Електричеството е в основата на съвременния живот и в ежедневието на всеки човек. То ни заобикаля. Повечето от нас не могат дори да си представят как биха живели и какво биха правили, ако нямат достъп до електроенергия. Благодарение на електричеството гледаме любимите си филми, имаме постоянен достъп до топла и чиста вода, готвим си храна и т.н. Примерите са наистина безброй много, но всъщност нашата цел не е да посочим всички тези плюсове, а да Ви запознаем с „тъмната страна” на тока. Тази, която малцина са срещали, а останалите никога не биха искали да се запознават с нея.
Колкото полезен и необходим може да бъде тока, толкова е и опасен и дори смъртоносен!
Какво означава „дефектен” ток?
Може би, когато чуете понятието „дефектен ток”, в умът Ви възникват грешни асоциации. Определението не се използва в буквален смисъл, а в преносен. Всъщност „дефектен” означава още опасен, смъртоносен и предизвикващ пожар ток. Дефектен ток е инженерен термин в Българският език, прага на утечката, на който, по някаква причина, е достигнал до много високи mА (милиампера). Какво ще рече много високи ли? За по-добра представа ще дадем следното сравнение:
- 0,5 mA – човек усеща леко гъделичкане
- 10 mA – мускулите се свиват
- 30 mA – дихателната дейност спира
- 75 mA – сърдечния ритъм се разстройва
- 100 mA – сърдечната дейност спира
Всичко това означава, че човешкото тяло е способно да понесе максимум 30 mА, където всъщност е прага на респираторната парализа (спиране на дишането).
Ето и още едно друго сравнение – обикновения ток, намиращ се навсякъде в дома ни, варира в границите до 500А, тоест е над 1000 пъти по-силен от допустимото за едно човешко тяло. Това е и максималната стойност, която е допустимо да достигне, намирайки се в една сграда, защото над 500А, може да се предизвика пожар. Именно, когато тока достигне тези високи стойности, използваме понятието „дефектен”.
Как да се предпазим от опасния ток
Човешкия гений е създал ефикасна и сигурна защита, спасила до сега стотици животи. Това са деференциалнитетокови защити (ДТЗ) или иначе казано защитни прекъсвачи (на английски: residual current device, съкр. RCD). Прекъсвача представлява малко и умно устройство, и именно прекъсването на тока, при достигане на опасно високи ампера, е основната му функция. Токовия прекъсват преобразува и контролира границите на утечките на тока, така че да не преминават във високи параметри и дори човек да ги докосне неволно, това да няма да бъде предпоставка за отнемане на живота му.
Видове ДТЗ
- Tип АС – за приложение във вериги без наличие на хармоници или пулсиращи съставки на постоянен ток.
- Тип А – за приложение във вериги, „замърсени“ с хармоници или пулсиращи съставки на постоянен ток, с преобладаващи консуматори като компютри, телевизори, изправители, луминисцентно осветление и т.н.
- Тип F – подобен на Клас А, но с обхват на действие до 1000 Hz и постоянен ток до 10mA, изключва със закъснение (минимум 10 ms).
- Тип B – обхват на действие до 2000 Hz.
- Тип B+ – обхват на действие до 20 000 Hz.
Според категорията си ДТЗ могат да бъдат двуполюсни (от 10А до 100А), триполюсни (от 16А до 50А) и четириполюсни (от 10А до 100А).
ДТЗ не следи защитния проводник за утечката, защото в защита участват само фаза и нула. ДТЗ сравнява двата тока на фазата и нулата и когато разликата е повече от 30 мА тя изключва, т.е. ДТЗ може да работи и при двупроводна схема. Утечката 30 мА минава от корпуса – човек – балатум – земя.
При малки токове на утечката, когато има нарушена кабелна изолация, тока достига стойности от порядъка на 500mA, за които e доказано, че могат да предизвикат пожар. При тези стойности предпазителят не може да изключи, затова е задължително използването на дефектно токова защита с ток на сработване 300mA за изключване на повреденият участък от веригата.
Преди закупуването и монтажа предварително се измерва номиналното напрежение (230V или 400V), номиналния ток, изключвателната способност и тока на утечката.
Приложение на ДТЗ
Този вид защити се монтират в жилищните или индустриално производствените инсталации. Тези защити осигуряват безопасност, както на хората, така и на ел мрежата. Благодарение на тях се локализират и отстраняват къси съединения. Предотвратяват се също потенциални аварии независимо дали са се появили в нови или стари сгради. Монтират се навсякъде където има ел табла.
Важно е да се уточни, че монтажа на деференциалнотоковите защити се извършва само от специалист електротехник с необходим стаж и образование и в никакъв случай с това не бива да се правят компромиси, защото всяка работа с ток е опасна! Можете да потърсите електро специалистите от 151® при нужда от съвет или ремонт на ел табла.