Човек и добре да живее, рано или късно трябва да направи ремонт на банята. Никому не е приятно да преминава през този процес, а колкото по-бързо бъде извършена дейността по реновирането, толкова по-добре за живущите. Скоростта обаче не трябва да бъде за сметка за качеството на изпълнението.
Работа за ден-два или за няколко седмици?
Преди да стартират каквито и да било ремонтни дейности, трябва да сте наясно каква е крайната цел. Дали става дума само за належащо освежаване на къпалнята, или за тотален ремонт, който да прекрои и оптимизира “мокрото” пространство? При първия вариант може да се разминете само с почистване, пребоядисване, фугиране и финиш. Работа за ден-два, биха казали някои. Но помислете дали ще бъде достатъчно. Забелязали ли сте в определени участъци от банята да се събира твърде много влага, да се образува мухъл? Оттича ли се бавно водата в сифона на пода? Мокрят ли се повече от желаното определени елементи от обзавеждането? Ако отговорът на поне два от зададените три въпроса (а могат да бъдат зададени и повече) е положителен, то е твърде възможно да не се разминете само с лекото освежаване. Заемете ли се със сериозен ремонт, планирайте добре и се подгответе за седмица-две без нормална баня. Може да се проточи и повече, ако не сте ефективни.
Най-сложният вариант налага цялостно изкъртване – не само на плочките, но и дори замазката и на бетона, ако се налага подмяна на тръбите. А ако правите основен ремонт на банята, премахването на ръждасялите стари тръби и поставяне на тяхно място на изделия от полимер, който не се захабява толкова бързо, може да бъде добро решение. Ако сменяте тръбите, проверете дали са хванати и уплътнени здраво – не трябва да има и минимален теч, преди да преминете към нова замазка и поставяне на хидроизолация.
А от хидроизолация със сигурност има нужда, особено на пода и ъглите, където се събира най-много влага. Затова преди да поставите плочки или друг вид финално покритие, погрижете се за този вид защита. Още при замазката на пода трябва да се прецени и достатъчно добре наклонът, за да се оттича водата бързо и да не се образуват локви по средата на банята. Този проблем с малко повече творчество е решим и при полагане на плочките, но помислете за решаването му на по-ранен етап.
(Пре)проектирайте пространството
Също така предварително трябва да уточните какъв ще бъдат източниците на светлина и как ще бъдат разположени. Наличието на прозорец така или иначе зависи от това дали банята изобщо има външна стена, или не. Инсталирането на качествен отдушник е ключово за поддържането на нормално ниво на влага. Предварително, освен осветитените тела, уточнете и къде ще бъдат ситуирани различните закачалки, етажерки, мебели за баня, за да разпределите пространството по възможно най-оптималния начин. Поставянето на душ кабина или параван при всички положения е удачно решение, тъй като предпазва от излишно измокряне голяма част от къпалнята. Всеки детайл е важен, а всяко претупване може да донесе нежелани последствия, които трябва да се „кърпят” наново. А вие не искате да минавате през този ремонт повече от веднъж, нали?