някои дейности за овладяване на гнева за деца, които ще ви помогнат да ги дисциплинирате по правилния начин.
Техники за дисциплиниране на грева
Практикувайте дълбоко дишане
Преподаването на дълбоко дишане на децата ви може да им помогне да контролират гнева си. Бавното и дълбоко дишане би успокоило нервната система. Те трябва да разберат, че когато някой се ядоса, сърдечният му ритъм се увеличава, но като диша дълбоко, той се забавя. Помолете ги да поставят ръце на сърцето си и да усетят ударите му. Това е важно и при преподаването на стратегии за саморегулация. Можете също така да въведете игри за дишане, като например:
- Дишане с горещ шоколад, при което те могат да си представят, че държат чаша горещ шоколад в ръцете си. Вдишват дълбоко, за да поемат аромата, и след това издишват, за да го охладят за пиене. Децата могат да правят редовно броене до пет и за практика.
- Дишане с плюшено мече, при което могат да поставят плюшено мече на корема си и да му осигурят забавна разходка чрез издигането и спадането на дъха си. Децата могат да практикуват това, когато лягат да спят.
- Дишане с духане на свещички за рожден ден, при което децата трябва да поемат дълбоко въздух, да предизвикат щастлива мисъл и да се преструват, че издишват и духат свещичките си за рожден ден.
- Дишането „Океан“ включва затваряне на очите ви заедно с тези на детето и представяне на гнева като огън на брега. Те си представят как океанските вълни се приближават и гасят огъня, докато дишат през диафрагмата си.

Насърчавайте ролевите игри
Ролевите игри помагат на децата да изразяват по-добре емоциите си. Като играят герой в ролевата игра, те се учат от това как героят се е справил с трудна ситуация. Например, когато са разстроени или ядосани, нека се преструват на костенурка. Позволете им да се преструват, че влизат в черупката, като покриват главата си с ръце и остават там, докато се успокоят. Тази практика ще позволи на децата да се успокоят, докато гневът им отмине (4). Ако редовно включвате децата в ролеви игри, те ще станат по-изобретателни и комуникативни и ще разберат как да говорят за емоциите си чрез думи (5).
Създайте кът за спокойствие
Кътчетата за спокойствие са определени места у дома или в училище, които децата могат да използват, за да се успокоят, когато се ядосат или разстроят. Тези кътове се фокусират върху въвеждането на съзнателност и спокойствие у децата. В тези кътове можете да поставите меко килимче, одеяла, любими книги и меки играчки. Също така добавете детски произведения на изкуството, семейни снимки и замислени цитати за вдъхновение, ако има такива. Оставете децата си да седнат тук и да обмислят ситуацията, преди да реагират. Не третирайте кътовете за успокоение като зони за прекъсване на времето, защото децата не трябва да ги свързват с наказание. Вместо това бъдете позитивни и ги насърчавайте да прекарват време в тези кътове, когато са разстроени (6). Можете дори да ги научите на подхода на позитивното мислене, за да отклоните ума им от гнева.
Нарисувайте картина
Някои деца може да не могат да се изразяват с думи, но могат да нарисуват емоциите си. Рисуването им помага да се успокоят и да се отпуснат. Ако децата ви обичат да рисуват, насърчавайте ги да го използват като дейност за справяне с гнева си. То също така им дава творческа свобода да изразят нещата, които мислят или чувстват и които иначе не биха могли да изразят вербално. Арттерапията може да помогне за подобряване на психичното състояние на вашето малко дете.

Идентифицирайте задействащите фактори и ги избягвайте
Много деца се ядосват или разстройват, когато ги помолят да направят нещо, което не им харесва, или да спрат да правят нещо, което им харесва. Например те могат да се ядосат, ако ги помолите да изключат телевизора, да спрат да играят или да си напишат домашните. Можете да разпознаете тези задействащи фактори и да избегнете срива, като ги предупредите във времето, подготвите ги за ситуацията или разделите процеса на стъпки. Така например, ако искате децата да изключат телевизора, можете да им кажете, че имат само още десет минути, за да гледат предаването си. Разрешаването на конфликти, като например предупрежденията за време, ще ви помогне да се подготвите и да избегнете внезапните изблици на гняв.
Давайте награди за спокойствие
Когато децата практикуват уменията за управление на гнева и започнат да стават все по-добри в тях, трябва да признаете усилията им и да ги наградите. Всеки път, когато полагат усилия да управляват гнева си, им давайте по една точка. Можете да превърнете тези точки в награди – може да бъде допълнително време за гледане на телевизия, играчка или разходка в парка. Управлението на гнева е предизвикателство за хора от всички възрасти, така че децата ви заслужават похвала, ако използват инструментите за положително освобождаване от гнева.
Кратък съвет: Награждаването на децата за положителното им поведение подобрява доверието и връзката им с родителите.
Използвайте дневник на гнева
Воденето на дневник или записването на гневни мисли и емоции може да помогне на децата да прочистят съзнанието си. То също така им помага да разберат по-добре ситуацията, да обмислят случилото се и да погледнат на сценария по различен начин. Особено помага като инструмент за самоанализ, към който да се обръщат по-късно. Може да откриете, че децата са по-спокойни и по-контролирани, след като запишат чувствата си.

Изградете речник на чувствата
Въпреки че говорят свободно, много деца не могат да изразят гневните си емоции. Те не разполагат с подходящ речник за изразяване на чувствата си. Ето защо е важно да се въведе емоционална лексика, включително ядосан, гневен, раздразнен, разочарован и нервен. След като научат тези думи, те ще имат по-добри комуникативни умения да изразяват гнева си, вместо да го крият или да го изливат по неподходящ начин.
Въведете дейността 1+3+10
Научете децата на формулата за запазване на спокойствие, когато се чувстват ядосани. Първата стъпка е да се спрат и да си напомнят, че трябва да запазят спокойствие. След това те трябва да направят три бавни и дълбоки вдишвания. След това трябва да преброят до десет. Извършването на дейността 1+3+10 в един участък ще им помогне да се успокоят и да контролират гнева си. Това може да се разглежда като форма на медитация за вашето малко дете.
Опитайте техники за релаксация
- Техниките за релаксация могат да помогнат на децата да се успокоят по-бързо, когато изпитват гняв. Научете детето си да:
- Направете няколко дълбоки вдишвания.
- Започнете да отпускате мускулните групи една по една – от челото до челюстите, врата и т.н. Отпуснете цялото тяло.
- Включете се в успокояващо или релаксиращо въображение.
Включете разсейващи дейности
Отвличането на вниманието е добър начин да се отклони вниманието на децата от гнева. За по-малките деца опитайте да духате балони. Първоначално можете да използвате сапунен разтвор и пръчица, за да надуете истински мехурчета. Когато децата разберат концепцията, те дори могат да се преструват, че духат балони като успокояваща техника. За по-големите деца разходката на открито, музикотерапията, карането на колело, физическите упражнения и йогата могат да им помогнат да се разсеят от гнева.
Играйте на емоционални шаради
Тази игра с членовете на семейството може да помогне на децата да различават различните емоции. Забавлявайте се, разигравайки различни емоции и действия, и оставете детето да отгатне. Покажете им примери за здравословни и нездравословни начини за освобождаване от гнева и помогнете на децата си да решат кое от тях е подходящо действие.
Използвайте кукли и приказки
Гневът може да бъде отрицателна емоция и преживяването му може да не е правилно. Въпреки това нито една емоция не е неправилна, защото всяка от тях има своето предназначение. Ако детето ви се чувства неудобно да говори за гнева си, използвайте кукли, за да му помогнете да го изрази. Можете също така да дадете вълнуващо име на гнева им, например „чудовището на гнева“. Това ще помогне на децата да се чувстват комфортно с понятието гняв и да изразяват по-добре чувствата си. Историите могат също така да дадат на децата представа как да се справят с трудни ситуации и да подобрят уменията им за решаване на проблеми. Четенето за героите може да вдъхнови децата да се учат от тях и да следват техните стратегии.

Създайте айсберг на гнева
Това занимание може да е подходящо за по-големи деца, които знаят за различните емоции, но не могат да ги изразят по подходящ начин. Например, ако децата са притеснени, наранени, разочаровани или смутени, им е по-лесно да скрият тези уязвими емоции зад гнева. Единственият начин да се успокоят обаче е да открият истинската причина за гнева. Можете да помогнете на децата да нарисуват айсберг, където гневът може да бъде на върха, а децата могат да помислят и да напишат истинските причини за гнева си в долната част на айсберга. Тази дейност ще помогне на вас и на децата да разберете причината за гнева и да намерите различни стратегии за справяне с него.
Олицетворете гнева
Повечето деца, които се ядосват или изпадат в истерия, редовно чуват, че са проблем. Това чувство обаче може да създаде неблагоприятни последици за тях. Поговорете с децата си и им кажете, че не те са проблемът, а проблемът е техният гняв. Помогнете им да видят гнева си като различна личност, като му дадете име. Насърчавайте ги да си представят и нарисуват картина на гнева си. Когато децата започнат да вярват, че гневът им е различна личност, а не част от тях, те се чувстват овластени. Това овластяване им дава свободата да управляват гнева си по по-добър начин.
Бъдете бдителни
Наблюдавайте редовно онлайн дейностите на децата си, тъй като интернет може да изиграе огромна роля за развитието на нездравословни мании и очаквания.
Гневът е емоция, която много деца не умеят да изразяват, защото не разполагат с подходящите инструменти и речник. При липса на правилни техники за изразяване повечето деца демонстрират гнева си чрез сривове, избухвания и друго агресивно поведение. Но криенето на гнева или изкарването му на другите може да доведе до по-значими проблеми. Ето защо като родители трябва да преподавате на децата практически дейности за управление на гнева още от ранна възраст.
Трябва ли да включа училището на детето си в плана за управление на гнева?
Да. Училището е мястото, където детето ви вероятно ще се сблъска със ситуации, които могат да предизвикат гняв. Следователно включването на училището на детето ви в неговия план за управление на гнева е добра идея. Ако детето ви изпадне в беда, ръководството ще знае как да се справи с него.
Какво да правя, ако детето ми откаже да участва в дейности за управление на гнева?
Можете да включите дейности за управление на гнева индиректно. Не казвайте на детето си, че дейността е свързана с проблемите му с гнева. Вместо това му кажете, че тя е за цялостното му развитие или е специална игра. Ако то все още не участва, опитайте се да помолите учителя или баба и дядо да поговорят с него и да помогнат на детето ви да участва в тези дейности.
Трябва ли да потърся професионална помощ за проблемите с гнева на детето си?
Можете да потърсите професионална помощ, ако смятате, че не можете да се справите с детето си или гневът му е станал извън вашия контрол. Това може да помогне да се определят всички клинични причини, като например основни поведенчески разстройства, водещи до проблеми, свързани с гнева.
Подкрепяйте децата и им дайте да разберат, че гневът е нормална емоция, която показва незадоволена потребност. Разбирането му и работата върху него ще помогнат на децата да запазят спокойствие. Може да въведете речник на чувствата, да ги включите в ролеви игри или да създадете тих кът за ефективно освобождаване от гнева. Ако чувствате, че не сте в състояние да се справите с гнева на детето си, винаги се препоръчва да потърсите консултация.
Своевременното управление на гнева и вътрешните темпераменти на детето ви е от съществено значение за облекчаване на неговите тревоги и притеснения. Разгледайте тази инфографика за някои полезни съвети за справяне с проблемите с гнева на детето; ако опитването на тези съвети не помогне, идеално е да се консултирате с педиатър, за да се справите ефективно с този проблем.

Ключови указания
Децата може да се затрудняват да разбират и изразяват гнева си, което води до избухвания.
Упражненията за управление на гнева помагат на децата да се научат да се справят с емоциите по здравословен начин.
Рисуване, ролеви игри, дълбоко дишане, избягване на задействащи фактори и награди за спокойствие са някои упражнения за управление на гнева за деца.
Положителното подсилване може да укрепи връзката родител-дете и да изгради доверие.
Практикуването на техники за управление на гнева с децата може да доведе до подобряване на емоционалната регулация и по-добра комуникация.
Призоваваме всички малки шампиони! Готови ли сте да победите гнева си и да се превърнете в емоционален супергерой? Присъединете се към нас на едно невероятно пътешествие, в което ще се научим как да се справяме с гнева и ще разпространяваме позитивизъм.